Naujausios
Vienybė nežydi
Šiaulių miesto valdančiosios koalicijos partneriai nebeslepia nepasitenkinimo dėl Savivaldybės administracijos reformos. Politikus pribloškė ir mero vienašališkas ultimatumas universitetui dėl Šiaulių universiteto gimnazijos.
Ar reforma ir gimnazija išjudins koalicijos partnerius pokyčiams? „Dar laukiame, bet situacija gali keistis po Seimo rinkimų“, – sakė „Šiaulių krašto“ kalbinti politikai.
Rūta JANKUVIENĖ
ruta@skrastas.lt
Ar tai reforma?
Valdančiosios koalicijos frakcijų seniūnų sueigos pirmininkas Tomas Petreikis „Šiaulių kraštui“ sakė, jog pirmadienį darbotvarkėje buvo Administracijos reformos klausimas. Bet Savivaldybės administracijos direktorius Eduardas Bivainis nebuvo pasirengęs situacijos pristatyti.
„Davėme dar savaitę pasiruošti, – sakė T. Petreikis. – Po miesto šventės pirmadienį vėl kviečiame direktorių, pažadėjo ateiti ir meras.“
Meras, T. Petreikio teigimu, pristatys Šiaulių universiteto gimnazijos klausimą.
Liberalų frakcijos seniūnas Artūras Kulikauskas neslėpė pasipiktinimo, jog direktorius negalėjo atsakyti, kaip vyksta reforma.
„Ant nosies spalio 1-oji, kai nauja Administracijos struktūra su departamentais įsigalios, bet dar nežinoma, kas jiems vadovaus – kokios figūros ir kada atsiras, kokiu būdu? – klausė politikas. – Reforma yra koalicijos programos dalis ir mums už ją reikės prisiimti atsakomybę.“
Jis pabrėžė, kad departamentai yra svarbiausia reformos grandis. Iki šiol skyriai vis „stumdę“ klausimus vienas kitam, o departamentai užtikrintų skyrių veiklos koordinavimą, ryšį su Tarybos komitetais.
„Ne dėl vairuotojo ar budėtojo, kuriuos atleidžia, reformos reikėjo“, – sakė A. Kulikauskas.
Valdančiajai koalicijai priklausantis profesorius Arūnas Gumuliauskas Administracijos direktoriaus situaciją lygina su studento: „Ateina laikas laikyti egzaminą, žiūrėsime, kaip bus?“
Koalicijos atstovas Gintaras Karalevičius mano, jog už reformą atsakomybę pirmiausia teks prisiimti jos vykdytojams: „Jeigu bus efektyvi, padėkosime, jeigu ne – teks atsisveikinti.“
Nesitraukia nuo gimnazijos
Politikus pribloškė mero vienašališki veiksmai, kurių jis imasi dėl viešosios įstaigos Šiaulių universiteto gimnazijos statuso keitimo.
„Šiaulių krašto“ žiniomis, meras A. Visockas rugpjūčio 8 dieną surašė raštą Šiaulių universitetui ir Šiaulių universiteto gimnazijai, kad bus mažinamos gimnazijai iš biudžeto skiriamos aplinkos lėšos. Jeigu tokia situacija netinka, rašo meras, universitetas gali perleisti savo dalį Savivaldybei.
A. Visockas nuo metų pradžios yra užsimojęs keisti gimnazijos statusą, paversti ją biudžetine įstaiga. Koalicijos pritarimo nesulaukė, bet nuo idėjos nesitraukia. Jo motyvas – universitetas, nors yra gimnazijos steigėjas, neskiria jai finansavimo.
Mero ultimatumo universitetas sulaukė, nes universiteto taryba atsisakė perleisti savo dalį Savivaldybei. Pasiūlė pirmiausia sudaryti bendrą darbo grupę.
Darbo grupė sudaryta.
„Apie tą mero raštą sužinojau iš žiniasklaidos – ne iš mero, nors esu Tarybos Švietimo ir kultūros komiteto pirmininkas“, – sakė A. Kulikauskas.
Jo žiniomis, meras ir su kitais politikais nesidalijo, kad planuoja gimnazijai mažinti finansavimą. Švietimo reikalus kuruojantys vicemeras Stasys Tumėnas, direktoriaus pavaduotoja Giedrė Mendoza Herrera taip pat apie A. Visocko raštą nieko nežinojo.
Negana to, nei jie, nei kiti politikai nėra įtraukti į darbo grupę, kuri sudaryta dėl gimnazijos perspektyvos.
„Kas atstovauja Savivaldybei, nė nežinau“, – sakė politikas. Jis stebisi, kad privačiai Jėzuitų mokyklai Savivaldybė be problemų ir finansavimą skiria, ir buvusios mokyklos turtą atiduoda.
Miesto Tarybos narys A. Gumuliauskas pabrėžia, jog koalicija pasisako už švietimo įstaigų įvairovę. Mero raštą dėl Šiaulių universiteto gimnazijos vertinąs kaip „šantažą“.
„Trečdalį lėšų numesti universitetui – tai smūgis universitetui, – sakė politikas. – Jis teikia kitą pagalbą gimnazijai, reikia įvertinti, jog gimnazija yra pagrindinis universiteto donoras. Prievarta prieš gimnaziją yra prievarta ir prieš universitetą, o bet kokia prievarta nepriimtina.“
Pokyčiai galimi po Seimo rinkimų
„Kol kas neketiname trauktis, – sakė A. Kulikauskas. – Mūsų deleguoti politikai dirba Administracijoje, daug darbų yra pradėta.“
Partijos iš esmės yra tapusios postų įkaitėmis, o pokyčių, jo nuomone, galima tikėtis po Seimo rinkimų. Dėl šių rinkimų jau ima keistis Tarybos situacija.
„Taryboje dabar ne tik socialdemokratai yra ir opozicijoje, ir pozicijoje, – sako politikas. – Į Seimą kartu eina Tarybos nariai „valstiečiai“, kurie yra koalicijoje, ir V. Simulik judėjimo nariai, kurie yra opozicijoje.“
A. Gumuliauskas įžvelgia, jog antri kadencijos metai eina, bet mero darbo stilius mažai keičiasi.
Jis taip pat mano, jog po Seimo rinkimų „reikės spręsti, ar dirbame kartu, ar skiriamės“.
„Pastangų reikės iš abiejų pusių, – teigia A. Gumuliauskas. – Dabar mes verčiami tik balsuoti, o sprendimus kažkas kitas priima – tai negali tęstis iki begalybės. Koalicijos partneriai ne pirmi metai politikoje, iš jų yra ko pasimokyti ne tik man, bet ir kitiems politikos naujokams, kurie užima vadovaujamus postus mieste.“
Profesoriaus žodžiais, „mokymasis vyksta visą gyvenimą, bet kai kurie nusprendė, kad jau visko išmoko“.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
SITUACIJA: Šiaulių miesto taryboje po Seimo rinkimų gali keistis jėgų santykis – valdančiajai koalicijai priklausantys „valstiečiai“ ir opozicijoje esantys V. Simulik judėjimo „Už Šiaulius“ nariai į Seimą jau eina kartu.
POZICIJA: Koalicijos partneriai prabilo, kad Artūras Visockas, pasipuošęs mero regalijomis, neturėtų vienasmeniškai priiminėti sprendimų.