
Naujausios
***
Atrodytų, jog šio pasaulio žmonės toli nuėjo gerovės ir džiaugsmo keliu. Nieko panašaus. Daug dantų griežimo, kraujo, pykčio... Globali žmonija su turtais, džiaugsmais dabar visiems kaip ant delno. Todėl pavydo tiek, jog jį galima semti kibirais. Pavydime milijonų, grožio, postų... Pavydime net upių, ežerų, jūrų, paplūdimių smėlio, gaivaus vėjo, saulės... Kai pavydime, tai ir liūdime dėl savo lemties. Sakoma: nuo likimo nepabėgsi. Ir nereikia nuo jo bėgti. Ir liūdėti reikia su saiku. Depresijų ir taip pilnos kertės.
***
Tačiau psichologai aiškina, jog liūdesys yra naudingas jausmas. Mat nepatyrę liūdesio, nežinotume, kas yra džiaugsmas. Todėl laimė ir liūdesys nuolat vaikšto drauge. Liūdėdami būname mažai aktyvūs. Pailsime ir taip atgauname prarastą energiją. Tad liūdesys visai draugiškas jausmas. Nepalyginsi jo su pykčiu, įniršiu, nuoskauda. Pastarosios nuotaikos – griaunančios. Su jomis kažin ko nesutversi. Tik malkų priskaldyti galima. Tačiau ir su liūdesiu nėra reikalo labai bičiuliautis. Mat per ilgai su juo gyvenant gali pasidaryti sunku iš jo glėbio išsivaduoti. Sėdėsi liūdnas, kaip pakelės rūpintojėlis. Ir iš vietos nejudėsi. O norint gyventi, reikia atsistoti ir eiti. Iš vienos pusės – liūdesys lyg ir geras jausmas. Iš kitos pusės – gali pakliūti į jo žabangas. Ir nėra kaip išmatuoti, kiek liūdėti sveika, o kiek – kenksminga.
***
Vis tik, nežiūrint liūdesio keliamo pavojaus, norisi jį pagirti. Ne vien savais žodžiais. Štai kaip prancūzė Francoise Sagan, būdama vos 18 metų, rašė savo romane "Sveikas, lūdesy": "Šito nepatirto, dirginančio ir saldaus jausmo, kuris įkyriai persekioja mane, nesiryžtu pavadinti gražiu ir iškilmingu vardu – liūdesys. Šis jausmas toks didelis, toks egoistiškas, kad beveik gėdinuosi jo, o liūdesys man visada kėlė pagarbą. Anksčiau aš nežinojau, kas tai yra; buvau patyrusi nuobodulį, kartėlį, rečiau – sąžinės graužimą. O dabar mane gaubia kažkas dirglus ir švelnus kaip šilkas ir atskiria nuo kitų..." Vadinasi: švęskime liūdesį!"
***
Esame pratę švęsti gimtadienius. Sukaktuvininkams nešame dovanų, nors jie dėl savo gimimo niekuo dėti. Dovanų juk labiau yra nusipelnę solenizanto tėvai. Tačiau yra, kaip yra. Tokios tradicijos. Švenčiame gimimą! O Katalikų Bažnyčia švenčia tik tris gimtadienius: Jėzaus Kristaus, Jo Motinos ir Jono Krikštytojo. O iškiliausius – šventus žmones Bažnyčia pagerbia ne gimimo, o jų mirties dieną. Taip pasakoma, kad mirtis žmogaus gyvenime yra svarbesnis dalykas nei gimtadienis. Švęskime mirtį, juk ji viso mūsų gyvenimo ataskaita!
***
Apskritai, reikia švęsti viską. Štai kažkokia komisija gal ilgiau kaip metai švenčia daugiau nei prieš dešimtmetį pasaulį ir Lietuvą ištikusią krizę. Komisija posėdžiauja. Kviečia anų dienų žmones pasidalinti priminimais. Retkarčiais, ką įdomaus į iš užmaršties ištraukus, paskelbiama. Kam to reikia? Tam, kad žinotume, jog dabar geriau, nei krizės metais. Švenčiama ne pati krizė, o jos mirtis. Nusipelnė krizė šventės. Jeigu gyvenimas be jokių krizių nuolat gerėtų, būtų nei šis, nei tas. Todėl perspėjama, kad nauja krizė artėja? Kai ji ateis, švęsime buvusio gero gyvenimo pabaigą?
***
Prieiname prie išvados, jog mums nėra labai svarbu, ką švęsti. Norint švęsti, kažkokios ypatingos progos nereikia. Tiesiog – švęskime gyvenimą!