
Naujausios
Švietimo reformą daro gyvenimas
Šiauliuose šiandien į mokyklas ateina per 12 tūkstančių mokinių – vos per 120 mažiau nei pernai. Mokslo metus trijose miesto aukštosiose mokyklose pradeda per 5 000 studentų, Profesinio rengimo centre – apie 2 500. Pastarasis pirmą kartą negalėjo priimti visų norinčių – gyvenimas pats ima keisti švietimo sistemos piramidę. O didžiausią iššūkį dėl mokinių skaičiaus šiandien patiria gimnazijos.
Rūta JANKUVIENĖ
ruta@skrastas
Pirmokų daugėja
Rimas Marcinkus, Švietimo skyriaus formaliojo ugdymo poskyrio vedėjas, „Šiaulių kraštui“ komentavo situaciją.
Antrus metus daugėja pirmokų, šiemet jų yra 1 180, pernai buvo 1 160. Dvi pradinės mokyklos surinko po dvi pilnas pirmokų klases.
Šį rugsėjį išnyko viena Savivaldybės pradinė mokykla – Tėvo Benedikto Andruškos, bet ją keičia nauja privati Jėzuitų mokykla. Į ją ateina mokytis apie 125 vaikai. Iš jų 21 – pirmokas, 15 priešmokyklinukų, kiti pradinukai perėjo iš likviduotos mokyklos.
R. Marcinkus pasidžiaugė, jog progimnazijose bendras mokinių skaičius net padidėjo. Ši tendencija gali išsilaikyti dar keletą metų.
„Santarvės“ gimnazijoje, kurioje mokosi tautinių mažumų vaikai nuo pirmos iki dvyliktos klasės, mokinių taip pat daugėjo. Pirmokų atėjo 18.
Gimnazijoms – iššūkis
„Prieš ketverius metus gimnazijose prasidėjo mokinių mažėjimas, jis tęsiasi ir dabar apėmė visas gimnazijos klases“, – sakė R. Marcinkus.
Anksčiau kasmet gimnazijose mažėjo iš viso apie 100–200 mokinių. Šiemet jų mažėja jau daugiau nei 270.
Tikslūs skaičiai paaiškės rugsėjo pirmąją savaitę.
Pagal miesto Tarybos sprendimą dėl klasių komplektavimo visos 10 gimnazijų galėjo rinkti po 5 pirmąsias gimnazijos klases. Bet tiek klasių sukomplektavo tik Juliaus Janonio ir Didždvario gimnazija.
S. Daukanto, "Romuvos", Lieporių, S. Šalkauskio ir Šiaulių universiteto gimnazijos suformavo po keturias pirmąsias klases. „Saulėtekio“ ir Sporto gimnazijos – po dvi, o „Santarvės“ gimnazija, kaip ir ankstesniais metais surinko vieną klasę.
Savivaldybėje yra sudaryta darbo grupė mokyklų tinklui peržiūrėti.
„2016–2020 metų tinklo pertvarkos projektas turi būti parengtas iki spalio mėnesio, – informavo R. Marcinkus. – Analizuosime situaciją ir pagal mokinių skaičiaus prognozes, skaičiuosime, kokia gali būti optimali mokykla, ar užtenka mokinio krepšelio lėšų“.
Ar gali mažėti gimnazijų?
„Kai bus projektas, spręs miesto Taryba, – atsakė vedėjas. – Bus atsiklausta ir mokyklų bendruomenių.“
Veržiamasi į dvi gimnazijas
Tėvai prestižinėmis toliau laiko Juliaus Janonio ir Didždvario gimnazijas. Jų vadovai „Šiaulių kraštui“ sakė, jog ir šiemet daryta atranka, priimant naujus mokinius.
„Galėtume komplektuoti ir 6–7 pirmąsias klases, – sakė Rimas Budraitis, Juliaus Janonio gimnazijos direktorius. – Priėmėme visus norinčius iš „Juventos“ progimnazijos, kuri yra mūsų partnerė. Iš jos atėjo 103 mokiniai, į laisvas vietas iš kitų progimnazijų priėmėme per 40 mokinių, atsižvelgdami į pagrindinių dalykų pažymių vidurkį.“
Vidurkio kartelė buvo aukšta – 8–9 balai.
