Gripas pakenkė inkstams

Gripas pakenkė inkstams

Gripas pakenkė inkstams

Šiaulietė Virgina Remeikienė yra viena iš 228 ligonių, Lietuvoje laukiančių inksto persodinimo. Be inkstų gyvenanti moteris tris kartus per savaitę po 4 valandas praleidžia prie dializės aparato, kuris atlieka inkstų funkciją — išvalo kraują. Šiaulių apskrityje dializuojama per šimtą ligonių. Gydytojas nefrologas Algirdas Tamošaitis sako, jog iš jų donoro inksto laukia ketvirtadalis.

Angelė MOCKUTĖ

angele@skrastas.lt

Be inksto — šešerius metus

V. Remeikienė dializuotis pradėjo 1996-aisias, atsisakius funkcionuoti abiems inkstams. Dializuojantis būtina griežtai riboti skysčius, laikytis dietos. Ribojami maisto produktai kuriuose daug kalio (bulvės, bananai), visi džiovinti vaisiai, pomidorai, žirniai, pupeles, braškės, žuvis, lydyti sūriai.

1997 metais moteriai inkstus pašalino, įrašė į transplantacijos sąrašus. Griežtos eilės, pasakojo V. Remeikienė nėra: atsiradus donorui, sukviečiami 5-6 ligoniai, nes nežinia, kuriam donoro inkstas tiks.

Laimė nusišypsojo greitai, inksto laukė apie tris mėnesius. Persodinus inkstą, prisiminė V. Remeikienė, gyvenimas pasikeitė. Dializių nebereikėjo, nereikėjo ir griežtai riboti maisto.

Donoro inkstas tarnavo iki 2003-iųjų metų. Jį teko šalinti ir moteris vėl tapo Dializių centro paciente, vėl įrašyta į recipientų sąrašus.

Per šešerius laukimo metus, jai donoro inkstas pasiūlytas vieną kartą. Tačiau, apgailestavo moteris, koją pakišo neištraukta danties šaknis — prieš operaciją ligonis turi būti visiškai sveikas, negali turėti net menkiausio pūlinio.

Moteriai inkstą norėjo padovanoti mama, tačiau dėl brandaus amžiaus, ji donore negali būti.

Kas jos laukia ateityje, V. Remeikienė nedrįsta spėlioti. Jos darbingumas — 20 procentų. Nedirba, šeimininkauja tik namuose, tačiau pailsėdama. Iš Šiaulių išvykti gali tik ten, kur yra Dializių centras. Bet to nedaro. Kartą keliavo į Vengriją.

Dializės procedūra kainuoja kelis šimtus litų. Jei valstybė gyvybiškai svarbios procedūros nekompensuotų, V. Remeikienė nelinksmai palygino: gaunant 800 litų nedarbingumo pašalpos, tiesiausias kelias būtų į kapus.

Liga pasireiškė persirgus gripu

Savo ligą V. Remeikienė vadina klastinga. Kada pradėjo atsisakyti inkstų veikla, ji nežino. Neskaudėjo nieko.

Kartą persirgo gripu, buvo sukilusi aukšta temperatūra. Pasveikus pablogėjo regėjimas. Dirbo parduotuvėje ir pastebėjo, kad rankoje laikydama keletą monetų, temato vieną. Gydytojai tai vadina taškiniu regėjimu.

Akių ligų gydytoja regėjimo pakitimo nenustatė, tačiau buvo sukilęs kraujo spaudimas. Jam sunormalėjus, rėgėjimas atsistatė. Tačiau moteris dėl viso pikto nuėjo profilaktiškai pasitikrinti pas šeimos gydytoją. Šlapimo tyrimas rodė per didelį baltymų kiekį. Ieškodama rodomo uždegimo priežasčių, moteris pateko pas gydytoją nefrologą, kuris nustatė inkstų nepakankamumą.

Organizmo filtrai

Žmogaus inkstas, pasakojo Algirdas Tamošaitis, Šiaulių apskrities ligoninės Nefrologijos ir toksikologijos skyriaus vedėjas, sveria 100-120 gramų. Tačiau nedideli organai atlieka didžiulį darbą — jie iš kraujo pašalina kenksmingas medžiagas, atsirandančias vykstant medžiagų apykaitos procesui.

Inkstai, pasakojo gydytojas, nepaliaujamai filtruoja kraują, o galutinis jų darbo rezultatas–mažiausiai 1,5 litro šlapimo, kurio organizmas atsikrato kasdien. Todėl sutrikus inkstų veiklai, tai atsiliepia visam organizmui — jis apnuodijamas šlakais.

