
Naujausios
Laikinojoje gyvūnų prieglaudoje – užšalęs vanduo kibire
„Šiaulių krašto“ redakciją pasiekė socialiniame tinkle platinamos nuotraukos su gyvūnais Joniškio komunalinio ūkio laikinosios globos patalpose. Skaitytojus pašiurpino, kad sausio mėnesį per šalčius kai kurie šuneliai gulėjo ant betono, o vienam keturkojui kibire paduotą vandenį dengė ledas.
Joniškio komunalinio ūkio direktorius Jonas Venislovas pripažįsta, kad sąlygos – ne idealios, tačiau tai nesą globos namai, tik laikina prieglauda, o Savivaldybės atstovė Daiva Zikienė mano, kad įstaigos dėmesys gyvūnams galėtų būti didesnis.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Skaitytojus pašiurpino nuotraukos
Į redakciją kreipėsi skaitytoja, prašydama pasidomėti, ar tinkamomis sąlygomis Joniškio komunalinio ūkio laikinosios globos tarnyboje laikomi beglobiai gyvūnai.
Moteris pasidalijo socialiniame tinkle "Facebook" platinamomis nuotraukomis, kuriose matyti, kad du šuneliai uždaryti garde ant betoninių grindų be jokio lentinio gulto, paklotėlio ar bent kartono lakšto. Kitas šunelis sustojęs prie kibiro vandens, kuris užsitraukęs ledu.
Fotografuota šių metų sausio mėnesį, kada Lietuva buvo patekusi į tikros žiemos gniaužtus, lauke spaudė daugiau kaip 20 laipsnių šaltukas.
Nuotraukas socialiniame tinkle komentavę žmonės buvo pasipiktinę, kai kurie reiškė nuomonę, kad tokia prieglauda iš viso turėtų būti uždaryta, jei nesugebama suteikti normalaus prieglobsčio.
Tik keliolikos dienų globa
Pirmadienį „Šiaulių krašto“ redakcija užsuko į laikinosios globos patalpas. Jose buvo likęs vienintelis mišrūnas vilkšunis, uždarytas garde su mediniu gultu (iš viso įrengti penki gardai – aut. past.). Jam padėtas vandens dubenėlis. Pastate vėsu ir prieblanda. Mediniai gultai seni, išdilę, bet jie buvo.
Lauke aukšta metaline tvora užtverta kelių kvadratinių metrų teritorija, kad vedant į patalpą ištrūkęs šuo nepabėgtų į atvirą kiemą.
Joniškio komunalinio ūkio laikinąja gyvūnų globa besirūpinantis Juozas Ramonas tvarkė patalpas. Jis teigė, kad maisto gyvūnams užtenka, perkamas sausas ėdalas.
„Žmonės nesupranta, kad mes esame ne gyvūnų globos tarnyba, o suteikiame tik laikinos globos paslaugas. Tai yra, sugautas ir atvežtas gyvūnas išbūna iki 14 parų, o neatsiradus teisėtam šeimininkui, išvežamas į Šiaulių gyvūnų globos namus. Užmigdomi tik seni sergantys šunys ir katinai“, – aiškino Juozas Ramonas.
Nauji šeimininkai paėmė tik 14 šunų
Darbuotojas ragino žmones pačius būti atsakingesnius, įsigyjant augintinį, nes į tarnybą dažnai patenka agresyvūs, netinkamai auginti ir dresuoti arba išvis nedresuoti šunys. Keturkojo su pakrikusia psichika niekas nenori imti.
Per 2015 metus nauji šeimininkai pasiėmė tik 14 šunų, nors iš viso Joniškio rajone buvo sugauti 54 šunys, 34 katės ir dar – du mangutai, dėl kurių kilo įtarimų, kad gali būti užsikrėtę pasiutlige. Pastarieji buvo laikomi izoliuoti karantine ir perduoti tirti Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai.
22 šunys ir 13 kačių išvežti į Šiaulių gyvūnų globos namus. 16 šunų ir 21 katė – užmigdyti.
Apsaugo nuo vėjo ir sniego
„Sąlygos ten nėra idealios, bet gyvūnai bent nelaksto lauke, neužpučia vėjas, nelyja ir nesninga ant galvos. Jie pašerti, pagirdyti“, – „Šiaulių kraštui“ aiškino Komunalinio ūkio direktorius Jonas Venislovas.
