Antibiotikai gali būti beverčiai

Antibiotikai gali būti beverčiai

Antibiotikai gali būti beverčiai

Norėdamas palengvinti nemalonius peršalimo simptomus ir kuo greičiau pasveikti, dažnas griebiasi antibiotikų. „Netinkamas antibiotikų vartojimas organizmui — tarsi meškos paslauga“, — tvirtina gydytoja Audronė Vanagienė.

Ilona Šnarienė

Vaistas — ir skysčiai

Gydytoja A. Vanagienė sako, jog sergant virusine infekcija, normalu karščiuoti iki 38-39 laipsnių. Tada organizmas gamina antikūnus ir temperatūros iki 38 laipsnių nereikia mažinti. Suaugęs žmogus virusine infekcija paprastai serga 3— 5 dienas.

„Būna, kad temperatūra ima kristi tik ketvirtą parą, tačiau dėl to nereikia nuogąstauti, — perspėja medikė. — Kosulys taip pat nedingsta iš karto, nes virusas pažeidžia kvėpavimo takų virpamąjį epitelį.“

Pakilus temperatūrai nederėtų eiti į darbą. Būtina gerti kuo daugiau skysčių — tinka arbata, sultys, tačiau geriausias gėrimas, anot medikės, yra vanduo.

Nuo virusų antibiotikais negydoma

„Jei galėtų, tai ir slogą antibiotikais gydytų“, — stebisi gydytoja A. Vanagienė mūsų polinkiu gydytis antibiotikais.

Jei pakilo temperatūra per 39 laipsnius, skauda gerklę, kamuoja sloga ir kosulys, ant lūpų atsirado vandeningų pūslelių, ašaroja akys, vadinasi, susirgote virusine infekcija. Užkimęs balsas, švokščiantis kvėpavimas byloja apie besivystantį bronchitą ar laringitą — taip pat virusinės kilmės ligas, kurioms gydyti antibiotikai nevartojami.

Ausies skausmas, pūlingos išskyros iš jų arba iš akių, limfmazgių padidėjimas, jų skausmingumas, kaklo tinimas, pūlinga angina — jau galima įtarti, kad susirgote bakterine infekcija. Net ir tuo atveju negalima griebti bet kokių antibiotikų.

Paskirti tinkamų antibiotikų, nustatęs diagnozę, gali tik gydytojas. „Būtų idealu, jeigu atėjus pacientui mes iškart galėtume tiksliai žinoti, kokia bakterija jam sukėlė ligą. Tačiau kol kas, skirdami vaistų, remiamės anamneze, klinika bei savo praktine nuovoka“, — sako gydytoja.

Kaip vartoti antibiotikus?

A. Vanagienė aiškina, jog vartodami antibiotikus sumažiname organizmo atsparumą, padidiname riziką užsikrėsti grybelinėmis ligomis.

Antibiotikai nevartojami profilaktiškai. Jeigu juos paskyrė gydytojas, būtina vartoti nurodytu laiku bei reikiamomis dozėmis, nenutraukti gydymo pagerėjus savijautai — dar nesunaikintos bakterijos įgyja atsparumą vartojamam vaistui.

Kada geriami antibiotikai — prieš valgį ar po valgio, priklauso nuo jų rūšies. Jeigu gydytojas, skyręs antibiotikų, nepaaiškino, kaip juos vartoti, atidžiai perskaitykite vaisto instrukciją. Gydydamiesi antibiotikais, primena gydytoja, nepamirškite vartoti daug skysčių, kurie padės iš organizmo pašalinti toksinus. Niekada tuo pačiu metu negerkite jokių kitų vaistų, vitaminų ar pieno produktų, nes jie trukdo organizmui pasisavinti vartojamus antibiotikus.

Būtina vengti valgyti mielinių kepinių, pelėsinio sūrio ar grybų, negerti alaus, nes šie produktai sudaro palankias sąlygas grybeliams, žarnyne pakeitusiems „gerąsias“ bakterijas, daugintis.

Po antibiotikų kurso gydytoja rekomenduoja gerti daug rūgpienio, kefyro, „gyvo“ jogurto, kurie padės kuo greičiau atkurti pakitusią žarnyno veiklą.

PERSPĖJIMAI: Gydytoja Audronė Vanagienė primena, kad antibiotikai sunaikina ne tik ligas sukeliančias, bet ir nuo jų apsaugančias bakterijas. „Bereikalingai vartojami antibiotikai padidina bakterijų atsparumą šiam vaistui, taip pat ir daugeliui jam giminingų preparatų“, — perspėja medikė.

Autorės nuotr.