Proanūkis nori grįžti prie savo šaknų

Proanūkis nori grįžti prie savo šaknų

Proanūkis nori grįžti prie savo šaknų

Šiaulių „Aušros“ muziejus sulaukė netikėtų svečių — garsaus tarpukario leidėjo, knygininko Liudviko Jakavičiaus-Lietuvanio palikuonių iš Ispanijos. L. Jakavičiaus proanūkis, irgi Liudvikas Jakavičius, prosenelio gimtinėje Akmenėje įsigijo butą, o ateityje galvoja įkurti muziejų.

Živilė KAVALIAUSKAITĖ

zivile@skrastas.lt

Šauksmas pažinti šaknis

Laiškas iš Ispanijos „Aušros“ muziejų pasiekė gegužės pradžioje. Laiško autorius, 27-erių Liudvikas Jakavičius, rašė, jog norėtų atvykti į Šiaulius, aplankyti muziejų, domėjosi apie galimybes susipažinti su, jo žodžiais, Didžiojo Senelio veiklos pėdsakais.

Į Šiaulius atvyko trise: L. Jakavičius, jo mama Carmen Aida Jakavičius ir teta Graciela Isabel Jakavičius.

Carmen ir Graciela yra Liudviko Jakavičiaus sūnaus Liudo dukros.

Carmen Aida Jakavičius — buvęs modelis, dizainerė. Šiuo metu rašo romaną apie Jakavičių šeimą ir Antrąjį pasaulinį karą.

Graciela Isabel Jakavičius, šiek tiek mokanti lietuviškai, — aktorė ir dainininkė. Ispanijoje buvo žinoma dėl draugystės su Gonzalo de Borbon y Dampierre, Akvitanijos kunigaikščiu, Ispanijos karaliaus Alfonso XIII anūku. Kartais dalyvauja televizijos laidose.

L. Jakavičius studijuoja ispanų teisę, kitąmet planuoja persikelti į Jungtinę Karalystę studijuoti britų teisės.

2005 metais L. Jakavičius atsisakė Meksikos pilietybės ir priėmė lietuvių.

Šios kelionės metu Liudvikas įsigijo butą Akmenėje — prosenelio gimtinėje. Ateityje jis nori išmokti lietuviškai ir gyventi Lietuvoje.

Ieškojo gyvenimo pėdsakų

Su svečiais bendravo „Aušros“ muziejaus Istorijos skyriaus muziejininkas Almantas Šlivinskas, ne vienerius metus besidomintis L. Jakavičiaus gyvenimu. Neseniai straipsnį apie garsųjį knygininką muziejininkas publikavo “Šiaulių krašto“ priede “Atolankos“. Poeto Jovaro name vyko du kultūros vakarai “Liudviką Jakavičių-Lietuvanį prisimenant“.

Lietuvanio palikuonys apžiūrėjo poeto Jovaro name įrengtą „Knygyno“ ekspoziciją, nuoširdžiai domėjosi L. Jakavičiaus veikla, ieškojo žinių apie protėvių šaknis.

Didžiulį įspūdį svečiams paliko Spaudos ąžuolas, kurį 1929 metais (minint spaudos draudimo panaikinimo 25-ąsias metines) miesto centre pasodino L. Jakavičius kartu su kitais draudžiamos spaudos platintojais poetais Jovaru ir Miglovara.

A. Šlivinskas palikuonims dovanojo publikacijų apie L. Jakavičių kopijų, o svečiai — garsiojo senelio portretą.

„Man labai patinka Lietuva. Noriu grįžti prie savo šaknų. Viena iš minčių — atidaryti Liudviko Jakavičiaus vardo muziejų, kurio tema būtų Antrasis pasaulinis karas“, — po kelionės į Šiaulius laiške rašė L. Jakavičius.

Papildė šeimos istoriją

A. Šlivinskas džiaugėsi, kad svečiai suteikė naujų žinių apie L. Jakavičiaus gyvenimą.

Pasak muziejininko, L. Jakavičius turėjo penkis sūnus ir vieną dukrą, bet savo atsiminimuose rašo apie tris sūnus ir vieną dukrą: Liudą, Donatą, Artūrą ir Gražiną. Dviejų vaikų jis niekur neminėjo.

Svečiai papasakojo tragišką, niekur neminėtą šeimos istoriją. Dviejų sūnų vaikystės žaidimas su tėvo, šaulio, šautuvu, baigėsi tragedija: brolis netyčia nušovė brolį. Antrasis brolis visą gyvenimą negalėjo sau rasti vietos, mirė plaučių uždegimu.

Pasak A. Šlivinsko, karas išblaškė Jakavičių šeimą. Liudas, karo metais dirbęs vokiečių armijos vertėju Italijoje, emigravo į Argentiną. Donatas gyveno Venesueloje, Artūras — Čikagoje. Vienintelė Gražina liko Lietuvoje.

Jaunasis L. Jakavičius muziejui pažadėjo atsiųsti šeimos genealoginį medį.

Veikli asmenybė

Šiemet minimos L. Jakavičiaus-Lietuvanio, vieno iš stambiausių tarpukario Lietuvos privačių leidėjų, 140 gimimo metinės (gimė 1871 metais Akmenėje, mirė 1941 metais Anykščiuose).

Gyvendamas Rygoje, jis buvo įsteigęs spaustuvę, knygyną „Lietuva“, turėjusį 4 filialus ir Lietuvoje, leido savaitraštį “Rygos naujienos“, humoristinius kalendorius. Rūpinosi lietuviškų leidinių platinimu, įkūrė lietuvių literatūros rėmimo ir platinimo draugiją “Šviesa“.

1919 metais, apsigyvenęs Šiauliuose, įsteigė knygyną „Lietuva“, tapusį vienu iš didžiausių Šiaulių knygynų. Paties knygininko teigimu, buvo išleista per 2 milijonus egzempliorių įvairiausių leidinių.

Šiauliuose L. Jakavičius įkūrė teatro draugiją „Žaislas“ ir jai vadovavo (tokiu pat pavadinimu buvo organizavęs lietuvių teatro mėgėjų draugiją ir Rygoje). Kaip režisierius, buvo žinomas Šaulių sąjungos veikloje, rūpinosi miesto įstaigų švenčių organizavimu.

L. Jakavičiaus veikla įvertinta Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Gedimino ordinu.

PALIKUONIS: Liudviko Jakavičiaus-Lietuvanio proanūkis Liudvikas Jakavičius, lankęsis Šiauliuose, ateitį sieja su Lietuva.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

EKSKURSIJA: Garsiojo tarpukario Šiaulių leidėjo, knygininko Liudviko Jakavičiaus palikuonys (iš kairės) anūkė Carmen Aida Jakavičius, proanūkis Liudvikas Jakavičius ir anūkė Graciela Isabel Jakavičius apsilankė Šiaulių „Aušros“ muziejaus “Knygyne“.

ŠAKNYS: Liudviko Jakavičiaus palikuonims didžiulį įspūdį paliko jo sodintas ąžuolas. Dešinėje — svečius lydėjęs Šiaulių „Aušros“ muziejaus muziejininkas Almantas Šlivinskas.

Nuotr. iš Jakavičių šeimos archyvo