„Maidanas dar nesitrauks“

„Maidanas dar nesitrauks“

„Maidanas dar nesitrauks“

Seimo narys šiaulietis Valerijus Simulik, grįžęs iš Ukrainos, kuri sekmadienį išsirinko naują prezidentą – Piotrą Porošenko, dalijasi savo įspūdžiais su „Šiaulių kraštu“. Ten jis dalyvavo rinkimuose kaip stebėtojaso.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Rajonuose nustebino tyla

V. Simulik ne pirmą kartą Ukrainoje teko būti rinkimų stebėtoju. Vyko ten ir 2001 metais kaip tarptautinis stebėtojas.

„Tada buvau vien Kijeve, – sako parlamentaras. – Dabar – ir Kijeve, ir teko pavažiuoti į regionus – Odesos sritį. Važiavome šeštadienį su kolega link jos rajonų centrų – Baltos, Katovsko, Ananjevo – kur už 50–60 kilometrų – siena su Moldova. Ten yra niekieno nepripažinta Padniestrės respublika, rusų taikdariai. Buvo kalbama, kad galbūt ir čia bus neramu. Todėl po vieną buvo patarta nevažinėti.“

Kijeve stebėjo procesą ir šeštadienį, ir sekmadienį – pačią rinkimų dieną.

Akivaizdžių pažeidimų nenustatė. Bet buvo nustebintas rinkimų kampanijos sostinėje ir provincijoje skirtumų.

Sostinė buvo pilna rinkimų reklamos, plakatų. Informacija sklido ne tik per televiziją, radiją, bet ir iš agitacinių palapinių. O regione – tuščia.

„Agitatorių sutikome, klausėme, kodėl nėra jokios išorinės reklamos? Atsakė, jog ir taip „žinome, už ką balsuosime“, – pasakojo Lietuvos atstovas.

Kijeve ir kai kuriuose regionuose dar vyko ir merų, ir savivaldybių radų rinkimai, bet akcentuoti prezidento rinkimai.

Maidanas stebės naują valdžią

Sostinėje balsavimo dieną matė ilgas eiles – žmonių srautas buvo didžiulis.

„Dauguma, kuriuos kalbinome, sakė, jog balsuoja už P. Porošenko, – dalijosi V. Simulik. – Matėsi, kad buvo suformuotas jo, kaip stipraus lyderio, įvaizdis. Vakarietiškose srityse jis gavo labai didelį procentų balsų, Kijeve apie 60 procentų, o galutinis rezultatas – per 57 procentus.“

Žmonės nuo stebėtojų neslėpė nuomonės apie politinę situaciją, susipriešinimą su Rytų regionais.

Ne vienas tvirtino, jog dėl to „ir viena, ir kita pusė yra kalta“. Bet tik vienas kitas kategoriškai palaikė „rusiškąją pusę“. Absoliuti dauguma – už vientisą, nedalomą Ukrainą.

„Euromaidane pasivaikščiojome. Ten jau gyvenimo būdas susiformavęs, nuomonės radikalesnės, – pabrėžė V. Simulik. – Yra palapinių viršininkai, valdžia. Su paprastais žmonėmis kalbėjomės – jie tikino, jog Maidanas dar nesitrauks. Jeigu atėjęs naujasis prezidentas nesilaikys europinės linijos, jie vėl pakels jėgas. Sakė: parduoti Ukrainos neleis.“

V. Simulik svarsto, kaip naujasis prezidentas išlaviruos tarp dviejų pusių – Europos ir Rusijos. „Vienaip ar kitaip turės spręsti, nes kitaip Rytų regionai gali būti atplėšti.“

V. Simulik apgailestavo, kad Odesoje neteko būti ir nuomonių išgirsti. Iki jos neprivažiavo, nes „keliai labai prasti“.

Bet ir rajonuose tik iš poros žmonių išgirdo, kad reikia federacinės valstybės.

V. Simulik atkreipė dėmesį, jog fedaralizmo atveju gali kilti problemų ne vien dėl rusakalbių Rytų sričių. Ukrainoje gyvena ir didelė – 150 tūkstančių – vengrų bendruomenė, Austrijos-Vengrijos imperijos likučiai. Ar ir vengrai nepradės judėti?

„Vengrija jau net pasiūlė kurti autonomiją, plius dar suteikti Ukrainoje gyvenantiems vengrams savo šalies pilietybę“, – sakė V. Simulik.

