Gyvenimas tarp žirgų

Gyvenimas tarp žirgų

DIENA SU...

Diena su žirgų treneriais Jūrate ir Vygantu Prikockais.

Gyvenimas tarp žirgų

Trečiadienis. 2.00 val. Budėjimas I.

Suskambus žadintuvui, Vygantas skubiai apsirengia ir išskuba į ūkininko Vytauto Čepaičio žirgyną Raudondvaryje (Radviliškio rajonas) apžiūrėti, ar kuri kumelė dar nesikumeliuoja. Pavasarį, kai kumelės veda jauniklius, jiedviem su Jūrate būna neramios naktys. Abu pasikeisdami eina budėti.

4.30. Budėjimas II.

Suskambus žadintuvui, į žirgyną išeina Jūratė. Juodu yra sutarę: Vygantas budėti eis naktį, o Jūratė — paryčiais, kai jau ima brėkšti. Vienai naktį būti tuščiame pastate nejauku. Gerai, kad gyvena prie pat žirgyno, vos už keliasdešimties metrų.

Apžiūrėjusi aptvarus Jūratė aptinka staigmeną: kumelė Solestė atsivedė kumeliuką, nors niekas net neįtarė, jog ji kumelinga. „Netyčiukas“, — šypteli trenerė.

6.30. Šėrimas.

Žirgai tą laiką žino ir laukia savo maitintojų. Į aptvare įrengtą šėryklą Jūratė įpila avižų ir duoda šienainio. Kiti tuoj pradeda nerimastingai prunkšti, žvengti tarsi sakydami: „Ir aš alkanas, ateik ir pas mane“.

„Pašėrę darome pertrauką, nes pasisotinusiam žirgui reikia duoti pailsėti. Tik po geros valandos su juo galima pradėti dirbti, jį treniruoti“, — pasakoja Vygantas.

Per dieną žirgai šeriami tris kartus.

9.00. Dokumentai.

J. Prikockienė dar turi rasti laiko dokumentams tvarkyti. Žirgų treneriai pasižymi svarbiausius žirgų gyvenimo momentus, sutvarko jų pasus. Vienas iš svarbių, bet malonių darbų — išrinkti kumeliukui vardą.

„Vartome katalogus, žiūrime internete, stebime žirgų vardų madas. Prisirašome po keliolika variantų, o paskui braukome netinkamus. Visai kaip renkant vardą vaikui. Parodome vardus šeimininkui. Eržiliuko vardas turi prasidėti iš raidės, kuria prasideda jo tėvo vardas, kumelaitės vardas renkamas pagal motinos vardą. Solestės kumeliukas vardo dar neturi, todėl vadiname mažybiniais vardais“, — šypsosi J. Prikockienė.

11.00. Renginys.

Į Šeduvos technologijų ir verslo mokyklai priklausantį maniežą pradeda rinktis negalią turintys vaikai ir jaunuoliai iš įvairių šalies rajonų. Čia šiandien vyksta neįgaliųjų parodomoji žirginio sporto ir meno šventė. Renginyje dalyvauja ir 8 Šeduvos gimnazijos specialiojo skyriaus ugdytiniai, lankantys jojimo pamokas. Šiam renginiui pradėta ruoštis jau išvakarėse — reikėjo parengti maniežą, suruošti pasirodymui reikalingas priemones.

„Dirbti su negalią turinčiais vaikais labai atsakinga ir nelengva. Tam reikia daug kantrybės, mokėti pajausti jų nuotaikas. Kartais jie būna kaprizingi, užsispyrę, tačiau kartu ir labai nuoširdūs, vaikiški“, — sako Jūratė.

Trenerei džiugu — šiandien keli jos ir kitų šeduvių trenerių mokiniai tapo prizininkais. Vadinasi, nebuvo dirbta veltui.

15.00. Apžiūra.

Maniežas jau tuščias, nutilo vaikų šurmulys. Aptvaruose žirgai laukia įprastos treniruotės. Jūratė su Vygantu atidžiai apžiūri kiekvieną aptvarą — ar viskas tvarkoje.

Pasirodo, pagalbos reikia vienam kumeliukui, kuris nesituština. Tai — dažna ką tik gimusių kumeliukų bėda.

„Mes darome viską, ką reikia: šeriame, prižiūrime žirgus, juos treniruojame. Diplomuotus veterinarijos specialistus į pagalbą kviečiame tik sudėtingesniais atvejais“, — darbo specifiką aiškina Jūratė ir Vygantas.

18.00. Šėrimas.

Tokiu metu žirgai šeriami trečią kartą, tačiau J. ir V. Prikockai negali dėti taško ir pasakyti, kad jų darbo diena jau pasibaigė. Jei žirgams prireiks kokios pagalbos, eis ir dirbs. O naktį vėl tiksės žadintuvai, kurie pirmą prikels Vygantą, o paskui ir Jūratę.

Kol kas žirgyno aptvaruose gyvena 37 žirgai (su kumeliukais). Gali būti, kad po kitos nakties pastarųjų padaugės, nes kumelės dažniausiai kumeliukų susilaukia naktimis.

DOSJĖ

Jūratė ir Vygantas PRIKOCKAI

PATIRTIS: Ir Jūratė, ir Vygantas — treneriai savamoksliai. Jūratė šį darbą dirba septynerius metus, Vygantas žirgais domisi nuo devynerių, o su jais rimtai dirba per 20 metų. Šalyje nėra žirgų trenerių rengimo mokyklos. Tik dabar jiems ketinama pradėti rengti 180 valandų kursus.

DINASTIJA: Vyganto brolis Sigitas irgi pradėjo dirbti tame pačiame žirgyne. Brolio dukros Vaida ir Kristina bei judviejų sūnūs Zigmas ir Simas nuo mažens domisi žirgais, dalyvauja varžybose.

DARBAS: Dirbant su žirgais reikalingas ir botagas, ir pyragas. Botagu Prikockai vadina griežtesnes komandas, o pyragu — skanėstus, paglostymą, pagyrimus. Žirgas jaučia žmogaus nuotaiką, charakterį. Su juo reikia elgtis kaip su žmogumi.

RAITELIS: Nėra svarbu, koks raitelio ūgis ar svoris. Svarbu tai, ar žirgas tiks jo ūgiui ir svoriui. Svarbu, kad raitelis ir žirgas „priliptų“ vienas prie kito. Būna, kad to kaip tik pritrūksta.Tada tenka ieškotis kito žirgo.

PAŠAUKIMAS: Jis žirgų treneriui būtinas. Šiame darbe atsainiai dirbti negali, turi mylėti darbą ir žirgus.

PLACIDA: Toks yra nuosavos Prikockų kumelės vardas, nors dažniausiai šeimininkai ją vadina mažybiniu vardu — širmute - dėl širmos jos spalvos.

Autorės nuotr.

BALNOJIMAS: Kai turi patirties, žirgo balnojimas trunka iki dešimties minučių.

PAŠARAI: Mėgstamas žirgų pašaras — avižos.

ŠĖRIMAS: Žirgai šeriami tris kartus per dieną.

DOKUMENTAI: Neišvengiama žirgų trenerių darbo dalis — sutvarkyti dokumentaciją. 

 

SIURPRIZAS: Kumelės Solestės naktį atsivestas kumeliukas — netikėtas siurprizas.

ŠVARA: Žirgas šukuojamas ir švarinamas prieš kiekvieną treniruotę ir po jos. 

 

UGDYTINIAI: Darbas su Šeduvos gimnazijos specialiojo ugdymo skyriaus moksleiviais — viena iš J. Prikockienės darbo dalių.