Monika Bičiūnaitė – nuo aktorystės į mediciną

M. Požerskytės – Kalvelės nuotr.
„Apjungiant kinų medicinos ir dramos terapijos praktikas, sveikimo planas žmogui tampa unikalus, autentiškas, nes šie metodai papildo vienas kitą“, – sako Monika Bičiūnaitė.
Senovės kinų išmintis sako, kad norėdami įveikti sunkiausią kelionę, turime kaskart žengti po žingsnelį ir taip žingsniuoti... Apie savo gyvenimo žingsnius šiandien pasakoja aktorė, kinų medicinos/akupunktūros licencijuota specialistė, dramos terapeutė Monika Bičiūnaitė. Jos susitikimas Biržuose su biržiečiais numatytas po poros dienų, sekmadienį, gegužės 26 dieną, 11 valandą.

Jūs esate žinoma Lietuvos teatro, kino, televizijos, radijo aktorė, o kada į Jūsų gyvenimą atėjo dramos terapija?

Kai atsitiktinai sužinojau, kad Vilniaus universitete yra menų (dramos) terapijos studijos, labai apsidžiaugiau, nes tai apima dvi man artimas sritis – aktorystę ir mediciną. Taigi, užsukau kelionę savo svajonės išsipildymo link. Pasiryžau baigti magistro menų terapijos studijas Vilniaus universiteto medicinos fakultete ir, jei dar pradžioje abejojau, ar užsiiminėsiu dramos terapija, ar man šios studijos tik dėl medicinos žinių, tai labai greitai supratau, jog tai yra mano kelias, puikiai papildantis jau turimas žinias. Džiaugiuosi, kad dramos terapijos dėka atsiranda vis daugiau galimybių susitikti su neapsakomos išminties bei grožio žmonėmis. Matau, kaip ši terapija padeda ir gydo sielą, nes žmonės nori atsiskleisti, nori bendrauti, nori reikštis, nori būti išklausyti, na ir, žinoma, nori būti sveiki.

Studijos Medicinos fakultete labai sudėtingos. Kaip Jums sekėsi derinti studijas ir darbą?

Aš turėjau norą ir tikslą, todėl sistemingai ėjau link jo. Taip, buvo nelengva, taip, buvo sunku, taip, buvo sudėtinga iš aktorės tapti daktare, bet ėjau svajonės link ir pagaliau susitikau su ja. Esu įsitikinusi - mane globojo ir aukštesnės jėgos, o pradėti studijas Vilniaus universitete per covidą, kai viskas užsidarinėjo ir nebuvo galimybės vaidinti teatre, tai nauja galimybė - idealesnės situacijos studijoms ir nesugalvosi. Nemažai teorinių paskaitų vyko nuotoliu, net mano magistro darbo tyrimas su išsėtine skleroze sergančiomis moterimis vyko nuotoliniu būdu, ir tai galiausiai atvėrė dar nepažintas naujas dramos terapijos galimybes bei perspektyvas. Nepaliauju dėkoti už šias dovanas.

Jūs esate ne tik dramos terapeutė, bet dar ir licencijuota akupunktūros specialistė. Kodėl akupunktūra?

Kodėl akupunktūra? Todėl, kad ji man visada padeda, todėl, kad tikiu šiuo metodu ir juo galiu padėti kitiems... Nors jau trisdešimt metų esu teatro aktorė, tačiau prieš 15 metų baigiau ir kinų medicinos studijas tarptautinėje Ispanijos Neijing mokykloje. Kinų medicina man buvo didžiausias gyvenimo atradimas. Iš pradžių tai buvo hobis, palaipsniui pereinantis į tikslą gydyti žmones. Bet tam, kad tapčiau šios srities srities profesionale, turėjau daugelį metų be pertraukų mokytis, kaupdama patirtį, žinias ir diplomus.
Akupunktūra - saugus ir natūralus gydymo būdas, kuris neturi jokio pašalinio poveikio, prie jo nepriprantama. Akupunktūra patartina daugeliui: ir tiems, kurie dėl alergijų negali vartoti vaistų ar yra nuo jų priklausomi, bei tiems, kuriems dėl įvairių medikamentų vartojimo pažeisti gyvybiškai svarbūs organai. Šis gydymas padeda gyventi be skausmų ar bent sumažinant juos, o tai jau yra didelis pasiekimas. Reikia nepamiršti, kad gydo ne adatos – jos tik stimuliuoja, o žmogaus organizmas yra savaime linkęs išgyti, tik reikia jam tai „priminti“.
Akupunktūra yra tai, kas balansuoja žmogaus organizmą, gydo skirtingų tipų skausmus, padeda sumažinti stresą, gerina miego kokybę, naudinga gydant virškinimo sutrikimus, tinka imuniteto stiprinimui. Ir dar labai svarbus momentas - akupunktūrą galima derinti su vakarų medicina, siekiant pagerinti gydymo rezultatus. Alternatyvūs gydymo metodai padeda sukurti platesnį ir gilesnį sveikimo planą žmonėms, pasirūpinant tiek fizine, tiek emocine bei psichologine sergančiųjų sveikata. Apjungiant kinų medicinos ir dramos terapijos praktikas, sveikimo planas žmogui tampa unikalus, autentiškas, nes tie metodai papildo vienas kitą, abi šios sritys yra alternatyvi medicina ir žmogus, kuris kreipiasi pagalbos, gauna daug daugiau nei tikėjosi, o tada daugelis sako: "Nemaniau, kad taip gali būti". Gali.

