Gamtininkas Elmaras Duderis: „Žmogus su gamta turi sugyventi neieškodamas naudos sau“

Asmeninio albumo nuotr.
Penkis sezonus Elmaras Duderis dirbo Kuršių Nerijos Nacionaliniame parke – prižiūrėjo tvarką kopose. Šią vasarą suplanuotos edukacijos tame pačiame parke, kurios susilaukia vis daugiau žmonių susidomėjimo.
Elmaras Duderis – turbūt daugumai biržiečių pažįstamas ekologas ir pedagogas, kuris jau daugelį metų Biržų rajone vykdo įvairiausius gamtinius tyrimus ir veda veiklas jaunimui. Su E. Duderiu kalbėjomės apie jo pomėgius, veiklas, apie meilę gamtai ir apie tai, kaip darbas, tapęs gyvenimo būdu, niekada nevargina...

Nuo vaikystės – gamtoje

Kiek save prisimena, tiek E. Duderis gamtoje, dar būdamas mažas, jis žinojo, kur kiškutis ar stirniukas paliktas mamos, kur kokie augalai auga ar paukščiai peri. Prie Biržų girios, pas senelius augęs būsimasis gamtininkas, pirmuosius pasakojimus iš senelio lūpų išgirdo apie tai, kaip žiemą, kertant mišką, seneliui prisėdus užkąsti lašinių su duona, pasivaišinti pietumis iš delno iškart atskrisdavo ir zylutė.

“Kąsnis seneliui, tuomet zylutė palesa. Senelis ir lesyklas darydavo paukščiams. Daug pasakodavo apie paukščius, tai ir aš susidomėjau. Sniegenos man atrodydavo kaip paukščiai iš pasakos. Pas senelius buvo šuniukas, su juo kartu ir eidavome ir grybų, ir uogų ieškoti“, – pirmąsias pažintis su gyvąja gamta prisiminė E. Duderis.

Viskas, ką apie paukščius sužinojo vaikystėje, E. Duderį lydi visą gyvenimą, bet anot jo, apie paukščius sužinoti daugiau galima juos fotografuojant.

„Fotografija domėtis pradėjau dar mokykloje. Nuotraukas darydavau senuoju būdu – užsidarydavau tamsoje, įsijungdavau raudoną lempą ir darydavau nuotraukas“, – prisiminimais dalinosi E. Duderis.

Rūpi jaunimas

E. Duderis mokykloje ne tik užsiimdavo fotografavimu, bet ir pradėjo groti ir būgnais.

„Kaimynas baiginėjo mokyklą, tad pasiūlė susiburti į grupę, kad po savęs vyresnieji turėtų ką palikti. Susibūrėme, pradėjome repetuoti, pirmieji bandymai „mušti būgnus“, buvo ant pagalvių. Taip po truputį ir prie tikrų būgnų perėjau“, – šyptelėjo muzikantas.

Baigęs ekologiją ir aplinkotyrą, E. Duderis vykdė paukščių stebėseną, atliko įvairius tyrimus ir supratęs, kad nori šviesti jaunimą – tapo pedagogu.

Visi pomėgiai atrasti vaikystėje ar paauglystėje, kaip teigia jis, dabar virto jo darbu. E. Duderis dėsto fotografiją Biržų „Saulės“ gimnazijoje, ten pat veikia ir muzikos būrelis. Biržų verslo ir technologijų mokymo centre veda neformalaus ugdymo būrelius – fotografiją bei muziką.

Toliau skaitykite popierinėje arba elektroninėje laikraščio versijoje (PDF). Užsakyti galite http://www.birzietis.com/