Naujausios
Vilkui avies neatidavė
Šiaulių miesto savivaldybės daugiabučių renovacijos programos administratorė, kreditus namų renovacijai paėmusi Šiaulių regiono plėtros agentūra žlunga. Miesto Tarybai vakar buvo siūloma skirti naują administratorių – bendrovę „Šiaulių energija“. Bet Taryba tam nepritarė.
Rūta JANKUVIENĖ
ruta@skrastas.lt
Agentūra grimzta į dugną
Miesto Tarybai siūlyta, kad „Šiaulių energija“ jau nuo lapkričio 1 dienos perimtų visą daugiabučių renovacijos dokumentaciją iš VšĮ Šiaulių regiono plėtros agentūros.
Bet politikai suabejojo, ar šilumos taupymu bus suinteresuota pelno iš šilumos gamybos siekianti įmonė? Pasiūlyta ieškoti kito varianto.
Keisti renovacijos administratorių reikia, nes VšĮ Šiaulių regiono plėtros agentūra yra finansinėje duobėje.
Savivaldybė yra paskelbusi kvietimą iki spalio 31 dienos teikti paraiškas trečiajam renovacijos etapui pagal Savivaldybės programą. Šiauliams valstybės paramos skiriama 12 daugiabučių atnaujinti.
Agentūros dalininkai (didžiausia dalininkė yra miesto Savivaldybė) kreipėsi į miesto Tarybą, kad nedelsiant būtų svarstoma galimybė pavesti renovacijos programos įgyvendinimo administravimą kitai įstaigai.
„Šiaulių krašto“ žiniomis, agentūra pernai patyrė per 228 tūkstančius eurų nuostolio, o šiemet per pirmąjį pusmetį – 23,5 tūkstančio eurų.
Į dugną agentūrą nugramzdino miesto projektas – žlugęs Menų inkubatorius. Jo projektas taip pat agentūrai buvo pavestas administruoti. Rangovams agentūra liko skolinga per 200 tūkstančių eurų. Su statybininkais teismuose teisiasi ir agentūra, ir miesto Savivaldybė.
Agentūros dalininkės, apskrities rajonų savivaldybės, viena po kitos traukiasi. Šiaulių prekybos, pramonės ir amatų rūmai taip pat yra pasiūlę miestui pirkti jų dalį agentūroje.
Dėl 16 namų paimti kreditai
Agentūros laikinoji vadovė Eglė Petraitytė „Šiaulių kraštą“ informavo, jog pagal Savivaldybės programą yra renovuota 15 namų. Dar vieno atnaujinto daugiabučio bendrija pati buvo pasirinkusi agentūrą administratore. Dėl visų 16 namų renovavimo agentūra savo vardu yra paėmusi bankų kreditus.
„Bet naudos gavėjai yra gyventojai, bankai jiems taikys sankcijas, jeigu paskolų negrąžins, – aiškino E. Petraitytė. – Mes tik administruojame kreditų grąžinimą, kontroliuojame, ar nevėluojama mokėti paskolą, palūkanas.“
Šiuo metu agentūra 11 daugiabučių padeda rengtis renovacijai pagal Savivaldybės programą.
Agentūros pagrindinės pajamos yra iš renovacijos ir jai paimtų kreditų administravimo. Per mėnesį jų gauna vos 2 000 eurų. Kitų paslaugų, pasak E. Petraitytės, nebeišeina teikti. Bloga finansinė situacija užkerta kelią dalyvauti paslaugų viešuosiuose pirkimuose.
„Jeigu prašo informacijos apie finansinę situaciją, mes iš karto atkrintame“, – sakė laikinoji vadovė.
Svarbiausia – kreditų problema
Savivaldybės administracija inicijavo sprendimą bendrovę „Šiaulių energija“ skirti daugiabučių renovacijos įgyvendinimo administratore.
Tarybos posėdžio išvakarėse Eduardas Bivainis, Savivaldybės administracijos direktorius, „Šiaulių kraštą“ tikino, jog nėra jokios problemos, kad pelno siekiantis šilumos gamintojas turės rūpintis šilumos vartojimo mažinimu.
„Svarbiausia dabar išspręsti renovacijai paimtų kreditų administravimo problemą, – aiškino E. Bivainis. – Gyventojai neturi patirti problemų, jeigu agentūra nebegalės vykdyti veiklos, o „Šiaulių energija“ turi administracinių pajėgumų, patirties dirbti su sąskaitomis.“
Jo teigimu, jokio interesų susikirtimo nėra – „Šiaulių energija“ tik prižiūrėti renovacijos procesą.
„Ne „Šiaulių energija“ spręs, ar šiltinti ir kaip šiltinti namą, o patys gyventojai“, – pabrėžė direktorius.
Jo nuomone, iš Savivaldybės įmonių ar įstaigų nėra kam daugiau pavesti renovacijos administravimo: „Negi skirsi „Busturą“ ar „Bendrabutį“?“
Savivaldybėje steigti padalinį, kuris administruotų daugiabučių renovacijos procesą, nesvarstyta, nenorima didinti etatų.
Šiaulių regiono plėtros agentūros likimo E. Bivainis nenorėjo komentuoti: „Ateityje spręsime.“
Akcininko sprendimui būtų paklusęs
Česlovas Kasputis, bendrovės „Šiaulių energija“ generalinis direktorius, dar iki Tarybos posėdžio pats įžvelgė interesų susikirtimą.
„Mes suinteresuoti daugiau šilumos gaminti, didinant apimtis mažėja gamybos kaštai ir šilumos savikaina, o namų renovavimas mažina šilumos suvartojimą, – sakė „Šiaulių kraštui“ Č. Kasputis. – Bet teisę nuspręsti turi akcininkas. Jeigu kito kelio nemato, ką darysi.“
Jo žiniomis, yra pavyzdžių, kai savivaldybių šilumos gamybos įmonės užsiima renovacijos administravimu. Vienas iš jų – bendrovė „Radviliškio šiluma“.
Kai daugiabučiai renkasi dalyvauti renovacijos procese pagal Savivaldybės programą, jos administratorius su projektais turi dirbti nuo paraiškų parengimo iki projektų įgyvendinimo.
Taip pat užtikrinti finansavimo šaltinius, paskolų grąžinimą, skelbti paslaugų ir rangos darbų viešuosius pirkimus, vykdyti darbų priežiūrą.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
PASIRINKIMAS: Eduardas Bivainis, Savivaldybės administracijos direktorius, neįžvelgė, kas, be „Šiaulių energijos“, dar galėtų daugiabučių renovaciją administruoti.
INTERESAI: Česlovas Kasputis, bendrovės „Šiaulių energija“ vadovas, įžvelgia interesų susikirtimą, jiems perdavus daugiabučių renovacijos reikalus.