
Naujausios
Šiaulių trišalė taryba stringa
Šiaulių miesto trišalė taryba, kurią sudaro Savivaldybės, darbdavių ir profsąjungų atstovai, metus jokių klausimų nesprendžia. Savivaldybė siūlo keisti veiklos nuostatus, o partneriai įžvelgia, jog Savivaldybės vadovai nesuvokia Trišalės tarybos esmės – socialinio dialogo svarbos.
Rūta JANKUVIENĖ
ruta@skrastas.lt
„Techniniai“ pakeitimai
Pirmadienį įvyko Trišalės tarybos posėdis dėl tolesnio pirmininkavimo ir dėl nuostatų pakeitimų.
Pagal rotacijos principą pirmininkavimas iš Savivaldybės perėjo profsąjungoms. Nuostatų tvirtinimas atidėtas mėnesiui. Profsąjungų atstovai paprašė daugiau laiko įsigilinti į siūlomus pakeitimus.
„Tai tik techniniai pakeitimai“, – aiškino „Šiaulių kraštui“ vicemeras Domas Griškevičius, Trišalės tarybos narys.
Jo žodžiais, keičiama „kietai įrašyta“ nuostata dėl miesto Tarybos sprendimų projektų svarstymo Trišalėje taryboje. Dabar tai turi būti daroma prieš kiekvieną miesto Tarybos posėdį, teikiant rekomendacijas.
Savivaldybės vadovų nuomone, tai perteklinis svarstymas.
„Trišalė taryba tampa kone aukščiau už miesto Tarybą, – įžvelgė D. Griškevičius. – Trišalės tarybos darbotvarkę galėtų siūlyti pirmininkaujanti šalis ar klausimų svarstymą inicijuotų partneriai.“
Jis taip pat pabrėžė, jog situacija yra pasikeitusi. Iš dalies Trišalės tarybos funkcijas atlieka sukurtos naujos struktūros: Verslo taryba, Švietimo taryba. Tie patys darbdavių ir profsąjungų atstovai tose tarybose dalyvaujantys.
„Kas būtų, jeigu Trišalės tarybos nebūtų? Per posėdį buvo to klausiama – nieko nebūtų“, – sakė D. Griškevičius.
Nieko nenuveikta
Per Savivaldybės pirmininkavimo laikotarpį Trišalei tarybai vadovavo miesto meras Artūras Vicockas.
„Savivaldybės pirmininkavimas buvo nulinis – kaip galima jį perduoti nieko nenuveikus?“ – stebėjosi Šiaulių švietimo profesinių sajungų susivienijimo pirmininkė Rasa Jasmontienė, Trišalės tarybos narė.
Paprastai ji tapdavo Trišalės tarybos pirmininke, profsąjungoms perėmus vadovavimą. Dabar abejoja, ar sutiks.
Pati negalėjo pirmadienį dalyvauti posėdyje, bet iš kolegų žino, jog jokios ataskaitos apie pirmininkavimą A. Visockas nepateikė.
Nelabai ir galėjęs pateikti. Ji prisiminė, jog per Savivaldybės pirmininkavimo laikotarpį įvyko tik du posėdžiai. Vienas – pernai spalį, kai buvo pakviestas lektorius pristatyti naują socialinį modelį. Antras dabar – pirmininkavimui perduoti.
Siūlomuose nuostatų pakeitimuose R. Jasmontienė neįžvelgianti Savivaldybės noro bendradarbiauti ir pačios bendradarbiavimo struktūros.
„Savivaldybės vadovai nesuvokia Trišalės tarybos esmės, – teigė R. Jasmontienė. – Tai galimybė pačiai Savivaldybei sužinoti darbdavių ir darbuotojų atstovų nuomonę aktualiais miestui klausimais.“
Siūlo ieškoti informacijos internete
Trišalės tarybos narys Alfredas Jonuška, Šiaulių prekybos, pramonės ir amatų rūmų generalinis direktorius, taip pat kritikuoja Savivaldybės poziciją.
„Sutinku, kad ne kiekvienas miesto Tarybos sprendimo projektas turi būti svarstomas Trišalėje taryboje, – sakė „Šiaulių kraštui“ A. Jonuška. – Tačiau ši taryba yra socialinio dialogo instrumentas. Savivaldybė pati turėtų į mus kreiptis dėl nuomonės vienu ar kitu klausimu. Pavyzdžiui, viešojo transporto sistemos pertvarka yra svarbi ir „Busturo“ įmonei, ir kitoms vežėjų įmonėms, ir darbuotojams – bet mums to nesiūloma svarstyti.“
Jis piktinosi, jog partneriams pasiūlyta ieškoti informacijos Savivaldybės tinklalapyje, lankytis Tarybos komitetuose ir ten reikšti savo nuomones.
„Galima Trišalę tarybą uždaryti ir Šiauliai bus vienintelis miestas be tokios tarybos“, – sakė A. Jonuška.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
PARTNERIAI: Alfredas Jonuška, Trišalės tarybos narys, darbdavių atstovas: „Laukėme, kol nauja valdžia įsivažiuos, pradės bendradarbiauti – metus nieko nedarė, dabar aiškėja, jog to bendradarbiavimo gali ir nebūti.“
NUOMONĖ: Rasa Jasmontienė, Trišalės tarybos narė, profsąjungų atstovų grupės lyderė, abejoja, ar verta perimti pirmininkavimą tarybai: „Savivaldybės vadovai nesuvokia Trišalės tarybos esmės ir tik nori atsipurtyti šios struktūros.“