Priešai — hipertenzija ir diabetas

A. Tamošaitis pasitelkė statistiką. Iš ligoninėje dializuojamų ligonių tik 10 procentų serga įgimtomis arba paveldimomis inkstų ligomis. Kitos ligos yra įgytos.

Aukštas kraujo spaudimas, sakė gydytojas nefrologas, yra dažnas inkstų ligų simptomas. Esant padidėjusiam kraujospūdžiui, sutrinka inkstų kraujotaka, pablogėja inkstų kamuolėlių mityba ir funkcija, jie žūva, prasideda inkstų funkcijos nepakankamumas.

Kas antras, sergantis hipertenzija, sakė A. Tamošaitis, yra potencialus nefrologų pacientas. Nefrologijos ir toksikologijos skyriuje dializuojama 20 ligonių, sergančių hipertonine liga.

Inkstų nepakankamumas išsivysto ir sergant cukriniu diabetu. Statistiškai inkstai sustreikuoja kas trečiam diabetikui. Cukrinis diabetas pažeidžia smulkiausius kraujagyslių kapiliarus, todėl pablogėja organų aprūpinimas krauju. Palaipsniui inkstų veikla pablogėja tiek, kad reikia taikyti dializę.

Kenkia ir podagra, angina, vaistai

Inkstų nepakankamumo priežasčių, yra ir daugiau. A. Tamošaitis vardijo: reikia gydytis dantis, nosiaryklės ligas, ypač anginą — negydoma angina gali komplikuotis inkstų uždegimu, nes kraujyje esantys ligų sukėlėjai išnešiojami po visą organizmą ir neretai pasilieka inkstuose.

Ligą gali išprovokuoti ir elementariausi vaistai nuo galvos skausmo ir sąnarių uždegimo. Inkstų ligų priežastimi gali tapti ir podagra — besikartojantis ūminis artritas.

Net mėšlungis arba naktinis šlapinimasis, vardijo gydytojas, gali būti pirmas inkstų ligos požymis.

Paklaustas, kaip gyventi, žinant kiek priežasčių gali sukelti inkstų ligas, gydytojas išvardijo tradicinius gelbėjimosi būdus: normaliai maitintis, nesinervinti, nesirgti infekcinėmis ligomis.

Ligą rodo specifiniai tyrimai

Inkstų ligos klastingos dėl keletos priežasčių: tik 10 procentų sergančiųjų jaučia skausmą inkstų srityje, 90 procentų dažniausiai skundžiasi įvairaus pobūdžio ir intensyvumo nugaros skausmais.

Bendri kraujo ir šlapimo tyrimai, atliekami šeimos gydytojo, neparodo prasidėjusio patologinio proceso inkstuose. Net ir esant sunkiam inkstų funkcijos nepakankamui, sakė gydytojas, neretai išlieka normalus šlapinimasis, todėl ir patys ligoniai neskuba pas medikus.

Ankstyvai ligos diagnostikai užtenka nustatyti kreatinino koncentraciją kraujyje ir albumino kiekį šlapime. Šiuos abu tyrimus, anot nefrologo, dabar gali atlikti šeimos gydytojai.

Padėkime inkstams

* Kad inkstai būtų sveiki, per dieną reikia suvartoti ne mažiau 1,5-2 litrus skysčių per dieną. Toks skysčių kiekis reikalingas išsaugoti vandens ir druskų balansą, kuris svarbus ir inkstams, ir visam organizmui.

* Daugiau judėkime, mankštinkimės. Fiziniai pratimai pagerina medžiagų apykaitą, inkstai geriau aprūpinami krauju.

* Stenkimės, kad nebūtų užkietėję viduriai, nes sistemingas vidurių užkietėjimas sukelia šlapimtakių spazmus, kurie sutrikdo šlapimo išsiskyrimą.

* Inkstams svarbus vitaminas A, kurio yra morkuose, saldžiuosiose pipiruose, šaltalankiuse, krapuose, svogūnuose.

LIGONĖ: Vigina Remeikienė palygino: į Dializių centrą ji vaikšto kaip į darbą. Kol aparatas 4 valandas valo kraują, dializuojami ligoniai pasikalba, pajuokauja.

GYDYTOJAS: Šiaulietis gydytojas nefrologas Algirdas Tamošaitis suminėjo pagrindines priemones, apsaugančiais ne tik nuo inkstų, bet ir kitų ligų: sveika mityba ir sveikas gyvenimo būdas.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.