Krepšinio muziejaus sukaktį paženklino knyga ir paroda

Krepšinio muziejaus sukaktį paženklino knyga ir paroda

Krepšinio muziejaus sukaktį paženklino knyga ir paroda

Vienintelis Lietuvoje Krepšinio muziejus paminėjo penkerių metų sukaktį. Šiai progai muziejaus įkūrėjas Leonas Karaliūnas išleido oranžinio kamuolio istoriją Lietuvoje ir Joniškyje apibendrinančią knygą „Krepšinio legendų muziejus“ bei surengė fotoparodą, liudijančią, kad joniškiečiai mėgsta ir žaidžia krepšinį.

Loreta RIPSKYTĖ

loretar@skrastas.lt

Gali tapti bibliografine retenybe

Ne vieną knygą Leonui Karaliūnui padėjęs rengti šiaulietis teisininkas, keliautojas, fotografas Jonas Nekrašius pastebėjo, kad „Krepšinio legendų muziejus“ stiliumi jam primena Pauliaus Galaunės leidinį „Muziejininkų novelės“. Apie svarbiausius krepšinio ir muziejaus istorijos faktus, įvykius autorius pasakoja tarsi rašydamas noveles.

„Po 10–15 metų ši knyga, atspindinti Krepšinio muziejaus dvasią, bus bibliografinė retenybė“, – prognozavo svečias.

Minėta knyga – didelės apimties, daugiau kaip 300 puslapių leidinys, gausiai iliustruotas nuotraukomis.

Pateikiama įvairi medžiaga

Knygos autorius skaitytojui vaizdžiai pristato ne tik savo muziejaus kūrimo istoriją, kaip paskutinę dieną prieš atidarymą teko iš namų gabenti spinteles, nes už numatytąsias tikinęs sumokėsiąs žmogus pažado netesėjo, arba kaip šiauliečio Viliaus Purono sumanyta 6 metrų aukščio skardinė krepšininko skulptūra, turėjusi stovėti prie Krepšinio muziejaus, atsidūrė Šiauliuose.

Knygos autorius pasakoja apie Lietuvos krepšinio istoriją, žymiausias pergales, žinomiausius, tituluočiausius šalies ir užsienio krepšininkus.

Dovanos muziejui

Renginyje viešėjusios 1938 metų Europos moterų krepšinio vicečempionės Juzės Makūnaitės dukros Gražina Svetikaitė ir Kristina Sabienė sakė buvusios sužavėtos šių metų pavasarį pirmą kartą aplankiusios Krepšinio muziejų. Šįkart jos atvežė dovanų naujų eksponatų – mamos, moksleivių olimpiados dalyvės, bronzos ženklą ir pažymėjimą.

O į šventę atvykęs olimpinis čempionas Valdemaras Chomičius apgailestavo, kad kituose rajonuose nėra tokio entuziasto, kaip L. Karaliūnas. Jo nuomone, daug kur galėtų atsidaryti bent minimalios krepšiniui skirtos ekspozicijos.

2009 metais Krepšinio muziejus buvo pristatytas Sankt Peterburge (Rusija), 2011 metais – Didžiojoje Britanijoje, Lietuvos ambasadoje Londone.

Krepšinio muziejuje vedamos edukacinės mokomosios programos rajono ir šalies moksleiviams, suaugusiems. Išskirtinis muziejaus bruožas – jo įkūrėjas daugelį eksponatų leidžia paimti į rankas.

Fotografijose – joniškiečių meilė krepšiniui

Leonas Karaliūnas muziejaus penkmečiui surengė ir nuotraukų parodą „Kiemai, kuriuose mylimas krepšinis“. Tai – jo paties darytos fotografijos, akivaizdžiai parodančios, kiek daug Joniškio gyventojų mėgsta žaisti krepšinį ir yra įsirengę krepšinio stovus ar bent prie garažo, ūkio pastato sienos ar durų pritvirtinę krepšinio lanką. Iš viso iškabintos 196 fotografijos, tačiau L. Karaliūnas minėjo jau žinantis dar papildomai 10–15 kiemų, kur yra krepšinio lankai, tik nespėta jų įamžinti.

Parodą pristatęs dailininkas Ignas Vilčiauskas įžvelgė nuotraukose ir autoriaus „dozę humoro“. Kai kur krepšinio lentos pagamintos iš netikėtų medžiagų, pavyzdžiui, plastiko, kai kurios labai susidėvėjusios, o yra ir tokių, kurias saugo šunys.

J. Nekrašius siūlė šią parodą bandyti užregistruoti šalies rekordų knygoje.

Tą dieną prieš Joniškio žemės ūkio mokyklos buvo atidaryta trikrepšio aikštelė.

Apdovanojimai ir sveikinimai

Buvęs garsus šalies krepšininkas Anatolijus Čiupkovas už sporto populiarinimą muziejaus įkūrėjui Leonui Karaliūnui ir Joniškio žemės ūkio mokyklos direktoriui Liudui Jonaičiui įteikė Europos gamtos mokslų akademijos ir Europos universiteto specialius garbės daktaro vardo diplomus ir ženklelius.

L. Karaliūnui sveikinimą atsiuntė ir Vyriausybės vadovas Algirdas Butkevičius, neseniai Joniškyje viešėjęs sporto komentatorius Vladimiras Gomelskis, sveikino Latvijos sporto muziejaus atstovai, kiti garbingi svečiai.

Renginyje apdovanoti krepšinio muziejų fotografijose geriausiai reklamuojantys 2009 metais gimę vaikai ir su žymių krepšininkų marškinėliais pozavusios merginos.

Autorės nuotr.

PROGNOZĖ: Šiaulietis teisininkas, keliautojas, fotografas, ekslibrisų muziejaus įkūrėjas Jonas Nekrašius pastebėjo, kad „Krepšinio legendų muziejus“ po 10–15 metų gali tapti bibliografine retenybe. Leidiniu susidomėjo ir jo anūkas Gabrielius.

DOVANOS: 1938 metų Europos moterų krepšinio vicečempionės Juzė Makūnaitės dukros Gražina Svetikaitė (dešinėje) ir Kristina Sabienė atvežė dovanų naujų eksponatų – mamos moksleivių olimpiados dalyvės bronzos ženklą ir pažymėjimą.

LINKĖJIMAS: Olimpinis čempionas Valdemaras Chomičius linkėjo, kad kiekviename rajone atsirastų bent po nedidelę krepšinio istorijos ekspoziciją.

ENTUZIAZMAS: Leonas Karaliūnas savo įkurtame muziejuje entuziastingai veda ekskursijas.

FOTOPARODA: Joniškiečiai apžiūrėjo fotonuotraukų parodą, kurioje užfiksuoti krepšinio stovai ar lankai, esantys joniškiečių kiemuose.

Nuotrauka iš redakcijos archyvo

LANKYTOJAI: Muziejus sulaukia įvairių lankytojų, čia užsuko ir baikerių kompanija.