
Naujausios
Legalizuotas kyšis: Kova su korupcija ar durnių ieškojimas?
Regina MUSNECKIENĖ
Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos pirmininkas pasiūlė būdą legalizuoti medikams duodamus kyšius pavadinant juos premijomis. Privalomąjį sveikatos draudimą mokančiam pacientui reikėtų dar kartą susimokėti į Ligoninės kasą, jeigu jis nori atsidėkoti gydytojui.
Iš tų pinigų, atskaičius mokesčius, pacientą pakonsultavęs ar pagydęs medikas gautų premiją. Tačiau nežinotų, kas jo premiją finansavo, nes legalizuoto kyšio davėjas liktų anonimiškas.
Etikos komisijos pirmininko siekis – neva kilnus – naikinti korupciją sveikatos sistemoje, kuri laikoma viena iš korumpuočiausių.
Deja, praktiškai tai panašu į durnių ieškojimą. Juk pacientas gydytojui vokelį ir tiesia tam, kad šis į jo ligą atkreiptų daugiau dėmesio, galbūt paieškotų efektingesnių vaistų, pats pasikonsultuotų su šią sritį daugiau išmanančiais kolegomis, atsakingiau suteiktų konsultaciją arba atliktų operaciją.
Kokia prasmė mokėti į ligoninės kasą, jeigu tas gydytojas, gavęs „nulaižytą“ premijėlę nė nežinos, kas ją skyrė. Nebent pacientas nuneštų jam į vokelį įdėtą kasos kvitą...
Bet veikiau jis nueis į privačią gydymo įstaigą ir ten susimokės. Kaip ir visi tos įstaigos pacientai nustatytą tarifą.
Bėda ta, kad ne visi ligų prispausti žmonės gali primokėti už privačių gydymo įstaigų paslaugas ar duoti kyšį valstybinės poliklinikos ar ligoninės gydytojui. O geranoriškų gydytojų, kurie tikrai nuoširdžiai be papildomo užmokesčio darytų tai, ką pasižadėjo duodami Hipokrato priesaiką, ne tiek ir daug. Gimsta savotiškas socialinis konfliktas. Jo pasekmė – užleistos negydomos ligos.
Aršesnis, šį tą išmanantis pacientas išsidaužia siuntimą pas gerą specialistą, kurį pats ir susiranda. Kuklesnis pakonsultuotas per porą minučių eina lauk ir kitą kartą jau nebenori sugrįžti, nors ir labai skauda.
Ir nebūtinai gydytojas dirba atmestinai todėl, kad nori kyšio. Gal tiesiog jo blogas charakteris? Gal pabodo per dienas klausytis bobučių skundų apie skausmus? Gal, paprasčiausiai, jis prastas specialistas? Gal tiesiog tinginys?
Tik ar kiekvienas pacientas geba įvertinti gydytojo kompetenciją ir jo tinkamumą savo darbui? Sena bobulytė iš kaimo premiją skirs tai daktarei, kuri su ja gražiau ir ilgiau pašnekės. Miesto smarkuolis tam, kuris su juo nešvankiai pajuokaus.
Tai ar įteisinta kyšių sistema, nuo kurios dar bus atskaitomi ir mokesčiai, bus švaresnė už neįteisintąją?
Išnaikinti korupciją medicinos sistemoje bus galima tik tuomet, kai gydytojas uždirbs tiek, kad jam neapsimokės rizikuoti imant kyšį. Kai valstybė jam atlygį didins ne už atėjimą į darbą, o atsižvelgdama į išgydytų pacientų skaičių.
Gydytojas – vienas iš svarbiausių specialistų žmogaus gyvenime. Kad taptų gydytoju, jaunas žmogus, baigęs vidurinę, mokosi dar apie dešimt metų. Studijuoti medicinos patenka tik patys gabiausieji.
Trečdalį savo amžiaus smegenis džiovinęs, jaunystės linksmybių atsisakęs gydytojas darbo karjerą pradeda jau arti savo trisdešimtmečio.
Darbas – ne renginių vedimas! Kasdien turi bendrauti su sergančiais, galbūt net piktais ir irzliais žmonėmis. Jeigu dar turi atsakomybės jausmą, privalai juos pagydyti.
O ką jam pasiūlo valstybė? 500, geriausiu atveju 700 eurų į rankas už mėnesio darbą. Jeigu tikėti interneto portalo „Mano alga“ informacija, vidutinė Lietuvos gydytojo alga 817 eurų į rankas. Vidurkis turbūt išvedamas priskaičius ir gerokai aukštesnius garsių chirurgų, mokslininkų atlyginimus.
Tuo tarpu kai kurie net vietinės reikšmės politikai, aukštesnes pareigas užimantys savivaldybių darbuotojai su priedais jau susirenka po du tūkstančius ir daugiau eurų. Ar jų darbas tikrai atsakingesnis ir sunkesnis už gydytojų?
Gal prilyginkime gydytojo darbo užmokestį bent vietos politikų algai ir nereikės jiems duoti kyšių. Juk į Savivaldybę žmogus kartais neužsuka nė karto gyvenime, o į polikliniką ar ligoninę tenka kreiptis vos ne kas mėnesį. Kas reikalingesnis eiliniam Lietuvos gyventojui, spręskite patys.
O kyšio ėmimas – tai savos rūšies gydytojo protestas prieš esamą tvarką. Savivertės pasikėlimas. Kompensacija už materialinį jo profesijos sumenkinimą.
Antra vertus, tai ir privilegija, nes nė vienos profesijos atstovams nuskurdę lietuvaičiai neduoda tiek kyšių, kiek daktarams. Nebūtinai su džiaugsmu. Dažniau sukandę dantis, nes dalijasi ne atliekamu, o nuo savęs atplėštu euru. Mat, sveikata – gyvybės ir mirties klausimas.
Nelabai etišką pasiūlymą legalizuoti kyšius į viešumą išmetusi Vyriausioji tarnybinės etikos komisija dabar šį raštą pavadino juodraštiniu variantu. Nors ir juodraštinis variantas rodo, jog ir etikos sargai aiškiai suvokia, kad gydytojų atlyginimai – per maži. Juk panašios premijavimo sistemos nesiūlė nei mūrininkui, pastačiusiam tvirtą daugiabutį, nei santechnikui ar elektrikui. Jie, ko gero, šiandien uždirba daugiau negu gydytojas.
Liūdna, bet yra gydytojų, kurie neverti ir šiandien medikams mokamo atlyginimo. Jie „atsipūtę“ sėdi savo kabinetuose, nes tų kabinetų užimti tiesiog nėra kam.
Jauni jų kolegos nesusigundo lietuviškais kyšiais ir traukia darbuotis į užsienius, kur gali gauti ne legalų kyšį, o normalią, darbo pobūdį atitinkančią algą.
Konsultavausi pas jauną neseniai Kelmės ligoninėje pradėjusį dirbti traumatologą. Stebėjau, kaip jis dirba ir kaip elgiasi su pacientais. Jokios arogancijos. Jokio pasipūtimo. Draugiškas, pacientą drąsinantis elgesys. Kompetentingas paaiškinimas apie negalavimo priežastis. Kai gydytojas atsiprašė už mažytį rentgeno kabinete įvykusį nesklandumą, kilusį ne dėl jo kaltės, pagalvojau, jog čia kažkas naujo.
Gal naujoji gydytojų karta galėtų išgelbėti medicinos sistemą ir nuo korupcijos? Jeigu tik patys pacientai jų nesugadins. Jeigu sistema neprarys jų žmogiškumo. Ir jeigu valdžia neprivers važiuoti laimės ieškoti į užsienį.