
Naujausios
Šarvojimo bėdos — galvosūkis tik artimiesiems
Apie 20 tūkstančių gyventojų turinčiame Radviliškio mieste veikia tik vieneri Laidojimo namai. Juose ne visada išsitenka visi mirusieji. Kad nereikėtų laukti kelių dienų, radviliškiečiai kartais prisiprašo, kad mirusįjį priglaustų nelegalus Laidojimo biuras. Ar normali tokia situacija? Rajono valdžia dėl to galvos nesuka.
Laima AGANAUSKIENĖ
Bėdos dėl šarvojimo
Kai praėjusių metų pabaigoje mirė radviliškietės Birutės R. tėvas, moteris nuskubėjo į Radviliškyje veikiančius Laidojimo namus tartis dėl velionio pašarvojimo. Deja, ten Birutė R. išgirdo liūdną žinią — kol atsilaisvins vienintelė šarvojimui skirta salė (antroji, didžioji, tuo metu buvo remontuojama), teks laukti apie keturias dienas.
„Kažkas pasiūlė važiuoti į Aukštelkus ar į Polekėlę ir mėginti dėl šarvojimo tartis ten. Nevažiavau. Pagalvojau, kaip kelis ar keliolika kilometrų nusigaus senyvi ir automobilių neturintys mūsų artimieji, todėl laukiau, ir tėvuką pašarvojome tik po keturių dienų“, — prieš keletą mėnesių patirtus rūpesčius prisiminė radviliškietė.
Radviliškio rajone gyvenanti Irena Adomaitienė panašių rūpesčių patyrė vasarą, kai liepos pabaigoje mirė 85-erių metų jos tėvas.
„Tėvukas mirė rytą, aš — iškart į Laidojimo namus, o ten nėra vietų. Man buvo pasakyta: kai išlydės vieną žmogų, salė jau užsakyta kitam, atvežtam iš užsienio. Lauke karšta, o tėvukas guli namuose. Pasimetėm galutinai. Kažkas pasakė, kad reikia eit į Savivaldybę, kur kartais kai kam leidžiama mirusįjį pašarvoti kituose laidojimo namuose, kurie nėra įteisinti. Savivaldybėje radau tik mero pavaduotoją, kuris pasakė tokių reikalų netvarkantis. Nebežinodama, ką daryti, nuvažiavau į tuos neoficialius Laidojimo namus ir pasakiau: “Neturiu kur dėtis, apmokėsiu pati baudą, jei tokia bus skirta, tik leiskit pašarvoti. Išgelbėjo, leido“, — “Šiaulių kraštui“ pasakojo I. Adomaitienė.
Gyventojai kreipiasi į nelegalų Laidojimo biurą
Kad Radviliškio mieste yra oficialiai neįteisintas Laidojimo biuras, žino dažnas radviliškietis. Tie, kurie pasinaudojo jo paslaugomis, gyrė šarvojimo salę, nemažą kiemą. Viena iš tokių — Aldona Vaičiūnaitė, sausio mėnesį čia šarvojusi artimą giminaitį.
„Būčiau turėjusi laukti kelias dienas, kadangi Radviliškio laidojimo namuose eilėje laukė 5 žmonės. Gavau leidimą šarvoti M. Kamarkevičiui priklausančiose patalpose. Esu labai patenkinta. Ir aš, ir kiti pažįstami žadam kooperuotis ir rašyti peticiją, kad čia būtų leista šarvoti mirusiuosius. Kažkokia nesąmonė, jei žmonėms reikia eilėje laukti kelias dienas. Tą turėtų spręsti, bet nesuprantu, kodėl nesprendžia, valdžia“, — piktinosi moteris.
Radviliškyje, Vingio gatvėje, įkurtas Laidojimo biuras šarvojimo paslaugų kol kas teikti negali, kadangi jo savininkas Mykolas Kamarkevičius neturi šarvojimo paslaugai teikti reikalingų dokumentų — teritorinės visuomenės sveikatos priežiūros įstaigos išduoto leidimo-higienos paso bei licencijos, kurią išduoda Aplinkos ministerija.
