Ant Kūčių stalo – sveikatai naudingi produktai

Ant Kūčių stalo – sveikatai naudingi produktai

Ant Kūčių stalo – sveikatai naudingi produktai

Aguonų pienas, spanguolių kisielius, grūdų patiekalai, žuvis – Kūčių stalo patiekalai, valgomi saikingai, turi net gydomųjų galių. Šiaulių „Valerijono“ vaistinės vaistininkė Nijolė Obrikienė siūlo po sočios vakarienės išgerti „stebuklingą“ kokteilį iš daigintų avižų. „Negriaukime savęs maistu“, – pataria Kūčių išvakarėse N. Obrikienė.

Natalija KONDROTIENĖ

natalija@skrastas.lt

Gali suteikti galių

„Mano močiutė ir mama gamino avižų kisielių, bet mes, vaikai, jo nemėgome“, – šypsojosi vaistininkė Nijolė Obrikienė, vaišindama avižų kokteiliu.

Avižos, pasak vaistininkės, itin naudingos žmogaus organizmui dėl savo baltymų, gausaus makroelementų, ląstelienos kiekio, jose nėra daug angliavandenių, kiek jų turi miežiai. Naudingi net daigintų avižų stiebeliai. Avižos naudojamos ir arbatos gamybai, jos ramina žarnyną.

„Avižų kisielius naudingas dar ir savo bakterijomis, kurios atsiranda gėrimą rauginant-brandinant su ruginės duonos plutele. Šios bakterijos, patekusios į organizmą, žarnyną, stiprina imuninę sistemą, turi ypatingą antialerginį veikimą.

Alergiškiems žmonėms net skiriamos bakterijų tabletės, kad sumažėtų alergija – mokslo įrodyta tik dabar, o mūsų protėviai žinojo prieš šimtą metų“, – pasakojo N. Obrikienė.

Vaistininkė pasakoja, jog ypač svarbus yra pats grūdo dygimo procesas, kai grūde pabunda gyvybė, gaminasi bioaktyvios medžiagos, kurios suteikia daug naudos organizmui.

Nepelnytai pamirštos ant Kūčių stalo įvairios sėklos, grūdai, riešutai. Visa tai suteiks ne tik kokybišką sotumą, bet ir naudą.

„Riešutas – taip pat yra sėkla, grūdas. Pagrindinę jų dalį sudaro nesočiosios riebalų rūgštys, kaip ir žuvų taukuose. Riešutuose esantys aliejai labai naudingi smegenų darbui, cholesterolio kiekiui reguliuoti, gerinti širdies veiklą“, – vardijo vaistininkė.

Pabrėžė, kad iš sėklų vienos naudingiausių organizmui yra linų sėklos, jose Omega-3 ir Omega-6 santykis pats geriausias iš visų sėklų ir riešutų. Pasakojo apie mokslininkų atliktą tyrimą, kuris parodė, kad linų sėmenys turi antioksidantinių savybių, gali sumažinti vėžio, diabeto ir širdies ligų riziką.

Lobiai – spanguolėse ir aguonose

Spanguolės ant Kūčių stalo – būtinos. Ne tik kisieliuje, bet ir patiekaluose. Spanguolių kisieliaus nauda ir svarba buvo žinoma senoliams, nes gamyboje ne šiaip sau naudojamas krakmolas.

„Po pasninko žmonių žarnynas yra jautrus, todėl kisieliuje esantis krakmolas padengia sieneles, nedirgina. Spanguolių sultys turi ir antibiotinių savybių, rūgštys neleidžia bakterijoms daugintis. Šių uogų arbatos gali skrandį sudirginti, bet kisielius veiks kitaip – nuramins“, – sakė specialistė.

Pasakodama apie aguonas, vaistininkė pabrėžia jų skausmo mažinantį, nervus raminantį poveikį. Aguonų pieno reikėtų vartoti ne tik per Kūčias, jo galima pasigaminti esant nervingai nuotaikai, blogai besijaučiant.

Vaistininkė pastebi, kad daugeliui paprasčiau išgerti tabletę, o ne pasigaminti natūralų vaistą – veikia principas „reikia dabar“.

Pajuokauja, jog esame toliau nuo pajūrio, tad mūsų stalui lieka tik silkė. Siūlo atkreipti dėmesį į Kūčių stalui išsirinktą žuvį. Silkė vertinga savo riebalais, tačiau ji jau marinuota, mirkyta, todėl reikėtų valgyti ir šviežių, marinato nepaliestų vandenų gėrybių.

Atgauti jėgas padės arbatos

Po šventinių gausių vaišių vaistininkė siūlo išgerti vaistažolių arbatų, kuriose yra kartumo: kraujažolės, miškinės sidabražolės ir kitas virškinimą gerinančias arbatas. Kepenis „užves“ aktyvesniam darbui, jas apvalys smiltyninis šlamutis, varnalėšos, kiaulpienės šaknys.

