Būsimosioms gimdyvėms siūlomas ir dienos stacionaras

Būsimosioms gimdyvėms siūlomas ir dienos stacionaras

Būsimosioms gimdyvėms siūlomas ir dienos stacionaras

Nėštumo patologijos skyriaus vedėjas Alvydas Domarkas sako, kad dienos stacionare vykdoma tokia pat nėščiosios priežiūra ar gydymas kaip ir pastovaus stacionaro palatoje. Skirtumas toks, kad moteris, atlikus numatytus tyrimus bei procedūras, nelieka palatoje, o išvyksta namo.

Nijolė Jurgilienė

Nėštumo patologijos skyriaus užduotis yra visapusiškai ištirti nėščiąją, ją parengti gimdyti, jo prognozavimas. Moters ir vaiko klinikos patalpose įsikūrusiame Nėštumo patologijos skyriuje dabar yra 25 nuolatinio stacionaro lovos ir 8 — dienos stacionaro. Į Nėštumo patologijos skyrių būsimąsias gimdyves nukreipia šeimos gydytojai, pirminėje grandyje dirbantys akušeriai ginekologai arba Moters ir vaiko klinikos Moterų konsultacijų skyriaus specialistai.

„Kadangi kiekviena liga turi savą sudėtingumo laipsnį, tad, įvertinę pacientės būklę, dienos stacionare siekiame įveikti menkesnius negalavimus, — sako Nėštumo patologijos skyriaus vedėjas A. Domarkas. -- Vienas iš negalavimų — nėštumo metu prasidėję patinimai. Kita svarbi ir gydymo reikalaujanti nėštumo patologijos indikacija — vaisiaus hipoksija, -- nėščiajai atrodo, jog nejaučia vaisiaus judesių. Tokiu atveju neužtenka vienos konsultacijos, atliekami tyrimai, 3— 4 dienas stebima vaisiaus būklė, įsitikinama, ar ji normali, ir atkuriama nėščiosios dvasinė ramybė.“

Anot skyriaus vedėjo, atsakingas momentas yra vaisiaus išorinio apgręžimo procedūra, kuri, esant 30 savaičių nėštumui, kartais yra rekomenduotina siekiant sėkmingo gimdymo. Po šių manipuliacijų būtina įsitikinti, ar neapsisuko virkštelė, ar vaisiaus būklė gera. Pacientė paguldoma dienos stacionare, stebima 4 valandas ir, jeigu viskas gerai, išleidžiama namo. Tačiau ir kitą dieną jos prašoma atvykti į dienos stacionarą, kad būtų galima įvertinti, ar procedūra sėkminga. Anksčiau, kol nebuvo dienos stacionaro, pacientėms keletą valandų tekdavo praleisti tiesiog laukiamajame.

Į dienos stacionarą akušeriai ginekologai pacientes nukreipia esant hipotrofijai, tai yra esant per mažam vaisiaus svoriui. Kaip sako gydytojas, nuo 37 nėštumo savaitės prasideda natūralus placentos senėjimas, o jeigu placentos funkcijos jau nuo 20-tos savaitės yra nepakankamos, kyla rizika, kad vaisius gali nesivystyti ir žūti gimdoje.

Yra nėštumo būklių, kai būsimoji gimdyvė jaučia maudimą, nuovargį, bijo priešlaikinio gimdymo. Jeigu nėra grėsmingų požymių, nėštumas tęsiamas kontroliuojant visus parametrus.

Dienos stacionare atliekama diagnostika ir savijautos aptarimas leidžia saugiai stebėti ir kontroliuoti paskutinįjį ar kitą sudėtingesnį nėštumo laikotarpį ir tuo pačiu moteriai jaustis normaliai, nelaikyti savęs ligone. Nėštumo patologijos skyriuje per metus gydoma apie 2200 pacienčių.

POSTŪMIS: Nėštumo patologijos skyriaus vedėjas Alvydas Domarkas sako, jog dienos stacionaras išsprendė ir nemažai psichologinių, emocinių problemų. Anksčiau po dešimt dienų ar ilgiau būsimosios gimdyvės dėl įvairių negalavimų būdavo tarsi atskirtos nuo šeimos ir namų.

Autorės nuotr.