Olim­pi­nio me­da­lio To­ki­ju­je ga­lė­s siek­ti ir ka­ra­tis­tai

Olim­pi­nio me­da­lio To­ki­ju­je ga­lė­s siek­ti ir ka­ra­tis­tai

Olim­pi­nio me­da­lio To­ki­ju­je ga­lė­s siek­ti ir ka­ra­tis­tai

Šią va­sa­rą Šiau­liai iš­kil­min­gai pa­si­ti­ko bron­zi­nius olim­pie­čius Au­ri­mą Lan­ką ir Ed­vi­ną Ra­ma­naus­ką. O štai po ket­ve­rių me­tų mies­tui ga­li tek­ti svei­kin­ti ky­lan­čią šo­to­kan ka­ra­tė žvaigž­dę Ro­ką Ba­ne­vi­čių. Nors jam vos 12, jau da­bar ga­li pa­si­gir­ti pui­kiais pa­sie­ki­mais.

Min­dau­gas DRĄ­SU­TIS

mindaugas@skrastas.lt

Trykš­ta ta­len­tu

„Lan­ky­ti ka­ra­tė pra­dė­jau po su­si­stum­dy­mo su kai­my­nu“, – pa­klaus­tas apie sa­vo kar­je­ros pra­džią, „Šiau­lių kraš­tui“ sa­kė per­spek­ty­vus ka­ra­tė klu­bo mo­ki­nys R. Ba­ne­vi­čius.

Nuo pen­ke­rių me­tų šia spor­to ša­ka už­sii­man­tis ta­len­tas jau spė­jo su­da­ly­vau­ti pa­sau­lio čem­pio­na­te ir sa­vo am­žiaus gru­pė­je iš­ko­vo­ti bron­zos me­da­lį.

Jau­nuo­lis ap­do­va­no­ji­mų tu­ri tiek, jog ne­tel­pa ran­ko­se – jis iš­ko­vo­jo 84 me­da­lius. Šio­mis die­no­mis to­kiais pa­sie­ki­mais ga­li pa­si­gir­ti ne kiek­vie­nas 12-me­tis.

R. Ba­ne­vi­čių šo­to­kan ka­ra­tė pa­slap­čių mo­ko Ry­tų ko­vos me­nų meist­ras, spor­to ren­gi­nių or­ga­ni­za­to­rius Ze­no­nas Bud­rai­tis.

Tre­ne­ris auk­lė­ti­niui ne­gai­lė­jo pa­gy­ri­mų: „Jis ge­rai mo­ko­si, pa­klus­nus ir ge­ras vai­kis. Šiau­liuo­se ta­po sa­vo am­žiaus gru­pės šaš­kių čem­pio­nu.“

Ber­niu­kas sva­jo­ja apie pir­mą­jį da­ną (juo­dą­jį dir­žą), sen­sė­jų (ga­li­my­bę tap­ti tre­ne­riu) ir olim­pi­nį čem­pio­no ti­tu­lą, ku­rį ga­li iš­ko­vo­ti jau 2020 me­tais To­ki­ju­je vyk­sian­čio­je olim­pia­do­je.

Daž­niau­siai kar­je­rą pra­de­dan­tys ka­ra­tis­tai ren­ka­si ka­ta ar ku­mi­tė rung­tis, o štai R. Ba­ne­vi­čius nar­do kaip žu­vis van­de­ny­je abie­jo­se rung­ty­se.

„Tai iš­skir­ti­nis bruo­žas“, – sa­kė jau­nuo­lio tre­ne­ris.

Svar­biau­sia – eti­ka

Šo­to­kan ka­ra­tė iš­skir­ti­nu­mas – dis­cip­li­na ir eti­kos pai­sy­mas. Tai nė­ra kon­tak­ti­nė spor­to ša­ka. Ti­ki­my­bė pa­tir­ti trau­mą – mi­ni­ma­li, o da­ly­vau­ti ga­li ir vai­ki­nai, ir mer­gi­nos.

Šia­me spor­te nė­ra jo­kio skirs­ty­mo – vie­no­dai tre­ne­rio nu­ro­dy­mus tu­ri vyk­dy­ti ir meist­ras, ir pra­džia­moks­lis.