„Tokios arbatos veiks ne tik atskirus organus, bet ir bus naudingos organizmui valyti, nes valgydami mėsą apsikrauname didžiuliu darbu, jeigu baltymai nesusivirškina, jie ima kauptis žarnyne ir pūti. Puvimo procesai labai žalingi“, – sakė N. Obrikienė.

Senoliai advento metu laikėsi pasninko, kai organizmas ilsėjosi, valėsi nuo sunkaus gyvulinės kilmės maisto. Gyveno pagal taisyklę – sunkiai dirbo, daug ir valgė. Kad apsunkęs, užterštas organizmas pailsėtų, atsigautų, kelias savaites gyvulinės kilmės baltymų atsisakydavo.

„Po pasninko atsigauna visa virškinimo sistema, išsivalo inkstai ir kepenys, kiti organai. Nereikia pasninko painioti su badavimu. Tai ne badavimas – valgiams gaminti tuo laikotarpiu reikia rinktis augalinės kilmės produktų“, – sakė N. Obrikienė.

Vandens nepakeis joks maistas

Vaistininkė rekomenduoja net ir švenčių metu, kai gausu valgių ir gėrimų, nepamiršti vartoti vandens. Bent du litrai per dieną padės ne tik vykti organizmo funkcijoms, bet ir apsivalyti.

„Šiuolaikinė problema – organizmo rūgštėjimas. Net vaikai skundžiasi padidėjusiu rūgštingumu. Tai lemia padidėję baltymų kiekiai mityboje, įvairūs konservantai, cheminiai priedai.

Produkto sudėtyje rašoma, kad be konservantų, o sudėtyje yra citrinos rūgšties – chemikalo. Jais puikiai išsišveičia ir nusigremžia vonios nešvarumai, o mes juos valgome“, – sakė N. Obrikienė.

Rūgštėjančiame organizme, vaistininkės žodžiais, vyksta oksidaciniai procesai, tai skatina atsirasti neigiamiems radikalams. Jie ardo organus, trikdo virškinimo procesus, įsijungia į fermentinę sistemą, dėl to kyla daug sunkių ligų.

„Mūsų fermentinė, hormoninė sistema yra labai jautri pašalinėms medžiagoms, kai sutrikdoma darni veiklos grandinė, organizme prasideda griūtis. Savo rankomis sugriauname sveikatą“, – konstatavo medikė.

Į klausimą, kaip sau pagelbėti, N. Obrikienė atsakė, jog tuos žingsnius žino visi, tačiau retas jais nuoširdžiai ir stropiai naudojasi. Sveikata bus geresnė, jei bus saikingai valgoma, renkamasi kuo daugiau ekologinių produktų, gaminama namuose, aktyviau judama, vietoj televizoriaus žiūrėjimo minkštuose foteliuose renkamasi pasivaikščiojimas gryname ore.

„Mūsų šeimos šventinio stalo neįsivaizduoju be kūčiukų ir aguonų pieno, žemės dovanotų, saulės išnokintų spanguolių. Kūčių vakarą po vakarienės linkiu netingėti pakilti nuo stalo ir sužaisti žaidimų“, – palinkėjo N. Obrikienė.

Avižų pieno kokteilis

„Valerijono“ arbatinė skaitytojams rekomenduoja šventiniu laikotarpiu pasilepinti nesudėtingu, bet organizmui naudingu kokteiliu.

Prireiks (ingriedientų kiekis ir proporcijos – pagal individualų skonį): daigintų avižų, obuolio, medaus, cinamono, vandens.

Pirmiausiai reikėtų suplakti avižas su vandeniu iki vientiso baltumo. Sudėti nuluptą ir supjaustytą obuolį, įberti žiupsnį cinamono, paskaninti šaukšteliu medaus. Kokteilį galima pagerinti špinatais ir bananu.

Šis kokteilis ypač tinka besirūpinantiems mityba. Jis suteiks ne tik sotumo jausmą, bet ir suteiks energijos, padės organizmui išsivalyti.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

PASIŪLYMAS: „Valerijono“ vaistinės vaistininkė Nijolė Obrikienė rekomenduoja pasigaminti itin naudingo daigintų avižų kokteilį.

SAVYBĖS: „Kūčių valgiai buvo pritaikyti žmogui po pasninko. Po pasninko žarnynas yra jautrus, todėl spanguolių kisieliuje esantis krakmolas padengia sieneles, nedirgina“, – sakė vaistininkė Nijolė Obrikienė.

KOKTEILIS: Iš šių produktų gaminamas avižų kokteilis.