
Naujausios
Medžio giesmė nagingo meistro rankose
Kuklus ir tylus Rudiškių kaimo (Joniškio rajonas) gyventojas Kęstutis Zastarskis savo sodyboje medį privertė prabilti įvairių pasakų herojais, naujais ateinančių arba praėjusių amžių veikėjais, daiktams suteikė ne tik funkcionalumo, bet ir istorijos, poetinės prasmės.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Nors žiema po sniego antklode paslėpė kai kurias drožinių detales, prieš dešimtmetį su šeima įsikūrusio Kęstučio Zastarskio sodyba Rudiškių kaime akį traukia gausybe netikėtų figūrų, mistinių būtybių ir įvairių medžio statinių.
Vienas šalia kito kieme rikiuojasi malūnas, stogastulpis, pirtis, šašlykinė, lesykla, gandralizdis. Šeimininkas iškėlė du karkasus gandrų namams kurti, tačiau sako, kad vienos poros atstovas nenorėjo kito paukščio kaimynystės, puolė ginti teritoriją. Todėl gali būti, kad antrame gandralizdyje pora pastoviai taip ir neįsikurs.
Tačiau puikiai čia sutaria kur kas mažesni paukšeliai, sutūpę po meldų ar šiaudų stogo lesykla. Iš kitos namo pusės žvelgia dirbtinė pelėda, nuo vieno iš ūkio patatų spokso juodas katinas, pagal vėjo kryptį sukojasi dvi vėjarodės, o ties kiemo pradžia rymo sūnaus ir paties Kęstučio bendras darbas — Rūpintojėlis, žvelgiantis iš viršaus.
Namą, kuriame šeima gyvena, puošia baliustrada ir originalus gumbuoto medžio ženklas su numeriu. Gumbus, kurie auga ant sergančių medžių, dažniausiai — beržų, Kęstutis Zastarskis paverčia meno kūriniais. Vienur jie atrodo kaip netikėti gyvūnai, kitur — tinkama detalė, o pirtyje prie sienos kabantis lakuotas gumbas nustebina panašumu į gintarą.
Pirtelę meistras sako sukęs ratu, ji atrodo be kampų. Viduje kaista akmenys ir ant jų uždėti senoviniai lygintuvai leidžia garą. Pirtyje, dirbtuvėse, namo terasoje ir pavėsinėje, kurią šeimininkas surentė kaip malūną, — kad būtų ir funkcionalu, ir įdomu — dideli medžių kelmai tapo stalais.
Kęstutis veda į vieną ūkio pastatų, kuriame savo eilės laukia medinis žmogus ištiestomis rankomis. Jis laikys pašto dėžutę. Čia pat — dar nebaigtas suolas su mistinio dinozauro galva, kojomis ir uodega.
Meistras leidžia medžiui diktuoti sąlygas, bando prisitaikyti ir rasti kompromisą tarp savo svajonių bei medžiagos įnorių. Daugiausia darbams Kęstutis sako besirenkantis ąžuolą.
Rudiškietis vengia pagyrų ir slepiasi fotografuojamas. Labai mažai jis kalba ir apie savo kūrinius. „Čia pats sugalvojau, čia pasižiūrėjau kažkur ir panašų padariau“, — trumpai tarsteli šeimininkas, rodydamas muzikantą, jojantį ant žirgo arba — keistą didžiagalvį žmogų.
Nors šioje sodyboje medžio darbų jau daug, o namuose dalis baldų — paties šeimininko gaminta, jis sako nieko nespėjęs įgyvendinti. Dar reikia batų dėžės, suolo lauke, dar tvoros nepastatė...
Medžio meno Kęstutis Zastarskis išmoko pats, o pirmaisiais jo darbais tapo išskobtos didelė ir maža klumpės.
Buvusi jo mokytoja Genovaitė Žukaitienė pasakoja, kad Kęstučiui meilę medžiui pirmiausia įskiepijo šviesaus atminimo Rudiškių pagrindinės mokyklos direktorius ir darbų mokytojas Petras Biliūnas. Kuklus ir mažakalbis Kęstutis mokykloje buvo nepastebimas, tačiau jo kūriniai visada stebino.
Autorės nuotr.
ŠULINYS: Nuo šulinio stogo žvalgosi žirgeliai.
DĖDĖ: Dėdė su diržu saugo sodybą.
VĖJARODĖ: Šią Rudiškių kaimo sodybą riboja dvi vėjarodės.
PUODAS: Puode, įkurdintame ant gumbuoto medžio, vasarą žydi gėlės.
ŽENKLAS: Namą puošia numeris, pritvirtintas ant medžo gumbo.
GLĖBYS: Namo prieangį apglėbia baliustrada ir šeimininko pagamintos girnapusės.
MOKYTOJA: Apie mažakalbio Kęstučio Zastarskio sugebėjimus papasakojo pedagogė Genovaitė Žukaitienė.
PIRTIS: Pirtį taip pat supa įdomios žmogystos ir medžio gumbų skulptūros.
GUMBAS: Medžio išauga atrodo kaip gintaro gabalas.
LUBOS: Pirties lubos atrodo tarsi pintas kilimas.
LESYKLA: Ši iš gamtinių medžiagų pagaminta lesykla žiemą vilioja paukščius.
DIBRTUVĖS: Įėjimą į dirbtuves saugo mediniai vežimo ratai, girnapusės ir į girliandas suvertos pasagos.
SUOLAS: Šeimininkas dar nežino, kur įkurdins suolą — dinozauro palikuonį.
PAŠTAS: Ši nebaigta skulptūra savo rankose laikys pašto dėžutę.
ŽIDINYS: Lauke iš akmenų pamūrytas židinys.