2024 metų gegužės 3 dieną Lietuvos dramos terapijos asociacija buvo oficialiai priimta į Europos dramos terapijos federaciją. Tai įvyko apie 15 valandą Italijos Palermo mieste vykusiame tarptautiniame dviejų dienų plenume. Kokios mintys, išgirdus šią žinią?

Ši žinia - džiugi. Mes pasirodėme patrauklūs, inovatyvūs ir įdomūs, nors... Būdami mažiukais pasaulyje, per trumpą laiką tapome gerokai ūgtelėję. Tai - malonus, svarbus ir pelnytas dėmesys visai dramos terapeutų bendruomenei. Mūsų dramos asociacija yra jėga, te laikosi Europa, mes ateinam!

Kur jaučiatės geriau ir saugiau - scenoje ar vesdama dramos terapijos užsiėmimus?

Šiuo metu renkuosi plėtoti ir gilinti savo patirtį kaip terapeutė, nes man teatro visada buvo per mažai, o per dramos terapiją aš gaunu tokių situacijų ir galimybių reikštis kūrybiškai, kokių negausi per pačią įstabiausią premjerą. Man tai - daug daugiau nei suvaidinti vaidmenį scenoje. Visada buvo labai įdomu, kaip gali teatras virsti terapija. Teatras ir dramos terapija turi labai daug bendro, bet yra ir esminis skirtumas tarp dramos užsiėmimų ir dramos terapijos – eiti į žiūrovą ir eiti link savęs. Sakoma, skirtingos kryptys, skirtingi poliai.

Koks vaidmuo TV ar scenoje Jums pats brangiausias? Kodėl?

Šitą klausimą užduoda visi žurnalistai ir aš niekada neturiu atsakymo. Jeigu pagalvoju apie kažkurį vieną, kurį norėčiau išskirti, iš karto lenda kitas iš prisiminimų. Tai turbūt nutinka todėl, kad jie nėra tik vaidmenys. Tai - ir laikmetis, ir santykiai, ir nuotaikos, emocijos, patyrimai ir dar daug visko, kas supo mane, kuriant vaidmenį. Šiltai prisimenu rež. A. Puipos filmą ‘‘Vilko dantų karoliai“ gal todėl, kad jis buvo vienas iš pirmųjų kino pasaulyje. Bet pasiilgau ir Auksės iš TV serialo, "Paveldėtojos", rež. M. Verbėjus, nes kaifavau vaidindama.
Žinote, neigiamus personažus vaidinti yra daug smagiau ir man paprasčiau, matyt esu tikrai gera ragana. Nors, kai buvo filmuojamas serialas "Paveldėtoja", tais pačiais metais kitame TV seriale ‘‘Laisvės kaina. Disidentai‘‘, rež. A. Šlepikas, vaidinau vienuolę... Na va ir prašom, ir kaip man čia išskirti brangiausią? Be šansų.

Kiek vaidmenų guli Jūsų skrynioje?

Kiek kartų žliumbusi buvau dėl kreivų santykių - skaičiavau. O vaidmenų - dar ne. Net nepagalvojau apie tai. Ačiū už klausimą, būtinai išsitrauksiu iš skrynios ir susiskaičiuosiu.

Kada pradėjote domėtis įvairiomis terapijomis, netradiciniais gydymo būdais?

Domėjausi visada, nuo neatmenamų laikų.

Kas iš viso yra dramos terapija ir kaip tai atsirado Lietuvoje?