Visuomenės sveikatos centro Radviliškio skyriaus vyriausioji specialistė, laikinai vykdanti vedėjos funkcijas, Loreta Stirblienė pripažino, kad dar vienas laidojimo biuras miestui labai reikalingas, tačiau jų skyrius verslininkui negali išduoti leidimo-higienos paso, kadangi nėra įvykdytas vienas iš higienos normų reikalavimų.
Būtent — naujai steigiamų įmonių, kurios teiks laidojimo ir kitas paslaugas, šarvojimo patalpos negali būti įrengiamos arčiau kaip 50 metrų nuo gyvenamųjų namų ir vaikų ugdymo įstaigų sklypo ribos. O M. Kamarkevičiaus įrengtos šarvojimo patalpos yra arčiau nei 50 metrų nuo lopšelio-darželio „Žvaigždutė“ ir kai kurių gyvenamųjų namų teritorijų. Šios ribos, pasak L. Stirblienės, gali būti tikslinamos.
Vieniems netrukdo, kiti nepageidauja
Lopšelio-darželio „Žvaigždutė“ administracija neprieštarauja, kad šalia jų įstaigos veiktų laidojimo biuras.
Įstaigos vadovės Irenos Laužikienės teigimu, norėdama sužinoti visų suinteresuotų asmenų nuomonę, administracija atliko darbuotojų bei vaikų tėvų apklausą. Dauguma apklaustųjų neprieštaravo, kad šalia lopšelio-darželio veiktų Laidojimo biuras.
„Vienintelė mūsų sąlyga buvo ta, kad būtų įrengta aukštesnė aklina tvora. Tuomet mes nei matytume, nei girdėtume laidotuvių ritualų“, — sakė I. Laužikienė.
Šalia Laidojimo biuro gyvenantis 73 metų Vladislovas Kęstutis Žukauskas „Šiaulių kraštą“ tikino, kad jam laidotuvių procesijos nė kiek netrukdo.
„Važiuoja ir pravažiuoja sau tyliai tos mašinos. Nei muzikos kokios, nei giedorių nesigirdi. Aš po senu papročiu sustoju tada, nusiimu kepurę ir išlydžiu. Anksčiau ten veikusi suskystintų dujų kontora man labiau trukdė gyventi — tada nuo pat ankstaus ryto girdėdavosi triukšmas nuo į mašinas kraunamų dujų balionų“, — sakė vyriškis.
O štai su galine Laidojimo biuro pastato siena besiribojančios namų valdos savininkė Natalija Kupreščenko tikino jaučianti didžiulį diskomfortą dėl šalia įsikūrusios ritualinių paslaugų įstaigos.
„Man visiškai nepatinka, kai tuoj už mano sklypo ribų yra Laidojimo biuras, kurio langai žiūri tiesiai į mus. Aš nenoriu girdėti giedorių giesmių, nenoriu varžytis, kai namuose ką nors švenčiame“, — tikino nelegalaus Laidojimo biuro kaimynė.
Pasak L. Stirblienės, Visuomenės sveikatos centro Radviliškio skyrius yra gavęs ir kitų artima Laidojimo biuro kaimynyste nepatenkintų gyventojų skundų.
Už nelegalią Laidojimo biuro veiklą M. Kamarkevičius buvo kelis kartus baustas ir daugiau nei 100, ir 3 tūkstančių litų baudomis. Gana skaudžiai nuskausmintas, verslininkas, pasak jo paties, dabar šarvojimo paslaugų nebeteikia.
UAB „Atjauta“: šarvojimo poreikius tenkiname
„Tikėjausi susitvarkyti visus reikiamus dokumentus, todėl ir įkūriau šarvojimo patalpas. Žinojau, kad galima keisti sanitarinės zonos ribas, pradėjau tuo rūpintis, tada ir prasidėjo įvairūs trukdžiai“, — redakcijai sakė M. Kamarkevičius, įsitikinęs, kad dar vieno laidojimo biuro miestui labai reikia.
