Akmenų saugoti nereikia

Akmenų saugoti nereikia

Akmenų saugoti nereikia

Atsikratyti akmenų tulžies pūslėje, gali padėti nesudėtinga operacija. Bet pacientai kartais jos vengia, nesusimąstydami apie galimas pavojingas komplikacijas sveikatai ir gyvybei.

„Paprasta liga gali peraugti į tulžies latakų komplikaciją“, — sako Šiaulių respublikinės ligoninės I chirurgijos skyriaus vedėjas chirurgas Virginijus Jautakis.

Ilona Šnarienė

Priežasčių — ne viena

Niekas negali įvardyti konkrečios priežasties, lemiančios akmenų susidarymą tulžies pūslėje.

„Tai — medžiagų apykaitos sutrikimas, todėl nepakanka vengti vienokių ar kitokių maisto produktų“, — sako gydytojas Virginijus Jautakis.

Jeigu atsitiktinai aptikti akmenys nesukelia jokių simptomų, gydymas nėra reikalingas, tačiau ilgainiui tulžies pūslės akmenligė gali pasireikšti jai būdingais simptomais: sunkumu ir maudžiamu skausmu dešiniajame šone, kartumu burnoje, ypač privalgius riebaus maisto, o vėliau ir kepenų diegliais.

„Klaidingai manoma, jog tulžies pūslės darbas — gaminti tulžį, kurią iš tiesų gamina kepenys, — paaiškina V. Jautakis. — Tulžies pūslė tėra rezervuaras, kuriame kaupiasi 60— 100 g tulžies. Virškinimo metu, kai maistas iš skrandžio patenka į dvylikapirštę ir plonąsias žarnas, susitraukdama tulžies pūslė išstumia tulžį, kuri yra labai svarbi virškinimo procese“.

Į ligoninę atveja skausmas

Ligoninėje lašinamos lašelinės nuima spazmus bei stiprų skausmą viršutinėje pilvo dalyje ar po dešiniuoju šonkaulių lanku.

Tulžies pūslės uždegimas vystosi daug lėčiau nei pavyzdžiui apendicitas, todėl skubėti nėra kur. Akmenukui atšokus, žmogus nebejaučia jį varginusio skausmo, tad vėl jaučiasi visiškai sveikas, nors problema niekur nedingsta.

„Žinodami galimą būsimų komplikacijų riziką, rekomenduojame operuotis, tačiau žmogus pats turi apsispręsti, — pasakoja gydytojas. — Akmenukas yra tarsi rizikos faktorius, galintis prišaukti rimtų bėdų, tačiau praktika rodo, jog neretai skausmo priepuolis nebepasikartoja“.

Pasekmės

Viena iš rimtesnių pasekmių — mechaninė gelta, prasidedanti akmenukui iš tulžies pūslės patekus į bendrąjį tulžies lataką ir jį užkimšus. Tulžis nebegali nutekėti į dvylikapirštę žarną, tad tulžies elementai patenka į kraują, o tai itin apsunkina gydymą. Dėl tulžies pūslės akmenligės arba dažnai besikartojančios mechaninės geltos ilgainiui gali išsivystyti kepenų nepakankamumas ir labai gyvybei pavojinga liga — kasos uždegimas.

Anot gydytojo, net šiais medicininių technologijų pažangiais laikais nepavyksta išvengti didelio mirtingumo esant kasos uždegimui. Gydytojas pataria nelaukti, kol dar kartą pasireikš tulžies pūslės akmenligei būdingi simptomai ir ryžtis operacijai.

Gydymo metodą parenka medikai

Yra kelios akmenų pašalinimo galimybės. Viena jų — laparoskopinė tulžies pūslės pašalinimo operacija, leidžianti medikams operuoti pacientą net ir esant ūmiam cholecistitui.

Operacijos metu pro mažus pjūvelius pilvo sienoje į pilvo ertmę įvedami instrumentai ir videokamera. Paciento organizmas nepalyginamai mažiau traumuojamas, todėl žmogus žymiai greičiau pasveiksta.

„Operuojant tradiciniu būdu pacientai ligoninėje stebimi porą savaičių, — sako chirurgas V. Jautakis. — Po laparoskopinės operacijos žmogus jau sekančią dieną gali keltis iš patalo, o po 2— 3 parų — vykti į namus“.

Nors laparoskopinės operacijos kur kas pranašesnės, be tradicinių operacijų neapsieinama. „Pasitaiko, jog pradėję laparoskopinę operaciją dėl tam tikrų nenumatytų atvejų turime griebtis skalpelio ir daryti atvirą pilvo pjūvį“, — paaiškina chirurgas.

PAVOJUS: Šiaulių respublikinės ligoninės I chirurgijos skyriaus vedėjas chirurgas Virginijus Jautakis sako, jog akmenukas tulžies pūslėje gali sukelti rimtų komplikacijų net ir gyvybei.

Autorės nuotr.