Nuo 2019 metų Vilniaus universiteto ir LMTA jungtinėje programoje „Menų terapija“ pradėta vykdyti Dramos terapijos specializacija. Tai nuostabus būdas dvasinei higienai palaikyti. Tai gan nauja, unikali psichoterapijos forma, kurioje kūrybiškumas, žaidimas, judesys, balsas, pasakojimas, savirefleksija užima pagrindinę vietą terapiniame santykyje. Tai - aktyvi ir patyriminė praktika, kurios metu dalyviams sudaromos saugios sąlygos pasakoti savo istorijas įvairiais meniniais metodais, kelti tikslus, klausimus ir spręsti juos iš naujo, taip pat stiprinti tarpusavio santykių įgūdžius, reikšti jausmus, identifikuoti emocijas ir po sesijų ciklo atrasti save iš naujo. Juk mes visi patiriame stresą, nuovargį, įtampą... Bet kaip juose neužstrigti? Kaip išgirsti ir paguosti save, kaip grąžinti sau lengvumo, saugumo, pasitikėjimo savimi jausmą?
Viso to ieškome sesijų metu, "treniruojame savigydos raumenį“ tam, kad į gyvenimo pateiktus iššūkius gebėtume pažvelgti kitu kampu. Būna visaip. Kartais verkiam, kartais pratylim, kartais dūkstam ir žaidžiame. Čia nereikia nei mokėti vaidinti, nei turėti didelių lūkesčių, nes dramos terapija – tai teatro metodų panaudojimas terapiniais tikslais... Žaidimas - svarbiausias ir maloniausias dramos terapijos elementas, leidžiantis pailsėti, atsitraukiant nuo realybės. Todėl verta pabandyti nors vieną kartą, tam, kad po to panorėtum dar daugiau. Tai va tiek ir dar tai, ko neišvardinau...

Koks Jūsų klientų amžius ir kokių problemų prislėgti į Jus žmonės kreipiasi dėl akupunktūros?

Dėl akupunktūros kreipiasi nuo vaikų iki senolių. Su kūdikiais nedirbu, nes, susirgus kūdikiui, gydymą pasiūlau mamytei. Žmonės kreipiasi dėl įvairiausių negalavimų: lėtinių nugaros, sąnarių, migrenos, menustracinių skausmų, dėl nemigos ir miego sutrikimų, virškinimo problemų, dažnų infekcijų, alergijų, aukšto kraujo spaudimo, lėtinio nuovargio sindromo, nevaisingumo ir kitų negandų.

Ar daug lankytojų ateina į Jūsų dramos terapijos užsiėmimus?

Grupėje daugiausia būna ne daugiau, kaip 12 asmenų, gali būti ir 8-10. Jau yra užklausų ir kitiems metams, o tai parodo, koks yra poreikis šiai, dar mažai žinomai, sričiai.

Kokių problemų turintiems žmonėms rekomenduotumėte dramos terapijos užsiėmimus? O kam jie gali netikti?

Ši terapija labai naudinga daugeliui, tačiau yra būklių, kai ji nėra veiksminga ar tinkama, pavyzdžiui, sergantiems sunkia psichoze, turintiems stiprių bipolinių sutrikimų, po sunkių traumų, kurie sunkiai reguliuoja emocijas ar linkę į agresiją. Tokiu atveju gali prireikti stabilizacijos ir kitų terapinių būdų, padedant specialistams. Na, o kai kurie fiziniai apribojimai gali kelti nepatogumų susitikimams. Tačiau norint visada galima rasti išeitį. Kaip minėjau, dirbau su išsėtine skleroze segančiomis moterimis, taip pat subūrėme Maltos organizacijos dramos terapijos grupę. Juk dirbu su žmogaus sveikąja dalimi, o ne su jo negalia. Jeigu kyla klausimų atsitikus nenumatytai situacijai, visada klausiu specialistų patarimų, įvertindama savo kompetencijas.

Apie dramos terapiją labai mažai informacijos. Sunku pralaužti ledus?

Mes dar labai jauni, todėl žinia apie mus nepasiekė kiekvieno Lietuvos žmogaus, bet tai tik laiko klausimas. Nors visa Europa mus pripažino ir gerbia, bet Lietuvoje dar reikia save įrodinėti. Ateis ir ateina ta žinia tiems, kas jos ieško. Žinote, yra dabar gana daug įvairiausių žmonių, save įvardinančių "terapeutais", "visokio plauko gydytojais", bet reikia žinoti vieną svarbų dalyką - dramos terapiją gali vesti tik licenciją turintys specialistai, todėl nepasiklyskite pasirinkimuose.

Tradicinė medicina Jums konkurentė ar pagalbininkė?

Aš draugauju, bet draugauti norėtųsi tampriau. Nors dar kartais jaučiamas nepasitikėjimo šleifas alternatyviais gydymo metodais, tačiau palaipsniui tai kinta. Vis daugiau ir daugiau daktarų savo pacientams rekomenduoja alternatyvas, nes jeigu į žmogų ir jo problemas mes žiūrime iš holistinio požiūrio taško, tuomet negali būti nė kalbos apie konkurenciją.

