
Naujausios

Anūko Viliaus staigmena
Buvęs zeliškietis, šiandien biržietis gražių kraštiečių susibūrimų organizatorius Gytis Ulijonas į kompaniją pasitelkia savo buvusią kaimynę iš Nemunėlio kaimo, biržietę Reną Uldukienę (Kaščiukaitę), Rena iš ankstaus ryto prižadina atostogaujantį šiaulietį savo anūką Vilių ir mes leidžiamės smagion kelionėn į atokų Nemunėlio Radviliškio seniūnijos pakraštį per Biržų girią. Kelionėje mus lydi Kėželių mokyklos himno įrašas. Žodžius himnui sukūrė šios dienos "Biržiečių žodžio" bendrakeleivė Rena. Himną dainuoja biržietis renginių vedėjas Gintaras Gasiūnas. Renos anūkui Viliui – močiutės žodžiais sukurtas himnas – staigmena. Kaip ir ši kelionė. Anksčiau močiutė apie savo gimtinę Viliui tik pasakodavusi, o dabar Vilius viską išvys gyvai, savo akimis.
Žalia mus slepianti giria, vinguriuojantys, sprūstantys ir kaip lopšys mus sūpuojantys keleliai. Atidainuojam į gimtuosius Gyčio Zeliškius. Iš abiejų kelio pusių – javų laukai.
– Ten stovėjo mūsų sodyba, o ten – Kėželių mokykla. Pro mūsų gryčią takeliu mokiniai eidavo į mokyklą, – prisimena Gytis Ulijonas.
– Ten, pagiry, buvo namelių primėtyta. Vien kaimeliai. Maži. Du nameliai ir kaimelis. Nuo Juozeliškių iki Kadarų šiandien tuščia, vien ūkininkų laukai, – prisimena Rena Uldukienė.
Vardiniai ąžuolai ir liepa
Iš laimės ošia du didžiuliai ąžuolai ir liepa. Jie vardiniai. Gytis pasakoja: medeliai jo tėvelio sodinti. Dviems sūnums ir dukrai. Pirmas ąžuolas 1943 m. gimusiam sūnui Kostui. 1948 m. – jam, Gyčiui. Liepa – seseriai Nijolei. Nijolė gyvena ir ūkininkauja Biržų krašte, Žvejotgaloje. Gyčio tėveliai ir brolis Kostas jau ilsisi Amžinybėje. Už šių ąžuolų stiebiasi ir kiti, Gyčio ir Renos pasodinti ąžuoliukai. Tris kartus juos sodino, nes kiškiai, stirnos sužeidė jų kamienus.
Ilgesys surakina širdį, todėl Rena, Gytis čiumpa šluotą, grėbliuką ir kaip ašarą braukia nukritusius šapelius, lapus. Nepriekaištingai sutvarkytas, svečių laukiantis lauko pakraštys. Pirmasis įspūdingas susitikimas įvyko prieš ketverius metus.
– Pirmais metais susirinko apie šimtą, o paskui – mažiau. Kėželiukų gretos retėja. Pranešta visiems. Vieni su kitais bendraujame, – pasakoja kraštiečių susitikimų rengėjas Gytis Ulijonas.
Tų susitikimų liudytojai du paminkliniai akmenys: Šleideriškio paštui ir Kėželių mokyklai. Aukuras ir suolelis.
Apie organizatorius
– Pašte dirbo Gyčio mama Zelma Ulijonienė. Jai dėkinga, kad man Ulijonienė perdavė savo darbo patirtį. Ji mane jauną išmokslino, pašte vėliau dirbau aš. Paštą perkėlė į kitą, manąjį kaimą, – prisimena Rena Uldukienė. Rena visą gyvenimą savo profesijos taip ir nekeitė. Persikrausčiusi į Biržus dirbo pašte iki pensijos.
Rena Uldukienė Biržuose išpuoselėjo ne tik savo sodybą. "Biržiečių žodis" kelis kartus pasakojo apie Renos sukurtą grožio kampelį Biržų pakraštyje.
Gytis Ulijonas – buvęs miškininkas, vėliau 43 metus dirbęs Biržų ligoninėje. Jo žodžiais, jeigu tik nori dirbti, išmoksti viską.
– Gytis visų darbų iniciatorius. Jo rūpesčiu Zeliškiuose atsirado šie akmenys ir paminklinė lenta su kaimų vardais. Gytis organizavo talkas. Traukia čia sugrįžti, – pripažįsta Rena.
Prie paminklinių akmenų dar suspėta atgabenti ir du brangius anų laikų Kėželių mokyklos reliktus: autentišką jos skliautų fragmentą, laiptus. Ant laiptų pakylos per susitikimus rengiamos foto sesijos. Galima užtraukti ir dainą...