Radviliškyje, Laisvės alėjoje, jau keliolika metų veikiančių Laidojimo namų reikalus tvarkančios UAB „Atjauta“ direktoriaus Liudo Matuzevičiaus nuomone, jų Laidojimo namai daugmaž patenkina visų radviliškiečių poreikius, kadangi per metus Radviliškio miesto kapinėse palaidojama apie 260 mirusiųjų.
Pasak L. Matuzevičiaus, šiokių tokių problemų būta tik tada, kai buvo remontuojama didžioji Laidojimo namų salė. Ir tuomet esą šaldytuve ilgiausiai teko kūnus laikyti pustrečios paros. Šiuo metu remontai jau baigiami, salėje įrengti nauji japoniški kondicionieriai, paklota nauja grindų danga, atlikta kitų pakeitimų. Vasarą planuojama pradėti remontuoti mažąją Laidojimo namų salę.
„Paprastai vasarą būna tokių savaičių, kai nebūna pašarvoto nė vieno žmogaus. Niekas nemato, kad mums tada tenka išmesti nuvytusias gėles, vainikus. Pagal statistiką, mirtingiausias būna sausio mėnuo. Radviliškyje sausį mirė per 30 žmonių, dabar mirtingumas vėl įprastas“, — sakė L. Matuzevičius.
Savivaldybė problemų neįžvelgia
Palyginkime: pernai Radviliškyje mirė 339 žmonės, šio rajono Skėmių seniūnijoje — 10. Radviliškyje oficialiai veikia vieneri laidojimo namai, Skėmiai taip pat turi vienerias šarvojimo patalpas.
Ar yra šarvojimo problemų Radviliškio mieste? To „Šiaulių kraštas“ pasiteiravo rajono Savivaldybės mero pavaduotojo Jono Povilaičio, kadangi Savivaldybė, pagal Vietos savivaldos įstatymą, privalo užtikrinti ritualinių paslaugų teikimą.
„Gal atskirais momentais ir būna problemų, bet tikrai ne nuolat. Aš matau tokią problemą: akivaizdžiai yra nevykdomi norminiai aktai. Antrieji Laidojimo namai yra jaukūs, geri, tačiau pastatyti savavališkai. Ir kol nėra sutvarkyti oficialūs leidimai, jie veikti negali. Reikalui esant, yra leidžiama šarvoti įstaigų salėse, namuose. Iš gyventojų niekas nekėlė triukšmo, kad reikia antrų laidojimo namų. Čia yra tik komerciniai reikalai“, — atsakė J. Povilaitis.
STATISTIKA
Valstybinės visuomenės sveikatos priežiūros tarnybos duomenimis, daugiausia be leidimų-higienos pasų veikiančių laidojimo biurų yra Kauno apskrityje — 28. Vilniaus apskrityje — 14, Klaipėdos — 12, Marijampolės — 9, Utenos — 6, Alytaus — 4, Šiaulių ir Panevėžio — po 2.
Autorės nuotr.
VIENINTELIAI: Radviliškio laidojimo namai veikia ne vieną dešimtmetį. Šiuo metu jie yra vieninteliai, legaliai teikiantys šarvojimo paslaugas.
NELEGALAS: Naujasis Radviliškyje įsikūręs Laidojimo biuras kol kas yra nelegalus, tačiau jame buvo šarvojami mirusieji.
ATSTUMAS: Nuo lopšelio-darželio „Žvaigždutė“ tvoros iki Laidojimo biuro nėra reikalaujamų 50 metrų.
MIRTYS: UAB „Atjauta“ direktorius Liudas Matuzevičius: “Daugiausia žmonių miršta sausio mėnesį, vasarą mirčių būna kur kas mažiau“.
ĮTEISINIMAS: Ritualinių paslaugų versle daug metų besisukantis Mykolas Kamarkevičius turi problemų dėl Laidojimo biuro įteisinimo.
NUOMONĖ: 73 metų Vladislovas Kęstutis Žukauskas: „Visi mirsime, man tas nelegalus Laidojimo biuras visai netrukdo“.