Pasak jo, geroms sąlygoms reikia investicijų, o lėšų nėra. Praėjusiais metais tarnybai savivaldybė skyrė 8000 eurų visoms reikmėms: puse etato dirbančio vienintelio specialisto algai sumokėti, gyvūnų maistui, transporto išlaidoms, mokesčiams už elektrą, vandenį, eutanaziją. Iš tų pačių pinigų praėjusiais metais organizuota akcija, kada keturkojai buvo skiepijami nuo pasiutligės nemokamai.
„Nemokamai buvo gyventojams, bet mes už vakciną mokėjome“, – pastebi J. Venislovas.
Komunalinio ūkio direktorius sutinka, kad reiktų kitų patalpų, kur būtų galima kurti gyvūnų globos namus. Praėjusiais metais važinėjo po Satkūnų, Kepalių kaimus, bet tinkamos vietos nerado. Vienur reikia daug investicijų, kitur – per arti gyvenamieji namai.
Savivaldybės Infrastruktūros skyriaus Viešosios tvarkos poskyrio vedėja Daiva Zikienė įsitikinusi, kad ir dabar už Savivaldybės skiriamus pinigus patalpos gali būti geriau prižiūrimos.
Jos nuomone, kadangi šiais metais su Joniškio komunaliniu ūkiu baigiasi sutartis dėl atliekų vežimo ir, Konkurencijos tarnybai reikalaujant, surengus viešojo pirkimo konkursą, greičiausiai gali ateiti kitas vežėjas, minėta įmonė neteks didelės dalies pajamų ir laikinosios keturkojų globos gali tekti visai atsisakyti. Todėl bendrovė nesuinteresuota investuoti.
„Tačiau pastabos komunalinio ūkio direktoriui ir gyvūnais besirūpinančiam darbuotojui jau buvo išsakytos“, – teigė D. Zikienė.
Gyvūnų globo namais tapti negalėjo
Joniškio VMVT vyriausioji veterinarijos gydytoja–inspektorė Regina Liudvinaitienė „Šiaulių kraštą“ informavo, kad 2014 metais Joniškio komunalinio ūkio beglobių gyvūnų tarnybos veikla laikinai buvo sustabdyta.
Pagal Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymą ji neatitiko sąlygų, kad galėtų dirbti kaip globos namai. Tačiau ši tarnyba gali veikti kaip laikinoji globa.
„Aišku, vanduo užšalęs neturėtų būti, gyvūnui reikalingas lentinis pagrindas ar paklotėlis,“ – sakė R. Liudvinaitienė.
Išmetamų gyvūnų sumažėjo
VMVT viršininkas Giedrius Kuolas priminė, kad beglobių gyvūnų tarnyba Joniškyje įkurta 2005 metais tam, kad pasirūpintų paliegusiais gyvūnais ar sužalotais, nes iki tol nebūdavo, kas paimtų nuo gatvės partrenktą keturkojį ir išvežtų.
„Tuo metu tai buvo vienas geresnių variantų“, – sakė G. Kuolas, pripažindamas, kad dabar Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo reikalavimai pasikeitę.
Ši priemonė Joniškio rajone pasiteisino. Prieš dešimtmetį į gatvę per metus būdavo išmetama daugiau kaip 300 šunų ir kačių, dabar jų per visus metus į tarnybą patenka iki 100. Tiesa, išgirdę apie privalomą „čipavimą“ gyventojai išsigando ir vėl ėmė atsikratyti augintiniais. Vien šių metų sausį iš Joniškio į Šiaulių gyvūnų globos namus išvežta 15 šunų, kai pernai per visus metus – 22.
Komunalinio ūkio nuotr.
LEDAS: Sausio mėnesį į tarnybą pakliuvęs šunelis vietoje vandens gavo graužti ledą kibire, nes patalpoje labai šalta.
BETONAS: Šiame garde nematyti net jokio medinio gulto, paklotėlio ar bent kartono lakšto.
Redakcijos archyvo nuotr.
LAIKINA: Gyvūnais besirūpinantis Juozas Ramonas sako, kad čia ne globos namai, o tik laikinoji gyvūnų globa, kuri trunka iki 14 parų.
Autorės nuotr.
PATALPOS: Beglobiai keturkojai Joniškyje į šias patalpas vežami jau dešimt metų.
PASTABOS: Infrastruktūros skyriaus Viešosios tvarkos poskyrio vedėja Daiva Zikienė sako, kad Komunalinio ūkio direktoriui ir gyvūnų globa besirūpinančiams darbuotojui buvo pateiktos pastabos dėl gyvūnų globos.