Renos ir Gyčio iniciatyva parengtos dvi prisiminimų knygelės apie Kėželių mokyklą. Pirmoji – "Mes vėl susitikom", antroji – "Kėželių mokyklą prisimenant".
Jiems ačiū
– Jeigu ne biržietis jau amžiną atilsį Jonas Dagilis nieko čia nebūtų buvę. Mes su Jonu – bičiuliai. Jonas kartą pasiūlė užsukti į Drąseikius, kur stovi paminklinis akmuo Drąseikių mokyklai. Man kilo mintis, kad ir Kėželiuose reiktų pastatyti paminklą. Prasidėjo paieškos, kelionės po valdiškas įstaigas. Labai dėkingas Nemunėlio Radviliškio seniūnijos seniūnui Giedriui Kubiliui už naudingus patarimus. Didieji akmenys atgabenti čia iš Medeikių laukų. Mažesnieji – iš aplinkinių kaimų. Labai daug mums padėjo ūkininkai Lorentai, Rena Uldukienė – mano pagalbininkė. Aplinką tvarkė ir buvę Kėželių mokyklos mokiniai, – pasakoja Gytis Ulijonas.
Pėdos
Gytis skubėjo įamžinti ir išnykusius bei nykstančius aplinkinius kaimus. Šį pavasarį lenta sukurta ir pastatyta. Lentoje – 30 kaimų: Juozeliškis, Dzerkolynė, Aispurvė, Pardambiai, Salos, Bulvieniškiai...
Kai kuriuose kaimuose, pasak Renos ir Gyčio – Nemunėlio, Lujėnų, Brukų, Slimaniškių, Smaltiškių kaimai dar turi gyventojų.
Leidžiamės prisiminimų keliais. Buvusi Kėželių mokykla virš geltonuojančio javų lauko šoktelėjęs žalias iš medžių viršūnių susuktas sviedinys. Gytis pasakoja: čia dar gyvenę žmonės. Kol buvo žmonių, gandralizdyje perėjosi ir gandrai. O šiandien čia dūzgia bitės. Bičių šeimininkas perspėja: atsargiai, bitės...
– Kėželių mokykla statyta 1914 metais, iš labai kokybiškų, gražių, raudonų plytų. Mokykla neturėjo šeimininko, nepavaldi nei švietimo skyriui, nei seniūnijai, kabėjo tarp dangaus ir žemės, todėl ją ir išgrobstė, – sako Gytis.
Tankmėje – Gyčio stadionas, aikštelės, bėgimo takai.... Jų, auklėtinių, sodinta medžių alėja. Jau nežinia, kurį medelį Renos rankelės sodinusios. Medžius rovė ir nešė čia iš Biržų girios.
– Anąkart su Petru Rumpiu dar ieškojome savo medžių kuris kurį sodinome, bet nebeatskaičiavome, – Rena apgailestauja.
Riešutai
Stabtelkime Šleideriškio kapinaitėse. Kiek čia ant to kapinių keliuko ašarų išlieta, atsidūsta Rena. Jos brangūs artimieji irgi šiose kapinaitėse ilsisi. Kapinaitės ant Nemunėlio kranto.
Vaskališkių kaime Gytis rodo Jasiukėnų giminės ąžuolą. Ąžuolo apimtis – 4,5 metro. Ąžuolui bus 400 metų. Vienkiemio buvę šeimininkai Jasiukėnai užsakė šiam ąžuolui atminimo lentelę su užrašu. Atminimo lentelė pritvirtinta dekoratyvine grandine.
– Šios sodybos gyventojas Jonas Jasiukėnas dabar gyvena Šukionyse. Šviesuolis, garbingo amžiaus, brangiausias mūsų susitikimų dalyvis. Jam visuomet suteikiame garbę aukure įžiebti atminimo ugnelę ir pradėti susitikimą, – pasakoja Gytis.
Ir dirsteli į telefoną: riedame palatve, įsijungęs Latvijos ryšys, jis užrašų knygelėje susiranda vaikystės dienų bičiulio Petro Vasiliūno telefono numerį ir skambina į Tekavą:
– Biržai trukdo. Ar atvažiuosi šeštadienį pas kėželiukus? – teiraujasi Gytis Petro.
Petras Kėželių septynmetėje mokėsi tik iki trečios klasės, vėliau jo tėveliai išsikraustė į Latviją. Petras atsikalbinėja Gyčiui: – nebepažįstąs nieko...
– Susipažinsime iš naujo. Nė karto nesi buvęs pas mus. Daryk ką nori, bet kad šeštadienį būtum, – prisaikdina Gytis savo vaikystės dienų bičiulį.
Pro išnykusį Dzerkolynės kaimą per Biržų girią – namo. Gyčio išmaišyta visa giria. Joje ir mėlynių, ir spanguolių, ir grybų. Pasak Gyčio Ulijono, žmonės kalba: šiemet girioje bus daug riešutų.

