
Naujausios
Bet kuris Lietuvos vaikas turi teisę į kokybišką ir šiuolaikišką švietimą. Vis dėlto socialinė atskirtis iki šiol išlieka opi problema, o tai ypač skaudžiai atsiliepia patiems mažiausiesiems mūsų šalies piliečiams – dalis jų vis dar neturi galimybių dalyvauti ikimokyklinio ugdymo programose. Tačiau jau per artimiausius dvejus metus praktiškai kiekvienoje Lietuvos savivaldybėje tokios galimybės plačiau atsivers daugiau nei 4 tūkst. socialinę atskirtį patiriančių vaikų.
Pagalba – tūkstančiams mažųjų
Mažamečiai, augantys socialinę riziką patiriančiose šeimose, ne visuomet gali lankyti darželius ar kitas ugdymo įstaigas, jeigu tokioms šeimoms sunku užtikrinti palydą ar transportą iki ugdymo vietos bei kitas jų lavinimui būtinas priemones.
Atliepiant šiuos iššūkius, kiek mažiau nei prieš metus 55-iose savivaldybėse startavo Europos socialinio fondo agentūros vykdomas ES investicijų projektas, kurio metu vaikai, nepriklausomai nuo jų situacijos, gali tinkamai įsitraukti į ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo programas, kartu jie gaus reikalingą pagalbą, taip pat įvairius, net ir pačius elementariausius reikmenis (pvz., pratybų sąsiuviniai, skaičiuotuvai, rašymo, braižymo, piešimo ir kitos vaiko individualiai naudojamos mokymosi priemonės).
Iki 2027 m. gegužės pabaigos vyksiančiam projektui numatyta skirti net 35 mln. eurų ES fondų finansavimą.
Nuo pieštukų iki švietimo pagalbos
Numatyta parama ugdymui aprėpia įvairius poreikius – tai ir individualių ugdymo priemonių įsigijimas, pradedant pratybų sąsiuviniais, įvairiais kanceliariniais reikmenimis ir baigiant sportine apranga, avalyne ar drabužiais, ir savivaldybių reglamentuoto vaikų išlaikymo mokesčio, maitinimo, pavėžėjimo į bei iš ugdymo įstaigos, lydinčio asmens darbo užmokesčio išlaidų apmokėjimas.
Į šį sąrašą taip pat patenka kultūros veiklų ir neformaliojo švietimo paslaugų teikimas bei papildomos mokymo išlaidos ugdymui ir švietimo pagalbai, kuri gali būti tiek psichologinė, socialinė pedagoginė, tiek specialioji pedagoginė ir specialioji, išskyrus medicinos paslaugas.
Suprantama, kad projekto dalyviams kyla nemažai klausimų, susijusių įvairiomis nuostatomis bei finansavimo niuansais. Pavyzdžiui, neretai teiraujamasi, ar šiame projekte gali dalyvauti Ukrainos pilietybę turintys vaikai, atitinkantys visus tikslinės grupės požymius. Pažymima, jog projektų administravimo ir finansavimo taisyklėse nėra pilietybės apribojimo dėl tikslinės grupės, todėl Ukrainos pilietybę turintys vaikai jame irgi gali dalyvauti.
Suvienijo gausų būrį partnerių
Projekto įgyvendintojams taip pat aktualu, ar jame gali dalyvauti socialinę riziką patiriančių šeimų vaikai, besiugdantys privačiose ugdymo įstaigose.
Specialistų išaiškinimu, kokiose ugdymo įstaigose (valstybinėse, savivaldybių ar privačiose/nevalstybinėse) šie vaikai ugdomi, apribojimų nėra. Svarbiausia, jog jie atitiktų tikslinės grupės apibrėžimą – būtų vaikai, augantys socialinę riziką patiriančiose šeimose bei ugdomi pagal ikimokyklinio ar priešmokyklinio ugdymo programas.
Projektas „Ankstyvojo ugdymo užtikrinimas vaikams iš socialinę riziką patiriančių šeimų“ aprėpia visą šalį – įgyvendinamas Sostinės bei Vidurio ir Vakarų Lietuvos regionuose.
Bendram siekiui susivienijo gausus būrys – net 59 partneriai: 55 šalies savivaldybės, taip pat Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai pavaldžios įstaigos, kuriose organizuojamas ikimokyklinis ir priešmokyklinis ugdymas.
Projektas bendrai finansuojamas pagal 2021–2027 m. ES fondų investicijų programą.
Užs. 15594