
Naujausios
Dėl radijo kentė plytinės karštį
Algirdas Spirius, kuriam dabar šešiasdešimt dveji metai, radiju domėjosi nuo vaikystės. Pagal schemas darė savadarbius imtuvus, konstravo kitokią radijo aparatūrą. Draugas užsiminė: jo dėdė turi radijo aparatūros, kuria bendrauja su visu pasauliu. "Kai pamačiau, kaip tas dėdė radijo bangomis susisiekia su pasauliu, man seilė ištįso. Nors nemokėjau Morzės abėcėlės, tačiau tas draugo dėdės pypsėjimas prie radijo siųstuvo tapo pačia gražiausia muzika. Užsikabinau visam gyvenimui", – prisiminė pašnekovas. Ir savarankiškai tą Morzės abėcėlę išmoko. Ir kitas radijo technikos gudrybes perprato. Vien tam, kad atsivertų keliai į radijo bangų eterį. Todėl po apsilankymo pas draugo dėdę, užsimanė, kad jam tėvai nupirktų karišką radijo imtuvą, kuriuo galėtų klausytis pasaulio trumpųjų radijo bangų stočių. "Tėvas pasakė – užsidirbk, ir nusipirk. Tada gyvenome Kuršėnuose, kur veikė plytinė. Nuėjau keturiolikametis per vasaros atostogas dirbti į plytinę. Žalias plytas vežiojau į krosnį. Buvo labai karšta, bet užsidirbau 160 rublių. Ir nusipirkau radijo imtuvą", – prisiminė pašnekovas. Pasaulio klausytis jau galėjo, tačiau pats su pasauliu bendrauti dar negalėjo. Iki svajonės turėjo prabėgti ne vieneri metais.
Kurį laiką buvo tik trumpabangininkų radijo ryšių stebėtoju. Licenciją dirbti siųstuvu iš namų ir savą radijo šaukinį gavo tik 1984 metais. Ponas Algirdas spėjo, jog taip ilgai negavo licencijos dirbti su siųstuvu todėl, kad jo mama yra buvusi ištremta į Sibirą. Sovietiniais laikais trumpabangininkai buvo atidžiai stebimi. Buvo laikotarpis, kai buvo uždrausta užmegzti radijo ryšį su Izraelio trumpabangininkais. Mat Kremlius dėl kažko buvo susipykęs su Izraelio žydais. Dabar galima bendrauti su visu pasauliu, tačiau neišgirsi radijo šaukinių iš Šiaurės Korėjos, nes ten trumpabangininkų veikla uždrausta.
Pomėgis ir darbinė veikla
Pono Algirdo pomėgis radijo sportui turėjo ir turi įtakos visam jo gyvenimui. Kuršėnų proftechninėje mokykoje išmoko elektriko amato, tačiau radijo mėgėjo hobis nuolat vertė savarankiškai tobulėti. Perprato radijo techniką, vėliau – kompiuterius, taip nuo elektriko savarankiškai užaugo iki šių dienų automatikos įrenginių derintojo.
Radijo mėgėjo pomėgis Algirdui užtikrino ir gana lengvą tarnystę sovietinėje armijoje. Pusmetį pasimokė seržantų kursuose. Po jų pusantrų metų Tolimuosiuose Rytuose vieno karinio dalinio štabe sėdėjo su ausinėmis ir laukė pranešimų, perduodamų Morzės abėcėlę. Ateidavo šifruoti pranešimai. Juos reikėdavo užrašyti ir nešti šifruotojui. "Nuobodi buvo tarnystė, nes tų pranešimų eteriu ateidavo kartais vos vienas per mėnesį ar vienas per savaitę", – prisiminė pašnekovas. Tačiau pasitraukti iš posto nebuvo galima. Todėl Algirdas pailgino ausinių laidą, kad su ausinėmis galėtų nueiti iki tualeto. Tačiau vadovybė kartą Algirdą užtiko tualete, taip tarnaujantį Sovietų Sąjungai, ir ausinių laidą vėl keliais metrais sutrumpino. Vėl prie nuobodaus posto pririšo.
Tačiau smalsumas, noras tobulėti poną Algirdą lydi visą gyvenimą. Su elektros įrenginiais dirbo Biržų nafotiekyje, Medeikių pieninės ceche. Dabar automatikos įrenginius remontuoja, derina ir tobulina didžiausioje rajono alaus darykloje. Visur reikia žinių, sumanumo. Tačiau Algirdui labiausiai rūpi, kaip patobulinti savo radijo antenas, aparatūrą. Žmogus tarsi apsėstas radijo bangų. Tik pasuk kalbą apie antenas, radijo bangas, gausi daug žinių apie radijo dažnius, siųstuvų moduliacijas, radijo bangas...