Atsirenkant mokinius Didždvario gimnazijoje priėmimo kartelė buvo 7 balai.
„Manau, tai normalu, – sakė Daiva Trijonienė, Didždvario gimnazijos skyriaus vedėja, atsakinga už priėmimą. – Iš viso įstojo 160 naujų mokinių, priėmimo skaičiai pas mus yra stabilūs ne vienerius metus.“
Ši gimnazija traukia specializuotomis klasėmis. Šiais metais pirmą kartą komplektuota gamtos mokslų klasė. Mokinius, ne tik iš Šiaulių, pritraukia dvi parengiamosios tarptautinio bakalaureato klasės, choreografijos klasė.
„Mažėjant mokinių negalime tik laukti, kas ateis, – pabrėžė D.Trijonienė. – Vaikams neužtenka pasiūlyti tik suolą, jiems reikia veiklos ir turime atsižvelgti į jų poreikius, pasirinkimą.“
Ir R. Budraitis, ir D.Trijonienė pabrėžė, jog savo mokyklų nelaiko „prestižinėmis“.
„Mes turime ir puikių dalykų, turime ir problemų, kaip kiekviena gimnazija, ir jokio „prestižiškumo“ aš neįžvelgiu, – sakė R. Budraitis. – Jeigu yra geras mokytojų branduolys, geri mokiniai, ir rezultatai būna geri.“
„Iššūkį reikia priimti“
„Gali dejuoti, kad vaikų mažai, kad lėšų trūksta, bet tai – iššūkiai ir juos reikia priimti, – įvardijo Vytautas Giedraitis, „Romuvos“ gimnazijos direktorius. – Aštuntokų mažėjo, surinkome viena klase mažiau, nei pernai – tik keturias klases, bet jos yra didelės.“
Jis pabrėžė, kad atėjo mokytis stiprūs vaikai.
„Progimnazijos, iš kurių pas mus atėjo vaikai, yra stiprios, – pabrėžė V. Giedraitis. – Pagal testus jų pasiekimai yra vieni aukščiausių šalyje. Vadinasi, mūsų mokytojai yra stiprūs, jų parengtų vaikų ugtis atitinka gimnazijų lygį.“
Jo žodžiais, progimnazijos deda pagrindą ir gimnazijoms.
„Galiu tik pasidžiaugti, kad šiemet mūsų gimnazijos abiturientai pagal brandos egzaminų rezultatus buvo 15 šalyje, o mieste antri po Juliaus Janonio gimnazijos“, – sakė direktorius.
Geras pokytis Profesiniame centre
Didėja Šiaulių profesinio rengimo centro (ŠPRC) populiarumas – į kai kurias specialybes pretendavo po 2 į vieną vietą.
„Planavome priimti 1 050, priėmėme 1 112 moksleivių, o prašymų buvo 1 230 – visų norinčių negalėjome priimti“, – paaiškino ŠPRC direktorius Saulius Dargužas.
Pabrėžė, jog pernai vos surinko 1 025 pirmakursius.
Iš priimtųjų 750 yra baigę vidurines mokyklas, gimnazijas. Absoliuti dauguma – ankstesniais metais, o šiųmetinių abiturientų įstojo 182.
Per 100 įstojusių pasuko įgyti antros profesijos po aukštųjų mokyklų.
„Įstojo 77 asmenys, ankstesniais metais baigę universitetus, ir 44 – kolegijas, – įvardijo direktorius. – Plius yra 20 šiemet baigusių aukštąsias, pernai tokių buvo 14.“
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
ŠVENTĖ: Antrus metus Šiauliuose daugėja pirmokų.
TENDENCIJOS: Rimas Marcinkus, Švietimo skyriaus Formaliojo ugdymo poskyrio vedėjas, sako, jog antrus metus Šiauliuose daugėja pirmokų, bet ketvirtus metus mažėja gimnazistų.