Individualias įmones išstumia naujas mokestis

Individualias įmones išstumia naujas mokestis

Individualias įmones išstumia naujas mokestis

Nuo sausio 1 dienos individualių įmonių savininkams valdžia uždėjo dar vieną mokesčių kilpą — be sveikatos draudimo mokesčio dar reikia susimokėti ir socialinio draudimo mokestį. Dalis įmonių savininkų priversti uždaryti įmones, nors galėjo vos kvėpuodami dar dirbti.

Rita ŽADEIKYTĖ

rita@skrastas.lt

Išeitis — trauktis

Šiaulietis individualios įmonės savininkas šiaulietis Vaidas „Šiaulių kraštui“ pasiguodė, kad rengiasi uždaryti dešimt metų veikusią individualią įmonę. Įmonė prekiauja iš užsienio parsivežtais padėvėtais automobiliais.

Vaidas skaičiuoja, kad iki sausio 1 dienos jis turėdavo susimokėti 72 litus už sveikatos draudimą.

„Dar ištempdavome, sumokėdavau kelis šimtus atlyginimo buhalterei, dviem darbuotojams ir man po kelis šimtus uždarbio likdavo per mėnesį. Dabar “Sodrai“ reikės mokėti ne tik 72 litus, bet mažiausiai 228 litus ir už socialinį draudimą. Tokia suma skaičiuojama nuo minimalaus atlyginimo. Man tai reikškia spjauti į legalų verslą ir sustabdyti savo įmonės veiklą. Toks mokestis man nebepakeliamas“, — pasakojo individualios įmonės savininkas šiaulietis Vaidas.

Jis abejoja, ar tokia „Sodros“ gelbėjimo akcija jai gali būti naudinga.

„Individualių įmonių savininkai uždarys įmones ir eis į Darbo biržą. Valstybė iš naujo mokesčio ne išloš, o praloš“, — įsitikinęs verslininkas.

Elona Limantienė, Šiaulių apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) Viešųjų ryšių skyriaus vedėja tik patvirtino verslininko prognozes: į mokesčių inspekciją šiuo metu ateina vis daugiau žmonių laikinai pristabdyti ar iš viso nutraukti individualios įmonės veiklą.

Laikinai stabdo veiklą

Naują socialinio draudimo mokestį reikia mokėti ir toms įmonėms, kurios negauna jokių pajamų. Iki šiol negavus jokio pelno, socialinio draudimo mokestis nebuvo skaičiuojamas.

Išimtis daroma tik laikinai veiklos nevykdančių įmonių savininkams, jeigu jie apie tai yra pranešę Valstybinei mokesčių inspekcijai.

E. Limantienė, Šiaulių apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos Viešųjų ryšių skyriaus vedėja, paaiškino, kaip laikinai sustabdyti įmonės veiklą, kad nereikėtų mokėti nei privalomojo sveikatos draudimo, nei naujojo socialinio draudimo mokesčių.

Individualios įmonės savininkas, norėdamas laikinai pristabdyti įmonės veiklą turi kreiptis į Valstybinės mokesčių inspekcijos skyrių pas mokesčių administratorių. Būtina nurodyti terminą, kada įmonės veikla pristabdoma. Reikia užpildyti prašymą ir privalu pateikti visas reikalingas deklaracijas.

Laikinai veiklos nevykdanti įmonė, pasak E. Limantienės, turi atitikti tokius reikalavimus: nevykdyti sandorių, neatsiskaitinėti su klientais ir nurodytu laikotarpiu negauti pajamų.

Jeigu mokesčių inspekcijoje, mokesčių administratoriaus sprendimu, pagal pateiktus dokumentus įmonės veikla yra pristabdoma, „Sodra“ per VMI duomenų bazę mato, ar įmonės veikla pristabdyta ir tada neskaičiuoja nei privalomojo sveikatos draudimo 72 litų per mėnesį mokesčio, nei naujojo socialinio draudimo įmokos — 228 litų (jeigu ji skaičiuojama nuo minimalios algos).

Angelė Jonaitienė, Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos Šiaulių skyriaus vyriausioji ryšių su visuomene specialistė taip pat patvirtino, kad individualių įmonių savininkai valstybinio socialinio draudimo ir sveikatos draudimo įmokų gali nemokėti, jeigu individuali įmonė veiklos laikinai nevykdo.

„Tačiau nepristabdžius įmonės veiklos nemokant mokesčių ar vėluojant juos mokėti, yra numatytos sankcijos“, — paaiškino A. Jonaitienė.

Ji priminė, kad mokėdami valstybinio socialinio draudimo įmokas individualių įmonių savininkai įgyja teisę į senatvės ar netekto darbingumo pensiją, motinystės, motinystės, tėvystės ir motinystės (tėvystės) išmokas. Mirties atveju, apdraustojo sutuoktinis ir vaikai įgyja teisę į našlių ir našlaičių pensijas.

NAŠTA: Naudotų automobilių prekyba užsiimatis verslininkas dėl naujo mokesčio ketina uždaryti įmonę.

Jono TAMULIO nuotr.

KOMENTARAS

Nelogiškas mokestis

Vidmantas JAPERTAS, Šiaulių prekybos, pramonės ir amatų rūmų prezidentas, Šiaulių miesto Tarybos narys:

— Naujasis mokestis paskatins žmones neforminti individualios veiklos ir gali tapti stimulu užsiiminėti įmonėms nelegalia veikla.

Aš prieš bet kurį mokestį, kuris surinkinėjamas avansu. Tokia praktika labai bloga, ypač tokiu laikmečiu, kai verslininkas negali būti garantuotas už savo darbą ir pajamas.

Jeigu taip imamasi gelbėti „Sodrą“, tai labai bloga priemonė. Labai abejoju, ar tai ekonomiškai pasijaus “Sodros“ biudžetui ir bent kažkiek palopys jos biudžeto skylę. O dalies individualių įmonių tikrai neliks.

Ir nebus valstybė apsaugota nuo dar didesnės socialinės naštos. Žymiai blogiau, kai individualios įmonės savininkas taps bedarbiu ir ateis prašyti pašalpos, vietoj to, kad iš jo įmonės vykdomos veiklos valstybė galėtų gauti įplaukų į biudžetą.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.