Baltieji gandrai išskrido anksčiau

Baltieji gandrai išskrido anksčiau

Baltieji gandrai išskrido anksčiau

Įprastai baltieji gandrai mūsų šalį palieka paskutinę rugpjūčio savaitę. Ne veltui mūsų protėviai rugpjūčio 24, t. y. šv. Baltramiejaus dieną, pavadino gandrų išskridimo diena.

Ir iš tikrųjų, gandrai gana tiksliai masiškai išskrenda būtent šią dieną ar su kelių dienų paklaida, kuri susidaro, nes gandrai laukia palankių sąlygų, kai susiformuoja šilto oro srovės, „pakeliančios“ aukštai į dangų ir leidžiančios sklendžiant pajudėti pietų link.

Šiais metais stebima visai kitokia situacija – laukuose jau retai pamatysi didesnius baltųjų gandrų būrius – nedažni net keliolikos paukščių būreliai. Rytų ir Pietų Lietuvoje paskutinę savaitę laikėsi dažniausiai tik pavieniai paukščiai, besirūpinantys vėlyvų vadų jaunikliais, arba atskiros šeimos.

Gandrų būklę Lietuvoje stebi Lietuvos ornitologų draugija. Raseinių rajone Sauliui Karaliui pavyko arimuose suskaičiuoti maždaug šimtą gandrų. Antano Petraškos duomenimis, gausiau gandrų galime aptikti ir buitinių atliekų sąvartynuose. Anksčiau šimtus baltųjų gandrų Dumpių sąvartyne užregistravo Julius Morkūnas. Jis ir pastebėjo jog gandrų skaičius čia sparčiai augo liepos gale, spėdamas, jog paukščiai jau ruošiasi rudeninei kelionei. Ši hipotezė pasitvirtino.

Pavarčius gamtinę literatūrą nepavyko aptikti jokios faktinės medžiagos apie baltųjų gandrų masinį išskridimą rugpjūčio pradžioje. Kas lėmė šį gandrų migracinės elgsenos pokytį, nulėmusį išskirtinai ankstyvą rudeninės migracijos pradžią?

Moksliniais tyrimais įrodyta, jog migracijos pradžią nulemia keli faktoriai: paukščio fiziologinė būklė, kuri siejama su jo įmitimu ir esamomis mitybos sąlygomis, bei aplinkos faktorių visuma – dienos trukmė, vidutinė paros temperatūra, šalnos ir pan.

Karštas oras sąlygojo pasikeitimus, susijusius su baltųjų gandrų mityba. Šiuo metu pievose tylu, nors rugpjūčio mėnuo yra pats žiogų griežimo metas. Negausu ir kitų vabzdžių, kurie su žiogais antroje vasaros pusėje sudaro reikšmingą baltųjų gandrų raciono dalį.

Lietuvai nebūdingi ir ilgai užsitęsę karščiai greičiausiai yra pagrindinė tokios gandrų elgsenos priežastis.

Parengta pagal Lietuvos ornitologų draugijos inf.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

MIGRACIJA: Gandrai šiemet Lietuvą paliko nesulaukę šv. Baltramiejaus dienos.