
Naujausios
Šiauliai ir apskritis sužaliavo
Seimo rinkimuose vakar rinkėjai nubaudė valdančiuosius. Pirmenybę Lietuvos žmonės suteikė „valstiečiams“ ir konservatoriams. Socialdemokratai patyrė ryškų pralaimėjimą, o Darbo partija iššluota iš Seimo. Šiauliuose ir visoje apskrityje rinkimų žemėlapis nusidažė žalia "valstiečių" spalva.
Rūta JANKUVIENĖ
ruta@skrastas.lt
Mieste ir rajone – žalia
Šiauliai per šiuos Seimo rinkimus nusisuko nuo socialdemokratų, kurie miestą ilgai laikė savo tėvonija. Daugiamandatėje apygardoje šiauliečiai palaikė ne tik „valstiečius“, bet ir konservatorius.
Preliminariais duomenimis, „Aušros“ apygardoje „valstiečiai“ laimėjo pirmą vietą, surinkę per 30,5 procento rinkimuose dalyvavusių rinkėjų balsų.
Antra – Tėvynės sąjunga-krikščionys demokratai su 19,25 procento rinkėjų balsų. Trečia Socialdemokratų partija, už kurią baldavo 15,8 procento apygardos rinkėjų, dalyvavusių balsavime.
Rinkimuose dalyvavo – 17 705 „Aušros“ apygardos rinkėjai arba 53,98 procento.
„Saulės“ rinkimų apygardoje „valstiečiai“ – taip pat pirmi, jie laimėjo beveik 33 procentus dalyvavusių rinkėjų balsų.
Antri konservatoriai – su 16,9 procento, treti socialdemokratai – su 16 procentų rinkėjų balsų. Rinkimuose dalyvavo 17 689 „Saulės“ apygardos rinkėjai arba 51,39 procento.
Ryški „valstiečių“ pergalė Kuršėnų– Dainų apygardoje, kurioje pirmą kartą kartu balsavo miesto ir Šiaulių rajono rinkėjai.
„Valstiečiai“ čia laimėjo per 41 procentą dalyvavusių rinkimuose rinkėjų balsų. Antri likę konservatoriai žymiai atsiliko – gavo 14,4 procento balsų, socialdemokratai – 13,3 procento. Rinkimuose dalyvavo 19 002 apygardos rinkėjai arba 49,85 procento.
Senbuviai dar kausis
Vėl į Seimą siekia patekti šiauliečiai vienmandatininkai socialdemokratai Edvardas Žakaris ir Arvydas Mockus bei su „valstiečiais“ einantis nepartinis Valerijus Simulik. Visi trys pateko į antrąjį rinkimų turą, bet jų situacija skirtinga.
„Saulės“ vienmandatėje rinkimų apygardoje V. Simulik kausis su A. Mockumi, prieš kurį pirmauja. Už „valstiečių“ atstovą balsavo 5 000 rinkėjų arba 28,4 procento, o socialdemokratą palaikė per 3 500 rinkėjų arba per 20 proc.
V. Simulik buvo pirmas visose rinkimų apylinkėse, išskyrus vieną. Tik Šimšės apylinkės rinkėjai buvo palankesni A. Mockui.
„Aušros“ apygardoje Seimo senbuvis E. Žakaris liko antras. Pirmauja „valstiečių“ atstovas nepartinis Stasys Tumėnas, už kurį balsavo per 5 180 rinkėjų arba per 29,27 procento. E. Žakaris surinko per 3 480 rinkėjų balsų arba 19,7 proc. Visose apygardos apylinkėse pirmąjį turą laimėjo S. Tumėnas.
Kuršėnų – Dainų vienmandatėje apygardoje „valstietei“ Rimai Baškienei pritrūko vos kelių procentų balsų, kad būtų laimėjusi jau per pirmąjį rinkimų turą. Ją palaikė 9 060 rinkėjų arba 47,68 procento. Į antrąjį turą išėjo socialdemokratas Gintautas Sitnikas, bet žymiai atsilikęs – už jį balsavo 2 275 rinkėjai arba 11,87 procento.
