
Naujausios
Gimnazistas išgelbėjo skęstančius berniukus
Pakruojo rajono Žeimelio gimnazijoje renkami moksleivių parašai po pasižadėjimu nesimaudyti vandens telkiniuose be suaugusiųjų priežiūros. Tokį pedagogų žingsnį paskatino dviejų penktokų vos nepražudžiusios maudynės. Berniukus išgelbėjo septyniolikmetis gimnazistas Klaudijus Litvinskas.
Janina VANSAUSKIENĖ
pakruojis@skrastas.lt
Skendo abu
Praėjusį penktadienį dylikamečiam Skaidriui Tankūnui ir vienuolikmečiam Artūrui Gračiovui pamokos baigėsi apie 13 valandą. Vienam į namus Grikpėdžiuose, kitam – į Kūkų kaimą autobuso reikėjo laukti beveik tris valandas.
Berniukai iš gimnazijos kiemo sumanė nubėgti už miestelio į kūdrą nusimaudyti, nes buvo labai karšta.
Šią maudyklę pamėgę vyresnieji moksleiviai. Vietinių žodžiais, „ta kūdra perspjaunama“, bet jos gylis – keli metrai.
Pirmas į vandenį niurktelėjo Artūras. Atsispyręs nuo kranto, berniukas plaukė ir džiūgaudamas draugui pranešė, jog vanduo labai šiltas.
Saulės kepinamas Skaidrius skubiai nusimetė marškinėlius ir šoko į kūdrą. Kelis kartus grybštelėjo vandenį, mėgdžiodamas plaukti mokantį draugą, ir staiga pajuto, kad nei išsilaikyti ant vandens, nei kojomis pasiekti dugną ar priartėti prie kranto, nors jis visai čia pat, negali.
Skaidrius pradėjo skęsti. Blaškėsi čia iškildamas, čia vėl panirdamas.
„Jis visaip makaravo rankomis, ir jau plaukė į dugną, – taip kritišką situaciją suprato Skaidriaus bendramokslis Artūras. – Sučiupau jam už kojos ir bandžiau traukti, tada jis ėmė kabintis į mane. Pradžioje už kojos, paskui – per liemenį, pečius. Paskui sugriebė už galvos ir už kaklo, ėmė smaugti. Išsilaisvinti nebegalėjau, plaukti irgi.“
Išstūmė į krantą
Atsigaivinti vandens vėsa po pamokų tuo metu ėjo ir gimnazistas Klaudijus Litvinskas. Dar kūdros nepriėjęs, septyniolikmetis vaikinas išgirdo berniukų riksmus. Jie šaukėsi pagalbos.
„Šokau į vandenį. Apiplaukiau jiems iš nugaros ir, abu susikabinusius, išstūmiau į krantą. Jis buvo čia pat, gal už poros metrų. Bet gylis toje vietoje man iki smakro“, – lemtingą akimirką prisimena 185 centimetrų ūgio septyniolikmetis Klaudijus.
Abu berniukai buvo sukrėsti įvykio.
„Man ilgai svaigo galva“, – apie savo savijautą po skendimo pasakoja Artūras. Berniukas kelias dienas sirgo, dėl karščiavimo nelankė mokyklos.
Klaudijumi didžiuojamasi
Apie Klaudijaus kilnų poelgį gimnazijoje sužinota ne iš karto. Žinia pedagogus pasiekė per mokinius.
Pats Klaudijus, atėjęs po įvykio pas močiutę Ainą Feldmanienę, tik konstatavo faktą, kad neatsargiai maudydamiesi berniukai skendo ir jam pavyko juos išgelbėti.
Kai redakcija lankėsi skendusių berniukų namuose, jų tėvai Klaudijui buvo dėkingi.
Artūro mama Ana Daržinkevič savo sūnaus gelbėtoją apglėbė ir prisipažino: „Težinojau, kad jį išgelbėjo kažkoks dešimtokas. Ačiū tau.“
Už sumanumą ir drąsą gelbėjant berniukus, dėkojo ir Skaidriaus šeima.
Pakeliui iš Kūkų Klaudijus prisipažino, kad išvydus du skęstančius vaikus jo drąsa neužliejo: „Priešingai. Pamačiau juos ir išsigandau. Buvo brangi kiekviena akimirka, nes susikabinę vaikai galėjo dingti po vandeniu. Jie abu buvo išsigandę ir jau pradėję silpti.“
Klaudijaus klasės auklėtoja Laima Almonaitienė sako, kad geru mokiniu ir sportininku, doru jaunuoliu esantis ir bendramokslių mylimas Klaudijus, dabar yra laikomas ir drąsiu vaikinu.
O Klaudijaus močiutė A. Feldmanienė sako, kad anūkas – labai geras ir mielas jaunuolis.
„Jis supratingas nuo mažens. Mano duktė – jo mamytė – mirė, kai jis buvo ketvirtoje klasėje. Visą laiką Klaudijus būdavo tai pas mane, tai pas kitą mano dukrą. Visur eidavome kartu, viską kartu pasitardami dirbome. Toks ir užaugo – supratingas. Didelis man džiaugsmas“, – šypsojosi Klaudijaus močiutė, šią savaitę atšventusi savo aštuoniasdešimtmetį.
Močiutei toks anūko poelgis – pasididžiavimas ir didžiulė dovana jubiliejaus proga. „Dorus matyti vaikus ir anūkus – didžiausia laimė“, – sakė A. Feldmanienė, apkabinta anūko Klaudijaus.
Autorės nuotr.
PASIDIDŽIAVIMAS: 80-metį atšventusi Aina Feldmanienė didžiuojasi drąsiu anūko Klaudijaus polegiu.
GYLIS: Skendę berniukai savo gelbėtojui prisipažino į vandenį šokę nežinodami gylio.
DĖKINGUMAS: Klaudijui už skendusių berniukų gelbėjimą ranką spaudė ir Zigmantas Angelas iš Kūkų kaimo.
PADĖKA: Ana Daržinkevič, išvydusi savo sūnaus gelbėtoją Klaudijų Litvinską, dėkodama jį apkabino.
TAISYKLĖS: Berniukų noras išsimaudyti kūdroje buvo stipresnis, nei tą dieną žmogaus saugos pamokoje kartotos taisyklės, kaip elgtis prie vandens.
KŪDRA: Žeimeliečiai sako, kad gal dešimties metrų skersmens kūdra „yra perspjaunama“, bet gili.
„TARZANKĖ": Grandine ant medžio pririštas dviračio vairas virš kūdros – žeimeliečių vadinama „tarzanke"– bene vienintelis savadarbis vietos jaunimo įrenginys pramogoms prie vandens.
GELBĖTOJAS: Klaudijų Litvinską gelbėti berniukus skatino ir išgąstis dėl grėsmės jų gyvybėms.