
Naujausios


Renovuotų kultūros namų langai švietė prisiminimais. Kultūros namų meno vadovė Vilita Vasiliauskienė iš meno puoselėtojų albumų surinko kultūros namų jaunystės nuotraukas. Tarp šventės svečių – vilniečių, kultūrinio gyvenimo pradininkų pora: Milda Poškienė (Baltrūnaitė) ir jos draugas – buvęs "Laisvosios žemės" kolūkio pirmininkas (1955-1959 m.), vėliau Lietuvos ekonomistas, habilituotas socialinių mokslų daktaras Bernardas Blažys. Už jų būriavosi ir kiti buvusieji šių kultūros namų darbuotojai: biržiečiai Marytė Peikštenienė, Juozas Puplauskis, Lina Januševičienė, Vytautas Kavaliauskas, Rimanta Solovjovienė, medeikietė Genutė Taurienė (Černiauskaitė), pačeriaukštietės Onutė Jurkonienė, Irena Jurgaitienė ir kiti.
Renginį vedė dabartinė kultūros namų šeimininkė Vilita Vasiliauskienė. Vilita penkiasdešimtmečio vainiką pynė iš autentiškų buvusių darbuotojų prisiminimų ir savo lyriškų dainų.
Sveikintojų daug. Seimo narių V. Rinkevičiaus, A, Šimo padėjėjos, rajono valdžios atstovai, partneriai, bendraminčiai.
Pačeriaukštės kultūros namų, kaip ir žmogaus gyvenimas, vainikuotas džiaugsmais, praradimais, pasiekimais. Iškeliavusių į Amžinybę atminimui – tylos minutė.
Kultūros šviesos skleidėjo, buvusio "Laisvosios žemės" kolūkio pirmininko, vėliau Lietuvos Nepriklausomybės akto signataro Petro Poškaus nuopelnas – Pačeriaukštėje 1969 metais iškilo erdvūs kultūros namai, kurių kaimui pavydėjo miestiečiai. Tuometinis kolūkio pirmininkas P. Poškus pats dainavo, šoko kartu su kolūkiečiais ir gyveno kultūros džiaugsmais bei rūpesčiais. Lankė šiuos kaimo kultūros namus profesionalūs kolektyvai, rašytojai, poetai. Ne vien tik kultūros namų scenoje, bet ir respublikinėse dainų šventėse skambėjo pačeriaukštiečių meno mėgėjų mišraus choro (vadovas J. Puplauskis) dainos, respublikinėje šventėje sukosi šokėjų poros (vadovė L. Januševičienė). Pačeriaukštėje veikė jaunimo ir jaunų šeimų klubas "Meridianas" (vadovė I. Jurgaitienė). Pačeriaukštė turėjo ir dramos mėgėjų (režisierė I. Kuginienė) ir vaikų (vadovė O. Jurkonienė) kolektyvus.
Kiek čia išdirbta, kiek jėgų atiduota... Meno vadove Onutė Jurkonienė dirbo iš visų ilgiausiai. 15 metų. Kultūros namus, kur ir kokios jų patalpos bebūtų, šveitė ir iki šiol blizgina valytoja Augutė Kubilienė.
Pačeriaukštės seniūnijos seniūnas Aurimas Frankas, apžvelgdamas kultūros namų šiandieną, linkėjo: kultūra slypi ne ištaigingame pastate, bet mumyse. Seniūnas prisiminė: kultūros namų pastatas buvo apleistas. Jį valdė 40 pajininkų. Pajininkai buvo vieningi, pastato draugiškai atsisakė. Kultūros namai ne padovanoti, bet pačių gyventojų susikurta gerovė.
– 1969 metais pastatyti kultūros namus buvo paprasčiau nei renovuoti. Renovacija užtruko 5 metus. Statybinės firmos keitėsi, – kalbėjo seniūnas.
Kol vyko renovacija, kultūrinio gyvenimo naštą ant savo pečių perėmė vietos bendruomenė.
Daug šiltų padėkos žodžių, gėlių puokščių skirta kultūros pradininkei, dabar jau vilnietei Mildai Poškienei. Milda Poškienė pačeriaukštiečiams atvežė ir įteikė staigmeną – pirmųjų kultūros namų atidarymo simbolį – raktą. Prieš 50 metų šį raktą statybininkai įteikė tuometiniam "Laisvosios žemės" kolūkio pirmininkui Petrui Poškui. P. Poškus šį raktą labai brangino ir saugojo.
Mildai Poškienei teko garbė atidengti kultūros namų jubiliejui pašvęstą paminklinį akmenį. Paminklinį akmenį prie kultūros namų iš laukų atgabeno žemės ūkio bendrovės "Arsėta" vyrai. Pačeriaukštės seniūnijos ūkio specialisto A. Jurgaičio suburti talkininkai išpuošė aplinką, prisodino gėlių.
– Pačeriaukštės renovuotų kultūros namų duris varstau 4 metus. Atvykau jauna, peržengiau kultūros namų slenkstį ir išsigandau: kas dabar bus? Esu ne vietinė. Bet priėmė labai šiltai. Didžiausi mano pagalbininkai – kaimo bendruomenė. Su kaimo bendruomene mes stengiamės kurti naujas kultūrinio gyvenimo tradicijas, – savo džiaugsmais dalinosi dabartinė darbuotoja Vilita Vasiliauskienė, jauniausios, trečios kultūros darbuotojų kartos, atstovė.
Už penkių dešimtmečių kultūros pasiekimus trankiai į debesį šaudė salotiečių patranka. Jubiliejinį vakarą pratęsė Biržų kultūros centro "Bočių" kolektyvas (vadovė L. Januševičienė) ir Parovėjos kultūros namų mišrus ansamblis "Melodija" (vadovas V. Kavaliauskas). Po rajono meno mėgėjų koncerto į išpuoštą lauko estradą kopė profesionalus estrados dainininkas A. Vilčinskas.
Kultūros namų durys kiekvienam buvo praviros. Daug kas vidun užsuko, džiaugėsi, vaišinosi, prisiminė ir svarstė ir akimis ieškojo tinkamiausios vietos iš Vilniaus į Pačeriaukštę grįžusiai relikvijai, simboliniam penkiasdešimties metų senumo raktui. Nuotraukų paroda kultūros namų languose bus eksponuojama iki rudens.