Kelios radijo bangų rūšys
Kartais nesusimąstome, kodėl girdime radiją, matome televiziją, kalbamės mobiliaisiais telefonais. Šie dalykai tarsi yra savaime. Kaip oras, Saulė, Mėnulis, žvaigždės... Iš tikrųjų radijo bangos – žmogaus kūrinys. Radijo bangos – fizikinis reiškinys, kurių dėka girdime garsus iš visos planetos. Žemėje sklindančių radijo bangų būna įvairių. Ilgosios bangos gali siekti iki 1000 km. Jos girdimos net po vandeniu. Kitos, trumpesnės, yra vidutinio ilgumo bangos. Jomis 1926 metais buvo pradėtas transliuoti Lietuvos radijas. Šiandien dauguma profesionalių radijo stočių šiomis bangomis nesinaudoja, nes jos jautrios įvairiems pramoniniams trikdžiams, o siųstuvus išlaikyti brangu. Dabar profesionalios radijo stotys programas transliuoja ultratrumposiomis, arba FM, bangomis.
Radijo mėgėjai – žmonės, kurie tiesiog iš savo namų kalba ar telegrafu susisiekia radijo eteryje – gaudo dar kitas – trumpąsias bangas. Todėl jie vadinami trumpabangininkais. Šios bangos pačios nepastoviausios iš visų – signalas gali nutrūkti bet kada arba imti ir aplėkti žemės rutulį. Ponas Algirdas sakė pirmą kartą nustebo, kai išgirdo, jog jo siųstas signalas aidu apskriejo visą žemės rutulį ir pats save eteryje išgirdo. Nuo tokio trumpųjų bangų elgesio radijo sportininkams tik įdomiau.
Antenos mato visą pasaulį
Kadangi trumposios bangos įnoringos, todėl įdomu pasidairyti po pono Algirdo sodybą, kurioje net į trisdešimties metrų aukštį iškilę sudėtingi kelių antenų stiebai. Ant stiebų net septynios kryptinės antenos, kurias iš namų aparatinės pagal reikalą galima pasukti ir nukreipti į vieną ar kitą pasaulio pusę. Antenos nėra pigus dalykas. Joms reikėjo laidų, metalo, kabelių. Vadinasi, nemažai kapitalo. Ponas Algirdas prisipažino, jog statant vieną ar kitą anteną teko imti paskolą ir norimą įrenginį pasistatyti. Paskui skolą iš algos grąžinti. Bet tik taip pasidarai geidžiamą daiktą. Trumpabangininkų sportas reikalauja brangių investicijų. "Jeigu žaisčiau šaškėmis, tai už tuos pinigus, kuriuos išleidau antenoms ir radijo aparatūrai, seniai būčiau auksines šaškes nusipirkęs", – juokiasi Algirdas ir giriasi, kad su tobulesnėmis antenomis gali geriau pasirodyti trumpabangininkų varžybose. Pavyksta per trumpą laiką užmegzti daugiau radijo ryšių. Trumpabangininkas sportininkas Algirdas pasigiria, jog radijo varžybose pasirodo neblogai. Kai susumuojami varžybų rezultatai, būna, jog patenka į geriausių pasaulio trumpabangininkų sportininkų dešimtuką ar net penketuką. "Kai kas klausia, kiek aš už tai pinigų gaunu? Pinigų negaunu, tik įvairių prizų, diplomų", – ir nesuka galvos, dėl išlaidų reikalaujančio, pajamų neduodančio pomėgio. Juk ir kiti, kokios nors aistros apsėsti žmonės panašiai elgiasi. Medžiotojai perka brangius šautuvus ir medžioja, nors pilnos parduotuvės mėsos. Arba susirenka sportininkai ir šaudo į taikinius iš lankų, tarsi dar parakas nebūtų išrastas... Todėl ir šiais laikais gyvuoja trumpabangininkų sportas. Nors dabar galima su visu pasauliu bendrauti internetu – skaipu, mesendžeriu...
Persikėlė į lūšnelę
Algirdas nėra vienišas trumpabangininkas nei pasaulyje, nei Lietuvoje. Lietuvoje yra apie 800 licencijas turinčių trumpabangininkų. Biržuose gyvena trumpabangininkas pasaulio čempionas Gediminas Lučinskas, kuris ne kartą Agirdui yra patarimais padėjęs. Susitinka ir pabendrauja su kitu trumpabangininku biržiečiu Algimantu Variakoju... Tad yra su kuo ne tik Lietuvoje ar pasaulyje, bet ir Biržuose pasitarti radijo aparatūros, radijo sporto klausimais.
