Gydo ne tik vaistai

Gydo ne tik vaistai

Gydo ne tik vaistai

Birutės Virganavičienės namai Mikaliniškės kaime (Kelmės rajonas) bet kuriuo metų laiku kvepia džiovintomis vaistažolėmis. Buvusi ilgametė medikė nuo įvairiausių negalavimų pirmiausia siūlo užsiplikyti arbatos iš pievose, miškuose surinktų ir sudžiovintų žolelių.

Dalia KARPAVIČIENĖ

daliak@skrastas.lt

Sveikata iš stiklainiukų

Birutė Virganavičienė iš spintelių traukia ir ant stalo deda stiklainiukus su žolelėmis, uogomis. Ant reto stiklainiuko užklijuotas užrašas, kokios žolelės ten sudėtos. Moteris kiekvieną augalą pažįsta vos akį užmetusi.

„Esu linkusi prie natūralių dalykų. Man darosi baisu, kad dauguma žmonių neprotingai savigyda užsiima. Ryja tabletes, papildus ir kai tikrai reikia, ir kai visai galima be jų išsiversti. Suslogavo — ir jau antibiotikus griebia. Užtektų arbatos išsivirti. Žinoma, reikia žinoti, kokios“, — aiškino B. Virganavičienė.

Jei pakyla temperatūra, buvusi medikė užpliko šeivamedžio uogelių. Tinka ir liepžiedžių ar aviečių arbata. Jei jaučiami skrandžio skausmai ar šiaip norime organizmą išvalyti, labai padeda beržų lapų arbata. Šalpusnių lapai, „kačiukai“ — nepamainomi vaistai nuo kosulio. Stiklainiukuose — raudonėlis, pelynai, puplaiškiai, vandeninė ir pūkinė mėta, sukatžolė ir dar daugybė įvairiausių augalų.

Daro užpilus

„Turiu ir vaistų, bet pirmiausia žolelėmis gydausi“, — sako B. Virganavičienė.

Žoleles moteris renka iš pievų, miškų, užsiaugina ir prie namų. Išdžiovintas sudeda į stiklainiukus, užriša, laiko tamsioje vietoje. Dauguma džiovintų žolelių veiksmingiausios metus, iki naujojo rinkimo. Dalis tinka vartoti porą metų.

B. Virganavičienė pasidaro ir įvairių užpilų su smulkintais kaštonais, pienių šaknimis, miško sidabražole. Kaštonų užpilą pati naudoja, kai sunkios, skaudžios tampa kojos, tinka ir išsiplėtusių venų skausmui malšinti.

Blogą virškinimą gerina, skrandžio sunkumą mažiną pienių šaknų ar miško sidabražolių užpilas. Užpilo užtenka kelių lašiukų.

Dainuoja nuo vaikystės

B. Virganavičienės įsitikinimu, žmogus sveikata priklauso nuo daugelio dalykų, ypač nuo sutarimo su gamta ir žmonėmis.

„Aš gerai jaučiuosi tada, kai esu reikalinga kitiems ir kai dainuoju“, — šypsojosi moteris, dainavusi medicinos darbuotojų, “Eglės“ chore Vilniuje, kuriame teko po studijų dirbti. Į gimtuosius Šiaulius sugrįžusi prisijungė prie estradinio ansamblio, vadovaujamo Teisučio Saldausko. Tebedainuoja ir kaime — kiekvieną antradienį jos namuose repeticijų renkasi moterų kolektyvas.

„Daug sveikatos kaimas duoda. Šalia namų — beržynėlis. Išeinu rytą pasėdėti. Kad jūs girdėtumėte, kaip gražiai, rodos, tik man vienai, paukščiai gieda. Ar gali būti nelaimingas, piktas?“, — klausė moteris.

ŽOLELĖS: Stiklainiukuose sudėtos įvairiausios žolelės, padedančios įveikti skirtingus negalavimus. 

PATARIMAI: Birutė Virganavičienė apie kiekvienos žolelės naudą gali papasakoti. Ir sudžiovintomis vaistažolėmis, ir užpilais moteris dalijasi su kaimynais, pažįstamais. Jei tik paprašo.

Autorės nuotr.