Vyriausybės pažadai dar nereiškia veiksmų

Vyriausybės pažadai dar nereiškia veiksmų

Vyriausybės pažadai dar nereiškia veiksmų

Ar šią savaitę Šiauliuose įvykęs Vyriausybės vizitas išjudins miesto ir regiono problemas? Kas susitarta su miesto politikais ir verslininkais? „Šiaulių kraštas“ klausė miesto ir apskrities, verslo vadovų. Nuomonės — nevienareikšmės.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Vieną dieną — viena, kitą dieną — kita

Šiaulių miesto meras Genadijus Mikšys prisipažįsta, jog per visą meravimo laikotarpį pirmą kartą turėjo progos kalbėti visai Vyriausybei. Vyriausybės posėdžiuose ir pasitarimuose porą kartų per metus dalyvauja, bet tik kaip „stebėtojas“.

Anot mero, didžiulis pliusas, kad Vyriausybė atvyko tartis į Šiaulius: „Nes vis gajūs stereotipai, jog gyvenimas verda tik Vilniuje“.

„Visi girdėjome premjero Andriaus Kubiliaus žodžius, kad Šiauliai išliks regiono centru“, — sako meras.

Tačiau Rimundas Domarkas, Šiaulių apskrities viršininkas, jau kitą dieną po Vyriausybės vizito Šiauliuose, nuvykęs į Vilnių išgirdo kitokį nei žadėta regionų suskirstymo variantą.

Vidaus reikalų ministerijos parengtas projektas pristatytas trečiadienį Nacionalinėje regionų plėtros taryboje. Kalbama tik apie 4 regionus. Į Šiaurės regioną būtų sujungtos Šiaulių, Panevėžio ir Utenos apskritys. Vakarų — Telšių, Tauragės ir Klaipėdos, Pietų ar Centrinį — Kauno, Marijampolės ir Alytaus. Vilniaus apskritis išliktų atskiru regionu.

„Esu nustebintas“, — prisipažįsta R. Domarkas.

Anot jo, kol kas nėra kalbos apie tų regionų centrus. Viršininkas svarsto, jog tai — „tik diskusijų pradžia“. Juoba kad atsirado naujadaras — esą teikiami “planavimo regionai“, kurie būtų sudaromi dėl Europos Sąjungos paramos lėšų panaudojimo.

Todėl, anot R. Domarko, visi Šiaulių susitarimai su Vyriausybe „kol kas yra tik žodžiai“.

Parodomasis vizitas

Verslo susitikimas su Vyriausybe buvo parodomojo pobūdžio, tvirtina Vidmantas Japertas, Šiaulių prekybos, pramonės ir amatų rūmų prezidentas.

„Džiugu, kad jie norėjo tokio susitikimo, bet mes savo klausimus tik perdavėme“, — sako V. Japertas.

„Vyriausybės programoje pagrindinis verslo gaivinimo akcentas buvo daugiabučių renovavimo programa. O Vyriausybės narių klausantis atrodė, kad tai buvo ne jų siūlymas, — stebėjosi V. Japertas. — Apskritai, tai esą kone kažkoks verslo protegavimas. Tai tegu atšaukia tą renovavimo programą arba tegu solidžiau elgiasi.“

Verslui nerimą kelia Finansų ministerijos daroma muitinių pertvarka. Anot V. Japerto, ji daroma neanalizuojant situacijos, neįsiklausanti į vietos valdžios ir verslo nuomonę. Esą iš logistikos centrų kūrimo jau buvo galima pasimokyti.

Iš viršaus buvo „nuleisti“ tik trys centrai — Vilniuje, Klaipėdoje ir Kaune, ignoruota Šiaulių iniciatyva. O dabar pripažinta, kad Šiauliai geriausiai yra pasirengę tokį centrą įkurti.

„Dabar muitinių pertvarka nuleidžiama iš viršaus, — sako V. Japertas. — Sutiko dėl logistikos centro priimti nacionalinio lygio dokumentus, kurie sudaro Šiauliams galimybes tapti svarbiu krovinių perskirtymo centru, o iš kitos pusės, menkina administracinius gebėjimus administruoti tuos krovinius. Tai kur logika?“

Nors dialogas užsimezgė, anot verslininko, „nereikia tikėtis, kad kažkas kažką išgirdo ir darys — dėl Šiaulių kaip regiono centro išlikimo reikia nuolat kovoti“.

„Ši Vyriausybė dirba chaotiškai, — mano V. Japertas. — Liepos mėnesį apskričių nelieka, o jie dar tik diskutuoja, kokius regionus turėsime Lietuvoje. Kažkoks minsitras, kuris gal po trijų dienų jau nebus ministras, sprendžia regionų ateitį — tai tiesiog avantiūra.“