
Naujausios
Susitikome. Ermina Čepienė šypsosi. Jos plaukai palaidi, ligi pečių, su sidabro gija.
– Mano gyvenimas išmatuotas rugsėjais. Jausminga. Visiems viską atleidžiu. Širdį reikia gydyti širdimi. Užgauti, įžeisti žmogų labai lengva, – kalba biržietė. Ji – buvusi dailės mokytoja. Užauginusi sūnų. Besidžiaugianti anūke Grėte. Jau našlė.
Iriamės į jos kūrybos platumas. Žodžiais ir spalvomis. Į pačią gelmę.
– Noriu, kad žmonės mano eiles, vaizdelius perskaitytų, atvirukus pamatytų, pasidžiaugtų. Savo atvirukų nepardavinėju. Išdovanoju, – užsimena pašnekovė apie savo atvirukus.
Tie, kurie iškeliavo iš kūrėjos rankų, atgal jau nebe sugrįš. Gal ir gerai. Tenka vis atsinaujinti. Ieškoti naujų potėpių ir vis auginti talentą. Atvirukų akyse – spalvos, degančios ir gęstančios, įvairiausi motyvai, simboliai. Nesikartojantys. Gyvybė tuščiame balto popieriaus lape užgimsta nemigo nakty ir liejasi laisvai, iš akies, be jokio pieštuko, liniuotės ar trintuko. Į peizažo kontūrus įsiterpia karpytojos įgūdžiai ir jau sunku nuspėti atvirukas iš popieriaus ar iš plunksnų... Vieną tokį gėlėtą vartau rankose. Lengvutis. Rodos tuoj pats pakils ir nuskris kaip pūkas... Autorė ironizuoja: visko gali būti. Juk jos pavardė Čia pienė...
Daug kas apsigauna, netiki, kad iš popieriaus. Čiupinėja, kad įsitikintų.
– Gydžiausi ligoninėje. Palatos moterys užmatė ir nenorėjo sutikti – kaip ne iš plunksnų? Iš mažų plunksnelių... – prisimena Čepienė.
Pačiupinėjo, ištyrinėjo ir nusprendė: žirklės kitokios, taip kruopščiai iškarpyta. Erminos žirklės – paprastos. Jos darbštumas – išskirtinis.
– Darbo yra, kol dailiai iškarpau, suklijuoju, – prisipažįsta atvirukų kūrėja.
Ir neslepia: ji reikli. Ne visi kūriniai jai įtinka. Nepaklusnius sunaikina. Atvirukas jai turi būti rinktinis. Juk išleidžia kiekvieną į žmones su viltimi: "Gal pradžiugins širdį?"
– Man nepatinka, o kitam tinka. Tik užmato, kad paversiu darbą šiukšlėmis, ir prašo: užrašyk man ir padovanok. Taip ir išgelbsti pasmerktąjį, – pasakoja Čepienė. Dar priduria: – Man gražu, kas natūralu ir tikra. Paveikslas man turi būti gyvas. Nesitikėjau, kad po skaudžios vyro netekties atsitiesiu kūrybai. Didžiausias mano įkvėpėjas – panevėžietis pusbrolis Emilis Valkiūnas. Prozininkas, knygos autorius, meniškos sielos giminaitis drąsino: nenustumk atvirukų į šoną, neužmesk į užmarštį, – prisimena Ermina Čepienė.
Ji paklausė patarimo. Kūrė. Pačiu laiku užsuko pas biržietę Erminą į svečius vabalninkietė jaunystės dienų bičiulė. Parodė atvirukus bičiulei Ermina ir bičiulė nustebo, kodėl ši tokias grožybes užslėpusi nuo žmonių?
– Dirbu sau, tau, – pasiteisinusi Ermina.
Šviesuolė vabalninkietė atvedė E. Čepienės parodą į Vabalninką. Naujiena pasidalino su vabalninkiete muziejaus vedėja Vida Skujiene. Biržų krašto perliukų rinkėja Vida paskambino Erminai Čepienei, įsiprašė į svečius, ir išsivežė 80 atvirukų. Ir surengė muziejuje parodą "Žiemos gėlės". Į parodos atidarymą pasikvietė pačią autorę. Autorė pristatė savo kūrybą.
Žinia apie talentingą biržietę atvirukų kūrėją pasiekė Parovėją, pasklido į Kvetkus. Viešėjo Erminos Čepienės atvirukų parodos Kratiškiuose. Iš Kratiškių – į Nausėdžius, iš Nausėdžių – į Anglininkus, Kupreliškį...
– Atvirukų dėka atgyja senos ir mezgasi naujos pažintys, – džiaugiasi susitikimais Ermina Čepienė.
Vienur atvirukų paroda ją suvedė su seniai matytais vaikystės dienų draugais, kitur su buvusiais moksleiviais. Neseniai Erminos Čepienės paroda viešėjo Kratiškiuose. Ten ji susitiko su savo buvusios kolegės, mokytojos Bronės Garšvienės dukra, irgi mokytoja, Neringa Šimoniene.
– Kratiškiuose vedžiau ir pamokėlę. Su džiaugsmu po daugelio metų pertraukos skubėjau į susitikimą su vaikais, – prisimena buvusi mokytoja.
Ir dalinasi laimės akimirkomis. Vaikučiai – smalsūs, nuoširdūs, dėmesingi. Kalbos sukosi apie gyvenimo metus ir spalvas.
–– Klausinėjau jų kokia kuriam gražiausia spalva? Vieni atsakė – balta. Jiems aiškinau: tai jūsų vaikystė. Tyra, švari. Gyvenimas bėgs, metų daugės ir daugės, spalvos keisis. Kiti vaikai rinkosi mėlyną spalvą. Sutikau: ji irgi graži: dangus, jūra, akys – mėlynos spalvos. Kažkas pastebėjo: "Ir jūsų, mokytoja, akys mėlynos, – šypsosi E. Čepienė.
Mokinukai irgi bandė kurti atvirukus. Nusiminė, kai nepavyko. Mokytoja paguodė: turėkite kantrybės. Toks gyvenimas. Nesigauna iš karto. Bandai, bandai...
Vaikučiai Erminai Čepienei visko prilinkėjo. O vienas berniukas viešnią mokytoją net pabučiavo į skruostą.
Kūryba, pasak Čepienės, kaip ir gyvenimas neatsiejamas nuo meilės. Ji pasidžiaugė: saugi, nes žino, kad bet kada jos brangieji išties pagalbos ranką: sūnus Dainius ir jo šeima, brolis, brolienės, pusbrolis...
Supratau: Ermina Čepienė – iš tų mylinčių, kūrybiškų mokytojų, dosniai savo gyvenimą ir talentą dalijusių savo mokiniams, Pasvalio ir Biržų rajono mokyklų – Būginių, "Atžalyno" moksleiviams. Dailės mokytoja Ermina Čepienė kūrė stendus, šventines kompozicijas, padėkos raštus, kaukes karnavalams. Brangių dovanų jai nereikia. Jos džiaugsmas – malonios smulkmenos.
Anais mokykliniais metais "Atžalyno" laikais naujametinei vakaronei jos auklėtinių tėveliai prikarpė iš popieriaus snaigių, išpuošė netikėtai klasę. Ant kiekvienos snaigės mylimai mokytojai užrašė po linkėjimą. Šitiek metų praėjo, o snaigės dar neištirpusios atminty. Ir linkėjimai pildosi.