Durnaropė šeimininkei dovanojo gausybę žiedų

Durnaropė šeimininkei dovanojo gausybę žiedų

Durnaropė šeimininkei dovanojo gausybę žiedų

Žvelgaičių kaimo (Joniškio rajonas) gyventoją Ireną Glodenienę šiemet džiugina kaip didelis krūmas išsikerojusi durnaropė, kuri jau antrą sykį šią vasarą žydėdama dovanojo daugiau kaip 65 žiedus.

Loreta RIPSKYTĖ

loretar@skrastas.lt

Daugiau kaip 65 žiedai

Maždaug vidutinio žmogaus ūgio durnaropė puošia teritoriją prie tvarto. Krūminė gėlė apsipylusi ilgais, stambiais, varpo formos žiedais. Šeimininkė sako, kad jų yra daugiau kaip 65, sunku net suskaičiuoti. Vieną šaką nulaužė stiprus vėjas, būtų buvę dar daugiau.

Dalis žiedų – dar tik užsimezgę, jie primena žalias paprikas. Vėliau iš tos „paprikos“ ankšties išsiveržia ilgas žiedas.

Gėlė šiemet žydi jau antrą kartą. Pirmąjį tebuvo apie 20 žiedų, pagal užsimezgusius pumpurus matyti, kad dar laukia ir trečias žydėjimas, kai dabar išsiskleidę žiedai nukris.

Užaugino iš šakelės

Irena Glodenienė stebisi, kad praėjusiais metais visi žiedai buvo vienos spalvos, o šiemet jie geltoni ir rožiniai, oranžiniai.

„Jeigu jie per žydėjimo laiką pakeistų spalvą, tai suprasčiau. Dabar keista, kad iš karto skleidžiasi skirtingų spalvų,“ – „Šiaulių kraštui“ pasakojo moteris.

Žvelgaitiškė nepastebėjo, kad gėlė subrandintų sėklų. Pati šią durnaropę užsiaugino iš dovanotos šakelės. Įkišo ją į žemę, gerai palaistė ir po kurio laiko daigas išleido šaknis.

Tuo tarpu kitas paprastąsias durnaropes, žydinčias baltais žiedais, moteris pasisėjo, nusipirkusi sėklų, bet jos kur kas žemesnės.

Didžiąją gėlę per žiemą moteris laikė patalpoje, kad nesušaltų, o pavasarį vėl išnešė į lauką ir pasodino.

Gėlę palepina

Durnaropę šeimininkė palepino, pavasarį dirvą patręšusi perpuvusiu veršiukų mėšlu, taip pat kartais palaisto srutomis.

Gėlė laistoma bent du kartus per dieną – iš ryto ir vakare, o kartais ir per pietus, jei tik šeimininkai atvažiuoja į tvartą apžiūrėti laikomų gyvulių.

Durnaropės panašios su brugmansijomis

Gėlininkų teigimu, šis augalas gali būti ne durnaropė, bet brugmansija. Brugmansijos dar neseniai buvo vadinamos durnaropėmis ir jungiamos su šiomis į vieną bulvinių arba kiauliauoginių šeimos gentį.

Dabar laikoma, kad durnaropės yra stambūs žoliniai ir pusiau sumedėję augalai į viršų augančiais žiedais. O brugmansijos – stambesni krūmai arba medeliai, turintys žemyn svyrančius žiedus. Gėlininkai kartais juos vadina angelų trimitais. Brugmansijos, kaip ir durnaropės, nuodingos.

Autorės nuotr.

DYDIS: Prižiūrima gėlė išaugo beveik iki šeimininkės Irenos Glodenienės ūgio.

ŽIEDAI: Gėlė iš karto praskleidė daugiau kaip 65 žiedus.