
Naujausios
Į Nociūnų dvarvietę sugrįžo praeities aidai
Ketvirtadienį Nociūnų kaime (Joniškio rajonas), kur dar prieš kelis dešimtmečius stovėjo dvaro pastatai, o dabar praeitį ženklina tik išlikęs šimtametis ąžuolas bei kiti seni medžiai, surengta šventė „Buvome. Esame. Būsime“, į kurią suėjo, suvažiavo daugiau kaip 200 dabartinių ir buvusių vietos gyventojų, kraštiečių. Tai – jau penkta Kriukų seniūnijos dvarvietė, kurioje organizuojami tokie renginiai, prisimenant vietos istoriją.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Į renginį išsiprašė net iš darbo
Tiek atvykstančių kraštiečių automobilių Nociūnų kaimas seniai nematė.
Ateinančius pasitiko dvaro poniomis apsirengusios moterys, prašiusios ant popieriaus lakštų palikti savo pavardę, kaip dalyvio liudijimą. Tolėliau jau laukė simbolinės vaišės, o už jų dėmesį traukė fotografijų paroda, kurioje buvo sukabintos Kriukų seniūnijos kaimų gyventojų sodybų nuotraukos su jas papuošusiais iš įvairių medžiagų pačių pagamintais skaičiais, nurodančiais, kiek jie patys ar jų giminės gyvena toje vietoje.
Parodos kuratorė kultūros darbuotoja Raimonda Žarienė sakė iš pradžių galvojusi, kad tebus gal 20 nuotraukų, bet kai vien Blauzdžiūnų kaime rado 13 tokių pažymėtų sodybų, kurias reikėjo nufotografuoti, suprato, kad žmonių entuziazmas viršijo lūkesčius. Iš viso parodoje eksponuotos 78 fotografijos.
„Kai augau, dar stovėjo dvaro pastatas. Atbėgdavome vaikai žaisti. O kokios gegužinės vykdavo! Aikštelę apkaišydavome žaliuojančiomis šakomis, atvykdavo armonikierius iš Lazdyniškių. Vėliau jau nuo elektros stulpo pajungdavome plokštelę, atsirado „magai“,“ – įspūdžiais su „Krašto žiniomis“ dalijosi į renginį specialiai iš darbo išsiprašęs ir iš Pakruojo rajono Pelaniškių kaimo atvykęs Vytautas Kirsnauskas su seserimi Rima ir Skakuose gyvenančia mama Salomėja Venisloviene.
Ponaitis buvo kuklus
O renginio vedėjų – bibliotekininkės Violetos Navickienės ir mokytojos Ligitos Eitkevičienės – prisiminimais pasidalyti pakviesta Šakėnų giminės atstovė Klemutė Bertulienė, gyvenanti Gataučiuose, pasakojo, kad 1943 metais, kai dvaro savininkas Pėteris Lacinis išsikėlė į Latviją, gyventi liko įpėdinis Rudolfas Lacinis, kurį visi vadino ponaičiu, ir šeimininkė, dar buvo arklininkas.
Ponaitis buvęs kuklus, rengėsi paprastu pilku kostiumu, eidavo su kitais kaimo vyrais į pirtį, nesididžiuodavo.
Vieną naktį į langus kažkas smarkiai pasibeldė. Žmonės dar netikėjo, bet ponaitis, kaip ir kiti turtingesni, sovietų buvo išvežtas į Sibirą.
Datos ir skaičiai
Nociūnų kaimas ir dvaras Joniškio rajone pirmą kartą paminėtas 1595 metais Liesų dvaro atribojimo akte.
1775 metais kaime surašyta 14 kiemų, 1866 metais – 103 gyventojai kaime ir palivarkas su 34 gyventojais. Dabar likusios 8 gyvenamos sodybos ir 17 gyventojų.
1920 metais Nociūnuose buvo įsteigta pradinė mokykla. Kaime veikė Šaulių ir Pavasarininkų draugijos, jos tarpusavyje tiesiog varžėsi, organizuodamos viešus vakarus ir vaidinimus.
Nociūnai turi ir garsių asmenybių. Iš ten kilęs veterinarijos gydytojas, habilituotas veterinarijos mokslų daktaras Julius Kazlauskas, buvęs Panevėžio policijos komisariato vadovas Stanislovas Poliakas, kuris avyko į renginį su savo seserimi Danute ir mama Valerija. Būsimas pareigūnas gimė dvare, tačiau šeima iš Nociūnų išsikėlė, kai jam sukako vieneri metai. Vis dėlto vėliau čia bėgdavo vaikystės vasaros, tad jis dar matė, kaip griuvo dvaro sienos ir pamatai.
Praeitį prisiminė ir iš Nociūnų kilusios seserys Miravičiūtės: Dalia, Genovaitė, Adelė, kiti buvę gyventojai.
Renginiai vyko jau penkiose dvarvietėse
Renginyje dainavo kultūros darbuotoja Raimonda Žarienė, Valentina Mikalauskienė, kunigas Vaidas Mikalčius, Kriukų pagrindinės mokyklos mokytojų ansamblis „Gija“, pagyvenusių žmonių asociacijos Joniškio skyriaus ansamblis „Sidabrė“, šoko jų kolektyvas „Giedruma“, performansą apie dvaro gyvenimą parodė Joniškio kultūros centro atstovai Aistė Tuminaitė ir Jonas Gricius. Vyko avienos plovo, kurį ruošė Povilas Mikalajūnas, ir vaistažolių arbatos degustacija.
Pasak Kriukų seniūnės Audronės Impolienės, tokie renginiai, skirti dvarams atminti, organizuojami nuo 2015 metų. Pirmasis vyko Medvilionių dvare, vėliau – Lieporų Brašo dvare, kuriame esama „stebuklingo šulinio“, Malgūžių dvare, kadaise garsėjusiame vynu, Lieporų Kaucmanės dvare, kurio palikuonių dar gyvena Kriukų apylinkėse. Šiemet atkeliauta į Nociūnus. Iš viso Kriukų seniūnija kadaise turėjo dešimt dvarų.
Autorės nuotr.
MEDŽIAI: Nociūnų dvarvietėje pastatų nelikę, atmintį saugo tik seni galingi medžiai.
PASTANGOS: Į renginį specialiai net iš darbo išsiprašęs iš Pakruojo rajono Pelaniškių kaimo atvyko Vytautas Kirsnauskas.
KUNIGAS: Netrukus renginyje pasirodys gitara grojantis ir dainuojantis kunigas Vaidas Mikalčius.
PRISIMINIMAI: Gyvenimą dvare prisimena Klemutė Bertulienė.
PRAEITIS: Performansą surengę Aistė Tuminaitė ir Jonas Gricius nukėlė į dvaro laikus.
FOTOGRAFIJOS: Parodoje eksponuotos įvairių Kriukų seniūnijos kaimų gyventojų sodybų nuotraukos su jas papuošusiais skaičiais, nurodančiais, kiek jie patys ar kelios giminės kartos gyvena toje vietoje.
REGISTRACIJA: Registracijos lapuose savo parašus padėjo daugiau kaip 200 dalyvių.