Licencijas dirbti trumpųjų radijo bangų diapazone bei savus radijo šaukinius turi pono Algirdo žmona Aleksanda ir duktė Skirmantė. Tiek žmona, tiek duktė šiuo sportu buvo užsikrėtusios Algirdo dėka. Abi moterys dalyvaudavo varžybose. Žmona daugiau dirbo ne telegrafu, o mikrofonu. Algirdui labiau prie širdies ryšys telegrafu Morzės abėcėle. Nors dirba ir mikrofonu. Juokauja, jog moka keturias kalbas: rusų, anglų, lietuvių ir žemaičių... Duktė Skirmantė radijo sporte buvo pasiekusi neblogų laimėjimų. Tačiau dabar augina vaikučius – nėra kada užsiimti radijo sportu. Žmona sodyboje augina gėles ir daržoves. Mat žemdirbiškai veiklai atsirado daugiau galimybių, kai šeima prieš septyniolika metų išsikėlė iš Medeikių daugiabučio namo ir apsigyveno atokioje sodyboje netoli Biržų. Išsikėlė iš Medeikių todėl, kad reikėjo sklypo prie namų, kur būtų galima antenas pasistatyti. Todėl butą su patogumais iškeitė į lūšnelę, apkaltą toliu. Tą lūšnelę, kad joje būtų galima gyventi, reikėjo smarkiai remontuoti. Teko pavargti, bet dabar jau ir name gyventi galima, ir kieme antenos po pasaulį žvalgosi.
Apie varžybas
Ponas Algirdas sako, jog su bendraminčiais ilgai gali kalbėtis apie antenas ir radijo aparatūrą. Tos kalbos irgi tam, kad kuo geriau būtų galima pasirodyti varžybose. Viskas dėl varžybų. O varžybos vyksta vos ne kiekvieną savaitgalį. Būna, jog trunka net 24 valandas be pertraukos. Prieš varžybas Algirdas savo antenas nustato norimomis kryptimis. Kad varžybų metų nereikėtų jų sukioti ir gaišti laiko. Mato savo radijo aparatinėje, kuri antena kokiu azimutu pasukta. Į Rytus, Pietvakarius, Vakarus ar dar kur... Kryptinės antenos apžvelgia vos ne visą pasaulį. Gaudomi radijo signalai iš ten, kur yra daugiausia trumpabangininkų stočių. O jų daugiausia: JAV, Rusijoje, Japonijoje. Vokietijoje, Italijoje, Švedijoje... Ir gaudo. Būna, jog stovi bangų diapazone Algirdas ir šaukia: aš LY3B, kas mane girdite – atsiliepkite! Užmezgus ir patvirtinus ryšį, vėl šauki, ir lauki kito... Galima ir nestovėti vietoje, o naršyti diapazone. Ieškoti kitų dirbančių stočių... Suki radijo stotelės rankenėlę... Randi kelis pypsinčius. Atsiliepi vienam, kitam... Kuo greičiau ieškai vėl kito korespondento... Kompiuteris visus užmegztus ryšius registruoja, perspėja, jeigu bandai atsiliepti tam, su kuriuo jau ryšį turėjai... Po varžybų rašai raportą – ataskaitą apie visus užmegztus ryšius, kurių per varžybas būna gerokai daugiau kaip tūkstantis... Dabar kompiuteris viską surašo, o ankstesniais metais tekdavo ataskaitą pieštuku rašyti. Kuo daugiau užmegztų ir varžybų organizatorių patvirtintų ryšių, tuo daugiau taškų, tuo aukštesnė užimta varžybose vieta.
Ponas Algirdas organizuotas radijo sportininkas – priklauso Lietuvos radijo mėgėjų draugijai ir Lietuvos radijo sporto federacijai. Moka nario mokesčius. Apgailestauja, jog trumpabangininkų mėgėjų mažėja. Mat sunaikinti anksčiau mokyklose veikę radijo mėgėjų būreliai. Toks radijo mėgėjų būrelis, kuriame vaikus radijo sporto mokė Algirdas, kažkada veikė ir Medeikių mokykloje.
Dabar trumpabangininkų mažėja, šį sportą paveikė globali kompiuterizacija. Tačiau trumpabangininkai veteranai nepasiduoda. Pono Algirdo galvoje yra naujų sumanymų, kaip patobulinti aparatūrą, kad pasiektų šiame sporte dar geresnių rezultatų.