Geriau sirgti pagal įstatymą

Geriau sirgti pagal įstatymą

Dirbanti, mokesčius valstybei mokanti, bet neįgalumą turinti joniškietė, susirgusi itin sunkia liga ir praradusi sveikatą, vienu metu nedarbingumo pensiją ir ligos pašalpą gavo tik 90 dienų per metus. Tai, kad nuo 2015 metų pradžios ji patyrė tris operacijas, situacijos nekeičia. „Net ir sirgti privalai pagal įstatymus“, – sako joniškietė, kurios nedarbingumo pensija nesiekia 100 eurų.

Loreta RIPSKYTĖ

loretar@skrastas.lt

Pirma operuota Achilo sausgyslė

Joniškietė Aldona (tikrieji vardas ir pavardė redakcijai žinomi – aut. past.) – itin veikli moteris. Nors turi neįgalumą, dirba valytoja, po tris valandas kasdien šveičia įstaigas. Ji taip pat kupina pomėgių, idėjų, dalyvauja saviveikloje.

Didžiosios bėdos Aldoną užklupo 2014 metais, kada teko kreiptis į gydytojus dėl nenumaldomo kojos skausmo. Moteris eidavo šlubčiodama, kartais taip nudiegdavo, kad tekdavo sustoti.

Šiauliuose jai buvo atlikta Achilo sausgyslės operacija, po kurios nedarbingumo pažymėjimas tęstas iki šių metų gegužės mėnesio. Į sanatoriją medikai nesiuntė, skyrė masažo kursą.

Dvi krūtų operacijos

Gegužės mėnesį grįžusi į darbą moteris nusprendė atlikti profilaktinį krūties vėžio tyrimą, kurio nepamiršti ragino šeimos gydytoja.

56-erių metų joniškietė nuvyko pasitikrinti į Šiaulius ir netrukus iš bendruomenės slaugytojos sužinojo nelinksmą žinią: ji kviečiama į Šiaulių onkologijos kliniką biopsijos tyrimui atlikti.

„Netrukus pasiteiravau telefonu: gal įvyko klaida ir esu sveika? Sužinojau, kad pirmam tyrimui nepakako medžiagos, tad teko dar sykį pakartoti. Taip sugaišome laiko, o galutinis atsakymas buvo: antra vėžio stadija, pažeista ne tik kairė krūtis, bet ir limfmazgiai“, – pasakoja Aldona.

Gegužės mėnesį jai teko iškęsti chemijos kursą, rugpjūtį buvo atlikta auglio operacija.

Netrukus operuota ir antra krūtis, laimei, joje rastas auglys pasitaikė gerybinis.

Išnaudojo limitą

Po operacijų moteris pasakojo iš šeimos gydytojos išgirdusi dar vieną nemalonią žinią: kadangi išnaudojusi limitą, ligos pašalpa nebus mokama, rašomas „baltas biuletenis“.

„Pasirodo, galioja sirgimo limitai“, – stebėjosi joniškietė.

Spalio mėnesį baigėsi turėto neįgalumo pažymėjimo galiojimo laikas, tad serganti moteris liko ir be 98 eurų neįgalumo pensijos, ir be ligos pašalpos. Kadangi turėjo dalį atostogų, tad iš darbovietės sulaukė atostoginių.

„Kas tris savaites turiu važiuoti į Šiaulius priimti chemijos kursą. Neįgalumo pažymėjimas man reikalingas, kad galėčiau pigiau pasinaudoti viešuoju transportu, nuosavu automobiliu kuras brangiai kainuoja. Dokumentų dėl nedarbingumo nustatymo tvarkymas užtruks ne vieną savaitę, – pasakojo moteris ir teiraujasi: – nejaugi mūsų valstybėje galima sirgti tik pagal įstatymą? Jeigu tavo ligos jo nepaiso, gali likti visai be pajamų“.

Moteris turi sutuoktinį, kurio išlaikytine dabar save vadina. Padeda suaugę vaikai. Tačiau, anot joniškietės, gal Lietuvoje yra ir daugiau panašioje situacijoje atsidūrusių ligonių, kurie vieniši ir iš nieko finansinės paramos nesulauks. Nejaugi jiems reiktų mirti iš bado?

Ne ilgiau kaip 90 dienų

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Socialinio draudimo skyriaus vedėjas Vaidotas Kalinauskas „Šiaulių kraštui“ taip pakomentavo situaciją:

„Jei moteriai nedarbingumo pažymėjimo laikotarpiu buvo mokama netekto darbingumo (invalidumo) pensija, tai ligos pašalpa jai priklauso ne daugiau kaip 90 dienų per kalendorinius metus.

Ligos metu pasibaigus netekto darbingumo galiojimo terminui, asmeniui priklausančios ligos pašalpos mokėjimo terminas atnaujinamas. Šiuo atveju moteris turėtų kreiptis į šeimos gydytoją, kad šis, suderinęs su „Sodros“ teritoriniu skyriumi, medicinines pažymas ("baltus biuletenius") pakeistų į nedarbingumo pažymėjimus, kurie apmokami iš „Sodros“ lėšų kaip ligos pašalpa.

Jei moteris kreipsis į Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybą (NDNT) ir jai bus nustatytas netekto darbingumo procentas ir už buvusį laikotarpį, tai yra nuo tos datos, kai baigėsi pirmojo netekto darbingumo galiojimas, moteriai bus mokama netekto darbingumo (invalidumo) pensija, tačiau ligos pašalpa mokama nebus“.

Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos ("Sodra") ryšių su visuomene atstovas Martynas Žilionis „Šiaulių kraštui“ taip pat patvirtino, kad dvi išmokos – tai yra netekto darbingumo pensija ir pašalpa – gali būti mokamos tik tris mėnesius per metus, vėliau mokama tik viena išmoka.

Kai straipsnis buvo paruoštas spaudai, moteris informavo, kad neįgalumo pažymėjimas jai pagaliau sutvarkytas, tad ji vėl gauna netekto darbingumo pensiją.