„Šo­to­kan ka­ra­tė spor­te vai­kai įgy­ja draus­mės, pa­si­ti­kė­ji­mo sa­vi­mi ir koor­di­na­ci­jos, at­si­ran­da mo­ty­va­ci­ja gin­tis ka­ra­tė dir­žus. Ry­tų ko­vos me­nai gy­ve­ni­me ne­truk­do. Tu­ri­me šo­kė­jų, mu­zi­kan­tų ir plau­ki­kų. Atei­na žmo­nių, ku­rie lan­ko ki­tus spor­to bū­re­lius. Kar­tu sa­lė­je pra­kai­tą lie­ja tu­rin­tys ir juo­dus, ir bal­tus dir­žus. Nau­jo­kams tai yra mo­ty­va­ci­ja. Tre­ne­ris vi­sa­da tu­ri ro­dy­ti pa­vyz­dį. Jis ne­ga­li už­siau­gin­ti pil­vą ir sto­vė­ti vie­to­je“, – sa­kė 37 me­tus su ka­ra­tis­tais dir­ban­tis sen­sė­jus Z. Bud­rai­tis.

Tre­ne­ris per sa­vo kar­je­rą su to­kiais ta­len­tais kaip R. Ba­ne­vi­čius bu­vo su­si­dū­ręs ne kar­tą, bet ne vi­siems pa­vy­ko ei­ti tei­sin­gu ke­liu.

„Šo­to­kan ka­ra­tė yra svar­bu eti­ka, tai­syk­lės. Žmo­gus ga­li bū­ti Lie­tu­vos ir pa­sau­lio čem­pio­nu, bet jei­gu jis yra cha­mas, aš jo ne­tre­ni­ruo­siu. Ne­no­riu nie­ko že­min­ti, bet jei­gu mo­ra­lė ir eti­ka yra per­ženg­ta, žmo­gus nie­ka­da ne­bus ge­ras ka­ra­tis­tas“, – pa­brė­žė Z. Bud­rai­tis.

Jis pa­tvir­ti­no po­sa­kį, kad svar­biau­sia yra ne ūgis, o smū­gis: „To­kių kaip Ro­kas yra ne­ma­žai. Jis nė­ra aukš­tas. Va­sa­rai jam sky­riau spe­cia­lius pra­ti­mus, su­da­riau bend­ro fi­zi­nio pa­si­ruo­ši­mo pro­gra­mą.“

Vie­na­me se­niau­sių Lie­tu­vos šo­to­kan ka­ra­tė klu­bų „Sau­lė“, ku­ris šį ru­de­nį švęs 25 me­tų ju­bi­lie­jų, ko­vos me­no mo­ko­si apie 50 vai­kų.

Šo­to­kan ka­ra­tė – vil­tis olim­pia­do­je

Šį­met ofi­cia­liai pra­neš­ta, kad šo­to­kan ka­ra­tė bus įtrauk­ta į 2020-ųjų me­tų olim­pi­nes žai­dy­nes To­ki­ju­je. Šios spor­to ša­kos pra­di­nin­kai yra bū­tent ja­po­nai.

Pa­sau­lio ka­ra­tė fe­de­ra­ci­ja (angl. World Ka­ra­te Fe­de­ra­tion) to sie­kė ne vie­ne­rius me­tus, to­dėl šios spor­to ša­kos įtrau­ki­mas į olim­pi­nių žai­dy­nių pro­gra­mą pra­džiu­gi­no šo­to­kan ka­ra­tė spe­cia­lis­tus.

„Di­džiau­sias džiaugs­mas, eu­fo­ri­ja, kad ka­ra­tė įtrauk­tas kaip olim­pi­nis spor­tas. Šo­to­kan ka­ra­tė už­sii­mi­nė­ju apie 40 me­tų. Daug me­tų olim­pi­nė spor­to ša­ka bu­vo tek­von­do (taek­won­do)“, – sa­kė ti­tu­luo­ta­s tre­ne­ris.

Z. Bud­rai­čio tei­gi­mu, Lie­tu­va yra pa­si­ren­gu­si įro­dy­ti, kad užau­gi­na pui­kius ka­ra­tis­tus.

„Esa­me ko­vin­ga tau­ta. Pa­kan­ka pa­žiū­rė­ti į is­to­ri­ją: lai­mė­jo­me Sau­lės ir Žal­gi­rio mū­šius, nuė­jo­me iki Juo­do­sios jū­ros. Mes rin­ge ir ant ta­ta­mio ir­gi esa­me pa­tys kie­čiau­si. Mū­sų ko­vo­to­jai bu­vo nu­va­žia­vę į Ja­po­ni­ją, pa­ro­dė, kaip rei­kia ko­vo­ti. Grįž­ta­me kaip čem­pio­nai ir ži­no­mi pa­sau­ly­je ko­vo­to­jai“, – tvir­ti­no penk­to­jo juo­do­jo dir­žo sa­vi­nin­kas.