Jūs esate graži, švytinti moteris. Ar daug dėmesio skiriate sau, savo išvaizdai?

Ačiū. Oi, ne, pasipurtau garbanas ir tiek. Tada truputį pudros, tušo ir geras apšvietimas. Visas triukas. Tai tiek to švytėjimo...

Šiais laikais labai populiarios intervencinės grožio procedūros, kuriomis naudojasi tiek moterys, tiek vyrai. O ką apie tai manote Jūs?

Aš intervencijos į savo kūną nepriimu, o kas nori, tas tegu ir daro. Manau, kad intervencija į savo kūną yra kišimasis į Aukščiausiojo reikalus ir dirbtinai nereikia nieko daryti. Lieku ištikima akupunktūrai ir terapiniam Japonų Kobido masažui – darau pati kitiems, bei vaikštau pas specialistus, kad padarytų man. Labai tikiu veido masažų galia, manau, tai yra puiki prevencija nuo senėjimo. O informacijos, kaip prižiūrėti savo odą, man ieškoti nereikia – kadangi pati esu kvalifikuota gydomojo masažo specialistė tai ir žinau, kas kaip veikia.

Kaip atsipalaiduojate ir kokį poilsį labiausiai mėgstate?

Kai randu laisvo laiko, einu pasivaikščioti, kad nesustingčiau. Labai mėgstu ilgus pasivaikščiojimus – sugrįžtu į save, atsipalaiduoju. Dar rytais darau qigong pratimus, kurie man padeda susikoncentruoti ir pradžiugina, kai užeina liūdesiukas. Nors, tiesą sakant, ir paliūdėti kartais yra gerai. O kartais patinka tiesiog nieko neprojektuoti... Kartais patinka sau padovanoti laisvalaikio siurprizus. O kitais kartais, būna, mano laisvalaikis tampa susikaupusių, atidėliotinų darbų perkrova. Būna gi visaip, nestabdau..

Ką visada turite savo rankinėje ar kuprinėje?

Visada yra buteliukas vandens ir blakstienų tušas, jeigu jo net neplanuoju pasinaudoti... Tiesiog, moteriškas talismanas.

Kas Jus įkvepia gyvenimui, kūrybai, medicinai?

Mane intriguoja, nežinojimas kas laukia, todėl atsivėrus galimybei, leidžiu atsitikti tam, kas nenubrėžta. Mane intriguoja nežinojimas iki galo baigtinio veiksmo dalies, atsivėrimas gyvenimui su smalsumo prieskoniu. Mokausi netrukdyti tam, kas turi įvykti.

Kas yra didžiausias Jūsų kritikas ir patarėjas?

Aš pati sau ir dovana, ir kryžius.

Be ko neįsivaizduojate savo dienos?

Be kokybiško nakties poilsio, nėra kokybiškos dienos.

Artimesnės ir tolimesnės ateities planai?

Gyventi.

Sekmadienį Jūs vesite dramos terapijos užsiėmimą Biržuose. Ko gali tikėtis Jūsų lankytojai?

Būtų geriausia nieko nesitikėti, tik turėti norą praleisti dieną kitaip.

Esate anksčiau buvusi Biržuose? Kokius prisiminimus parsivežėte?

Taip, esu kartą buvusi Biržuose po Akademijos baigimo. Vaidinome vaikams spektaklį '"Trolius mumius ", aš buvau trolių mama. Vaidinome du spektaklius vieną po kito, alkani, kaip ir priklauso jauniems menininkams, po to mus pavaišino biržietišku alumi, neatsisakėme, nemandagu gi... Atsibudau tik Vilniuje. Tai tiek tos pažinties su Biržais.

Jūsų žodis biržiečiams ir būsimiems Jūsų užsiėmimų lankytojams?

Jei ir tingite, vis tiek ateikite, atneškite savo kūnus, o siela tikrai jus pasivys... Laukiu.

DOSJĖ

Monika Bičiūnaitė baigė studijas Lietuvos muzikos akademijos aktorinio meistriškumo fakultete, dirbo Vilniaus mažajame bei Lietuvos nacionaliniame dramos teatre, vaidina Lietuvos ir užsienio kino studijų bei televizijų vaizdo filmuose. Menų (dramos) terapijos magistrė, Papildomos ir alternatyvios sveikatos priežiūros (PASP) licencijuota akupunktūros specialistė. Veda individualius bei grupinius dramos terapijos užsiėmimus gyvai ir nuotoliniu būdu. Juose integruoja tradicinės kinų medicinos žinias, skirtas saugiai savipagalbai. Taip pat šiomis temomis veda seminarus bei edukacijas.