Parlamentaras – vadinasi, turtuolis

Lietuvius ukrainiečiai laiko draugais, vertina už Ukrainos, kaip suverenios valstybės, palaikymą.

„Pokalbiuose ne vienas prisiminė Lietuvos Didžiąją Kunigaikštystę ir sakė: buvome vienos valstybės nariai“, – pasakojo parlamentaras.

Įdomu jam buvo patirti, kaip ukrainiečiai lygino Lietuvos ir savus parlamentarus.

„Sako, jūs – parlamentarai – turtingi žmonės. Klausė, kas pats anksčiau buvai? Sakau: mokytojas, mokyklos direktorius, – pasakojo parlamentaras. – Buvo nustebę, nes jų Aukščiausioje Radoje absoliuti dauguma – verslininkai. Labai ir net labai pasiturintys žmonės.“

V. Simulik teigimu, rinkimų kampanijos Ukrainoje yra labai brangios.

Oficialių dokumentų, kokios sumos išleidžiamos, jam neteko matyti. Bet iš pokalbių su vietos politikais sprendžia, jog jos nepalyginamos su Lietuvos partijų per rinkimus išleidžiamomis sumomis, kurios daugiausia sudaro kelis milijonus litų.

Ukrainos prezidento rinkimuose dalyvavo daug turtingų žmonių – milijardieriai, oligarchai. P. Porošenko – taip pat milijardierius.

Stebėtojams žmonės sakė, jog juo dar bandys pasitikėti: „Dar nėra prisidirbęs.“

V. Simulik nuomone, sunku prognozuoti, kaip toliau klostysis politinė situacija. Ruošiamasi uždrausti Komunistų partiją – o ji Aukščiausioje Radoje turi frakciją. Ruošiamasi ir per pusmetį skelbti neeilinius Aukščiausiosios Rados rinkimus.

Kijevo Radoje daugiausiai balsų surinko Vitalijaus Klyčko partija „Udar“, jis pats išrinktas Kijevo meru. Labai aktyviai reklamavosi ir žadėjo, jog darys tvarką. Paragino Maidaną skirstytis.

Atotrūkis – milžiniškas

Lietuvos parlamentaras sako, jog Ukrainoje atotrūkis tarp sostinės ir provincijos – milžiniškas. Daug didesnis nei Lietuvoje.

Odesos srities rajonuose pamatė „gyvenimą 30 metų atgal“. Iki šiol ten važinėjama senais moskvičiais ir žiguliukais.

Žmonės gyvena skurdžiai. Daržoves, vaisius augina, parduoda turguje. Bet pirkėjai nebeįperka produktų.

„Stabilumo ir ramybės žmonės labiausiai nori, – pabrėžė V. Simulik. – Per pusmetį labai nuvertėjo grivina, viskas brangu – žmonės dėl to yra labai sunerimę.“

Benzino litras, pavyzdžiui, kainavo 8–9 grivinas, dabar – 15–16 grivinų. Nuo to kyla į viršų ir visos kitos kainos – produktų, paslaugų.

Atlyginimai nepadidėjo. Municipaliteto tarnautojo alga – 100–150 dolerių per mėnesį. V. Simulik palygina: Kijeve viešbutis parai kainuoja 150 eurų.

„Paprasti žmonės nelabai ir įsivaizduoja, kaip galima atkurti stabilumą politikoje ir ekonomikoje, bet teigė: tam ir renkame politikus, kad jie tą padarytų“, – sakė V. Simulik.

Asmeninė nuotr.

STEBĖTOJAS: Seimo narys Valerijus Simulik Ukrainos prezidento rinkimus stebėjo kaip Lietuvos parlamento atstovas. Lankėsi ir Maidane.

EPA-ELTA nuotr.

„NAMAI: Ir po Ukrainos prezidento rinkimų protestuotojai neketina palikti Maidano, kol nebus įvykdytos jų sąlygos. Maidane įsikūręs protestuotojų palapinių miestelis. Protestuotojai, tarp jų – kovingosios grupuotės, be kita ko, reikalauja nubausti asmenis, atsakingus už maždaug 100 demonstrantų žūtį vasarį, bei atleisti korumpuotus pareigūnus. Be to, esą reikalinga nauja valdymo sistema.