300 kilogramų tapo skaudžiu išbandymu

300 kilogramų tapo skaudžiu išbandymu

300 kilogramų tapo skaudžiu išbandymu

Vakar iš Respublikinės Šiaulių ligoninės Terapijos skyriaus išrašyta pacientė džiaugėsi važiuojanti namo, tačiau pati negalėjo pakilti iš lovos. Apie 300 kilogramų sveriančiai moteriai reikėjo specialaus vežimėlio ir artimųjų pagalbos.

Irena BUDRIENĖ

irena@skrastas.lt

Antsvoris pakeitė gyvenimą

53 metų Virginija iš Kelmės rajono nevaikšto jau penkerius metus. Didelis svoris, prikaustęs moterį prie lovos, neatpažįstamai pakeitė jos gyvenimą, todėl ji nesutiko būti fotografuojama.

„Aš visuomet buvau tokia apvalutė, bet gyvenome ūkiškai – karvės, kiaulės, kiti gyvuliukai, ilsėtis nebuvo kada, nuolat sukausi tarp darbų,– prisimena moteris. – Būdavo, pareisi iš kolūkio fermos pamelžusi karves, prisirenki du didžiausius kibirus prikritusių obuolių ir neši veršiams“.

Virginija užaugino šešis savo vaikus – keturis sūnus ir dvi dukras bei du globotinius. Dabar antsvorio ištikta moteris yra apsupta artimųjų rūpesčio.

Puola ligos

Ligos ėmė pulti viena po kitos. Virginijai pradėjo skaudėti kojų sąnariai, reikėjo operacijos. Dukros, užjausdamos mamą, prašydavo ją pailsėti, pasėdėti, šokdavo viską daryti pačios. Virginija sako nė nepastebėjusi, kad kas dieną juda vis mažiau ir mažiau, o svoris nepaliaujamai auga.

Sutrikusi medžiagų apykaita ir diabetas dar labiau paspartino nevaldomą svorio augimą, kuris įkalino moterį jos pačios kūne.

Kad galėtų judėti, seniūnas užsakė jai specialų vežimėlį. Dabar šis vežimėlis gelbsti Virginiją nuo visiško užsisklendimo namuose.

Nors vyras ir vaikai – geri, rūpestingi, moteris nori ir po lauką pasidairyti, ir pabendrauti su kaimynais – kiekvienas jai gerai pažįstamas ir brangus.

Pristinga valios

„Reikia maisto porcijas mažinti perpus, bet kur tau susilaikysi – pristingu valios“,– neslepia moteris.

Sako, pasiekia gardūs kvapai iš virtuvės ir neišlaikiusi klausia namiškių: „Ką pasitaisėt“?

„Labai noriu valgyti: kaimiškas maistas – skanus ir kaloringas, tik atleidi vadžias – tuoj svoris šoka aukštyn. O kai susilaikau, nevalgau, priaugti kilogramai, nors nusišauk, nekrenta ir gana“,– kremtasi Virginija.

Kritinė būklė

Moters sveikatos būklė – kritinė, todėl gydytojai nepataria jai daryti skrandžio mažinimo operacijos. Be chirurginės intervencijos, vien valios pastangomis, Virginija nesitiki suvaldyti nepaliaujamai augančio svorio.

Per pastaruosius metus moteris ligoninėje jau trečią kartą. Aukštas kraujospūdis ir sutrikęs širdies ritmas Virginiją paskatino kreiptis pas medikus ir šį kartą.

Po gydymo RŠL Terapijos skyriuje ji jaučiasi geriau, bet ar tokia būklė išliks ilgesnį laiką?

Vežė naujausia mašina

Kelmės rajono greitosios medicinos pagalbos skyriaus bendruomenės slaugytoja Aldona Lekavičienė sakė specialiai rinkosi naujausią greitosios pagalbos automobilį „Volkswagen Transporter“ pacientei vežti į Šiaulius. Šis automobilis – platesnis, į jį galima įvažiuoti su vežimėliu.

RŠL Terapijos skyriaus slaugytojos specialaus keltuvo neturinčios, todėl 300 kilogramų sveriančią pacientę į lovą kėlusios ant rankų.

„Sušokom visos, kas buvom skyriuje, ir įkėlėme“,– pasakojo slaugytojos.

Darbuotojos minėjo per metus skyriuje sulaukiančios apie 3 – 4 ypač didelio svorio ligonių, kuriems reikia jungtinių personalo pajėgų.

Du specialius keltuvus ypač sunkiems ligoniams kilnoti turi Onkologijos klinika, bet įprasta keltuvo galia apsiriboja nuo 180 iki 270 kilogramų.

Gali prireikti ugniagesių pagalbos

„Gerai, kad pacientė pati turėjo specialų platesnį vežimėlį, nes skyriuje esantys vežimėliai nepritaikyti vežti didelio svorio pacientams“,– sakė RŠL medicinos direktoriaus pavaduotoja slaugai Sigita Klimavičienė.

Slaugytojai susidūrė ir su daugiau problemų. S. Klimavičienė minėjo, kad medicinos slaugos įrangos gamintojai galėtų pagalvoti apie vežimėlių gamybą ne iš metalo. Vežimėliai su metalinėmis detalėmis netinka pacientams vežti prie magnetinio rezonanso tyrimo aparato – magnetas traukia metalą. Todėl slaugytojams tenka nevaikštančius ligonius nešti ir kelti rankomis.

Jei ypač didelio svorio pacientas gyvena daugiabutyje ir jį reikia išnešti, pavyzdžiui, iš penkto aukšto, medikai pasitelkia ugniagesius.

VEŽIMĖLIS: Pacientė pati turėjo specialų platesnį vežimėlį – Šiaulių ligoninės Terapijos skyriuje esantys vežimėliai nepritaikyti vežti didelio svorio pacientams.

IŠBANDYMAI: Medicinos direktoriaus pavaduotoja slaugai Sigita Klimavičienė sakė, kad neturi kėlimo įrangos ypač sunkiems pacientams aptarnauti.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.