Tre­ne­ris vi­lia­si, kad ka­ra­tė vil­tis R. Ba­ne­vi­čius bus vie­nas pir­mų­jų lie­tu­vių, pra­vė­ru­sių šo­to­kan ka­ra­tė du­ris olim­pia­do­je.

„Va­žiuo­ja­me į Eu­ro­pos ir pa­sau­lio ka­ra­tė čem­pio­na­tus. Į olim­pia­dą pa­teks ge­riau­si iš ge­riau­siųjų. Ko­vo­to­ją rei­kia ruoš­ti trejus-ke­tverius me­tus“, – paaiš­ki­no Z. Bud­rai­tis.

Šiau­lius dre­bins bu­ši­do ko­vos

Z. Bud­rai­tis yra ne tik ka­ra­tė, bet ir bu­ši­do meist­ras, tarp­tau­ti­nės ka­te­go­ri­jos rin­go tei­sė­jas. Bu­ši­do, skir­tin­gai nei šo­to­kan ka­ra­tė, yra kon­tak­ti­nis spor­tas.

Spa­lio 22 die­ną šio spor­to ger­bė­jai Šiau­lių are­no­je tu­rės ga­li­my­bę iš­vys­ti tarp­tau­ti­nio tur­ny­ro „Sau­lės mū­šis 780“ ko­vas. Tai bus sep­tin­tas toks tur­ny­ras mies­te.

Vy­riau­sio­jo bu­ši­do fe­de­ra­ci­jos tei­sė­jo tei­gi­mu, dėl sa­vo ži­no­mu­mo se­na­ja­me že­my­ne jam pa­si­kvies­ti pa­jė­gių var­žo­vų nė­ra su­dė­tin­ga.

Pa­raiš­kas da­ly­vau­ti tur­ny­re jau at­siun­tė len­kai, lat­viai ir es­tai. Kol kas lau­kia­ma at­sa­ky­mo iš Azer­bai­dža­no, Uz­be­kis­ta­no ir Ru­si­jos.

„Bus ne­ma­žai da­ly­vių. Bus daug ge­rų ko­vų, ge­ras šou“, – ža­dė­jo Z. Bud­rai­tis.

Tre­ne­ris ne­no­rė­jo at­skleis­ti, ku­rie Šiau­lių mies­to ko­vo­to­jai pre­ten­duo­ja da­ly­vau­ti tur­ny­re.

„Tai pa­slap­tis. Pas mus la­bai di­de­lė kon­ku­ren­ci­ja. Bu­ši­do tur­ny­rui ruo­šia­si pen­ki šiau­lie­čiai. Bet jei­gu su­da­ly­vaus nors trys, bus la­bai ge­rai. Dėl pa­te­ki­mo į tur­ny­rą da­ry­si­me at­ran­kas. Ki­tu at­ve­ju bū­tų tas pa­ts, kas įmes­ti ėriu­ką į liū­to nar­vą. Už­lip­ti į bu­ši­do rin­gą rei­kia la­bai daug drą­sos ir pa­si­ruo­ši­mo, nes ki­taip ga­li baig­tis blo­gai. Esu rin­ge su­skai­čia­vęs daug no­kau­tų. Po jo rei­kia ke­tu­rių ar pen­kių mė­ne­sių, kad žmo­gus at­si­sta­ty­tų, nes jis ne­ga­li spor­tuo­ti. Tai yra ne tik psi­cho­lo­gi­ja, tai ko­vo­to­jo dva­sios ug­dy­mas“, – sa­kė spe­cia­lis­tas.

Jis vi­lia­si gau­saus šiau­lie­čių pa­lai­ky­mo: „Ma­nau, kad Šiau­lių are­no­je su­si­rinks daug žmo­nių, mo­ty­va­ci­jos ne­trūks.“

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

LAI­MĖ­JI­MAI: 12-me­tis Ro­kas Ba­ne­vi­čius jau yra iš­ko­vo­jęs apie 100 ap­do­va­no­ji­mų.

DIS­CIP­LI­NA: Ry­tų ko­vos me­nų meist­ras Ze­no­nas Bud­rai­tis iš auk­lė­ti­nių rei­ka­lau­ja eti­kos ir dis­cip­li­nos.