
Naujausios
Šiauliečiams paskaitą skaitė garsus šalies kardiochirurgas
Rugsėjo 29–ąją minima Pasaulinė širdies diena. Trečiadienį šia proga Šiauliuose svečiavosi ir paskaitą Šiaulių universiteto bibliotekoje skaitė garsus Lietuvos kardiochirurgas profesorius Rimantas Benetis.
„Pakelkite ranką, kas šiandien nuėjote aštuonis kilometrus? O dabar tie, kurie sveikai maitinatės. Kurių kraujo spaudimas yra normalus? O kiek iš jūsų rūko?“ – tokiais klausimais paskaitą pradėjo R. Benetis.
56 procentai lietuvių miršta dėl širdies ir kraujagyslių ligų. Pasak gydytojo, sveikai gyventi yra labai svarbu, tačiau net tai negarantuoja, kad neprireiks širdies ar kraujagyslių operacijos, kad visą gyvenimą galėsite nugyventi be vaistų, nes daug lemia ir genetika.
Paskaitoje profesorius R. Benetis pasakojo, kokias galimybes išgyventi ir pasveikti sergantieji širdies ir kraujagyslių ligomis turi Lietuvoje.
„Visai neseniai operavau 87 metų vyrą. Jis vaikšto po palatą, valgo, kalba su manimi. Amžius tokioms operacijoms nėra riba“, – sakė kardiochirurgas.
Profesorius taip pat pademonstravo pora filmukų, kaip „lopoma“ žmogaus širdis, kaip ultragarsu šalinamos kalkės nuo širdies vožtuvo. Kalkėja ne tik kraujagyslės, bet ir širdis. Medikai kalkių šalinimo procedūrą juokais vadina „kalgonu“. Pasak R. Benečio, tokios operacijos Europoje dar „egzotika“, jos daromos tik keliose Europos klinikose, tarp jų ir Kaune.
Kadangi širdies vožtuvų plastinės operacijos atliekamos tik keliose Europos klinikose, kyla problemų įsigyjant specialių siūlų, skirtų širdies operacijoms. Juos gamina tik amerikiečiai ir jiems neapsimoka jų tiekti tokiai nedideliai šaliai kaip Lietuva. O kaina vieno siūlo siekia 8 dolerius, kai per vieną operaciją jų sunaudojama ir kelios dešimtys.
Jeigu žmogui plyšta aorta, mirtis ištinka per keletą sekundžių. Išgelbėti gyvybės nepavyks net šalia esančiam gydytojui. Tačiau širdies ir kraujagyslių diagnostika šiais laikais toli pažengusi ir jeigu bus laiku pastebėta, kad aorta gali plyšti, pacientui galima padėti atliekant aortos operaciją. Kaip daroma tokia operacija, parodyta dar viename trumpame įraše.
Lietuvos širdies chirurgai yra sėkmingai atlikę dvi dirbtinės širdies įsodinimo operacijas ir yra vieninteliai tokie Rytų Europoje.
Susitikimo metu taip pat pademonstruota, kaip gaivinti žmogų, jei jis neteko sąmonės ir sutriko kvėpavimas bei širdies veikla. Pirmiausia reikia kviesti greitąją pagalbą, o tuomet pradėti gaivinti. Svarbiausia daryti stiprius, greitus, ritmingus krūtinės paspaudimus.
Po paskaitos ir pirmosios pagalbos pamokėlės visi susirinkusieji galėjo užduoti klausimų ne tik profesoriui R. Benečiui, bet ir Šiaulių kardiologams.
„Šiaulių krašto“ inf.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
PROFESORIUS: Šiauliečiams apie Lietuvos kardiochirurgų darbą pasakojo garsiausias šalies širdžių specialistas, kardiochirurgas profesorius Rimantas Benetis.
PATIKRA: Prieš prof. R. Benečio paskaitą visi norintieji galėjo pasitikrinti kraujo spaudimą. Tikrintojos – Šiaulių valstybinės kolegijos studentės, būsimosios slaugytojos.