Rinkėjai pataisė sąrašus
Pagal Valstiečių ir žaliųjų sąjungos sąrašą į Seimą jau patenka ir R. Baškienė, ir rinkėjų reitinguoti V. Simulik bei S. Tumėnas.
Rinkėjai reitinguodami sąrašą V.Simulik pakėlė į 13-ą vietą iš 16-os, o S.Tumėną net per 10 vietų – į 19-ą iš 29-os.
Socialdemokratų rinkėjai E.Žakarį nustūmė iš 12 vietos į 18-ą. Jeigu ne šis reitingavimas, pagal sąrašą jau būtų laimėjęs mandatą, nes socialdemokratai jau yra užsitikrinę 13 vietų. A. Mockus partijos sąraše buvo 52-as, po reitingavimo pakilo į 30 vietą.
Net kelių partijų rinkėjai aukštai iškėlė kandidatus, kurie buvo įrašyti paskutiniais sąraše.
Tarp jų rekordininkas yra šiaulietis krepšinio treneris Antanas Sireika. Iš paskutinės 141 vietos socialdemokratų sąraše jis pakilo į 20 vietą.
Šiaulietis konservatorius Martynas Šiurkus iš 141 vietos partijos sąraše pakilo į 42-ą. Po reitingavimo aplenkė ir miesto konservatorių lyderį Tomą Petreikį, nors pastarasis taip pat šoktelėjo – į 44 vietą iš 55.
„Valstiečių“ sąraše rekordinis šuolis iš 141 į 23 vietą priklauso Egidijui Vareikiui, buvusiam konservatoriui.
Iš Šiauliuose kandidatavusių politikų į Seimą pagal Liberalų sąjūdžio sąrašą dar pateko Viktorija Čmilytė-Nielsen. Jį sąraše ketvirta, rinkėjai jos reitingo nepakeitė.
Pagal liberalų sąrašą mandatą užsitikrino ir Žiemgalos vienmandatėje apygardoje kandidatuojantis Vitalijus Gailius. Tik jis po reitingavimo iš 3-ios vietos nukrito į 5-ą.
Kas laimės, dar neaišku
Dar nė per vienus rinkimus taip prastai nedirbo VRK, kurios sistema nuolat strigo, o apygardos buvo priverstos skaičiuoti ir perskaičiuoti balsus.
Rinkimų lyderiai vakar svyravo kaip ant svarstyklių. VRK tai skelbė laimėtojais „valstiečius“, tai konservatorius. Tai vieniems buvo skiriama 20 mandatų, o kitiems 19, tai atvirkščiai.
Preliminariais duomenimis 6 partijos pateko į Seimą. Daugiamandatėje apygardoje kovojo iš viso dėl 70 mandatų.
Trečioje vietoje likusi Lietuvos socialdemokratų partija gavo 13 mandatų, Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis – 8 mandatus. Partija „Tvarka ir teisingumas“ – 5 mandatus. Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga – 5 mandatus.
Rinkimų barjero kitos partijos neperkopia.
Antrajame rinkimų ture partijos turi galimybę mandatų kraitį padidinti ir pasidalinti dar 71 mandatą. Kas gros pirmu smuiku sudarant naują valdančiąją koaliciją, dar neaišku.
„Valstiečių“ kandidatai po pirmojo turo pirmauja 21 apygardoje, konservatorių – 22 apygardose.
Socialdemokratai – 9 apygardose, Liberalų sąjūdis – 3 apygardose.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
AKTYVUMAS: Seimo rinkimuose aktyviai dalyvavo jaunimas – permainų tikisi jaunos šeimos.
RINKIMAI: Rinkėjai ir atėję balsuoti dar sprendė, ką pasirinkti.