
Naujausios
"Alaus kelio" restorane buvo pristatyta knyga "Mantagailiškio dvaras: iš praeities į dabartį".
Į knygos pristatymą susirinko daugiau kaip šimtas žingeidžių biržiečių, savo krašto istorijos gerbėjų. Knygą pristatė knygos sudarytoja, archeologė Roma Songailaitė. Ji Mantagailiškio dvarvietėje su pagalbininkais atliko archeologinius tyrinėjimus. Knygoje apibendrino radinius, pasidalino istorinėmis įžvalgomis. Architektūrinius dvaro pastatų tyrimus ir dvaro atkūrimo projektą knygoje pristatė architektas Algimantas Stalgys. Leidinyje publikuojami istoriniai šaltiniai, archeologinių tyrimų ir radinių nuotraukos, planai.
Knyga - 240 puslapių. Joje daugiau kaip 400 iliustracijų.
Pagrindiniai Mantagailiškio dvaro projekto rėmėjai - Kultūros paveldo departamentas ir Mantagailiškio dvaro savininkai Danguolė ir Sigitas Kalkiai. Projekto partneriai - Biržų regioninis parkas, Biržų "Sėlos" muziejus, Lietuvos pilių ir dvarų asociacija.
Dvaras - netoli Biržų
Daugelis biržiečių žino, jog Mantagailiškio dvaras yra apie 3 km į vakarus nuo Biržų. Tarp Karajimiškio ir Užubalių. Tačiau ankstesniais metais šis dvaras buvo apleistas, todėl retas į jį užsukdavo. Dabar dvaras atsigauna. Jį iš naujo atranda biržiečiai, užsuka vis daugiau turistų. Dvarą galima pasiekti nuo kelio Biržai-Saločiai, pasukus į atsišakojusį keliuką dvaro link. Dvaro teritorijoje yra senas parkas. Daug karstinių įgriuvų. Dvaro sienoms naudotas kalkakmenio mūras. Dvaras yra Biržų regioniniame parke, Karajimiškio kraštovaizdžio draustinio teritorijoje.
Truputis istorijos
1645 metų Juozapo Narūnavičius-Noranskio pieštame Biržų kunigaikštystės žemėlapyje šalia Radvilų Biržų kunigaikštystės valdų pažymėta bajoro Montigailo sodyba - "Motigaylo". XVII amžiuje minimi Mantagailiškio savininkai Rochus ir Helena Kušelevskiai. 1811 metais dvaras su 247 žmonėmis priklausė Vilkmergės pavieto vicemaršalkai Ignacijui Kušelevskiui. Po Ignacijaus mirties dvarą valdė jo sūnūs Mauricijus ir Mykolas. Vėlesniais metais dvarą valdė Holšteinai. Iki 1924 metų žemės reformos dvare gyveno 77 gyventojai. 1924 metais dvaras buvo išdalintas. Sovietų okupacijos metais dvaro sodybą naudojo "Tarybinio artojo" kolūkis. Rūmuose kurį laiką buvo kolūkio kontora. Vėliau - butai. Kolūkis dvarą nugyveno. Atkurtos Nepriklausomos Lietuvos pirmąjį dešimtmetį sugriuvo rūmų stogas ir lubos. 1994 metais dvarą susigrąžino buvusių savininkų Dučinskų palikuonys. Iš jų 2007 metais dvarą nusipirko broliai Kalkiai. Dabar dvarą valdo biržiečiai - Sigitas Kalkys su žmona Danguole. Dvaras tyrinėjamas. Atstatinėjamas.
Archeologiniai tyrimai
Archeologė Roma Songailaitė pasakojo, jog dvaro sodybos archeologiniai tyrimai buvo pradėti 2012 metais. Tais metais buvo atkasamos rūmų sienos, šalinamos griuvenos. Griuvėsių šalinimas, norint patikrinti pamatų būklę, nustatyti buvusių statinių vietą buvo ne tik sunkus, bet ir pavojingas darbas. "Visos sienos - griuvėsiai. Neaišku net, kur buvo įėjimai į rūmus. Bijojom, kad kasant kas nors dar labiau nesugriūtų", - prisiminė archeologė.
2012 metais kasinėjant buvo rastos dvi koklių šukeles. "Džiaugėmės, tomis šukelėmis. Tik vėliau sodyboje atradome daug įvairių koklių", - sakė knygos pristatytoja. Pradžioje radinių buvo nedaug, nes manyta, kad vėlesni dvaro rūmai buvo statyti ant senųjų rūmų pastatų. Iš tikrųjų daugiausia radinių buvo rasta dvaro keliuko vietoje. Rasti seni pamatai, rūsiai. Daugiausia kasinėtojams papasakojo rasti kokliai.
Koklių istorijos
Ant vieno koklio - 1645 metų data. Buvo rasta koklių, kokių yra ir Latvijos Rundalės pilyje. Yra tokių koklių, kokie yra rasti Vilniaus Valdovų rūmuose bei Prezidentūros teritorijoje. Yra koklių su Vyčiu, su angeliukais, religiniais vaizdais... Pagal kai kuriuos koklius, galima spėti, kad ankstesnių metų savininkas galėjo būti artimas šalies valdovui žmogus. Iš valdovo gavęs valdą ir žemės Mantagailiškyje.
Kai kurie rasti kokliai restauruojami. Jie bus saugomi Biržų "Sėlos" muziejuje. Koklių kopijoms vietos turėtų atsirasti atkuriamuose Mantagailiškio dvaro pastatuose.
"Mantagailiškio dvaras, vienintelis taip išsamiai Šiaurės Lietuvoje ištyrinėtas dvaras", - apibendrino knygos pristatymą archeologė Roma Songailaitė. Jos manymu, leidinys apie Mantagailiškio dvarą suteiks istorinių žinių, pats dvaras taps patrauklesnis lankytojams.
Knygą "Mantagailiškio dvaras: iš praeities į dabartį" galima įsigyti "Biržiečių žodžio" redakcijoje.