
Naujausios
Šiauliuose D. Grybauskaitė sustiprino savo pozicijas
Šiauliuose, nors jie laikomi socialdemokratų miestu, socialdemokratas Zigmantas Balčytis pralaimėjo varžovei Daliai Grybauskaitei didesniu skirtumu nei vidutiniškai šalyje.
Rūta JANKUVIENĖ
ruta@skrastas.lt
Padidino balsų kraitį
Šiauliuose už D. Grybauskaitę balsavo 62,04 procento rinkimuose dalyvavusių šiauliečių, už Zigmantą Balčytį – 36,11 procento.
Šalyje D. Grybauskaitė gavo 57,87 procento dalyvavusių rinkimuose rinkėjų balsų, Z. Balčytis – 40,14 procento.
Per antrąjį turą D. Grybauskaitė Šiauliuose sustiprino pozicijas. Jos rinkėjų, palyginti su pirmuoju turu, Šiauliuose padaugėjo trimis tūkstančiais, o iš viso už ją balsavo 25,9 tūkstančio šiauliečių. Už Z. Balčytį – 15 tūkstančių.
Iš 34 miesto rinkimų apylinkių tik vienoje – Zoknių – Z. Balčytis laimėjo prieš savo varžovę. Bet labai nedideliu skirtumu. Zokniuose už jį balsavo 49,28 procento rinkėjų, už D. Grybauskaitę – 48,73 procento.
Didžiausiu skirtumu D. Grybauskaitė laimėjo Gytarių apylinkėje. Čia ją palaikė 66,69 procento atėjusiųjų į rinkimus, jos varžovą – tik 31,72 procento.
Iš didžiųjų miestų didesnė dalis rinkėjų D. Grybauskaitę palaikė tik Kaune (72,64) ir Panevėžyje (64,88).
Liberalų šuolis – ir Šiauliuose
Liberalų sąjūdis per EP rinkimus nustebino savo rezultatu ne tik šalyje, bet ir Šiauliuose.
Čia oponuojantys valdantiesiems liberalai užėmė antrą vietą po socialdemokratų. Pastarieji gavo 20,12 procento galiojančių balsų. Liberalai – 17,31 procento.
Už socialdemokratus balsavo iš viso 7839 šiauliečiai, už liberalus – 6746.
Treti – opozijai ir mieste priklausantys konservatoriai, gavę 14,89 procento galiojančių balsų – už juos balsavo 5804 šiauliečiai.
Toliau – ir mieste valdančiajai koalicijai priklausantys „tvarkiečiai“ (14,65 procento, arba 5710 balsų) bei „darbiečiai“ (12,08 procento, arba 4706 balsai).
Pakankamai daug šiauliečių balsavo už Valstiečių ir žaliųjų sąjungą (11,96 procento, arba 4660 galiojančių balsų).
Šiauliuose Lietuvos žaliųjų partija gavo 4,04 procento balsų, Tautininkų sąjunga – 2,16 procento. V. Tomaševskio blokas gavo 1,51 procento balsų.
Iš duobės ir per šiuos rinkimus neiškopė liberalcentristai. Sulaukę vos 1,28 procento balsų ir Šiauliuose jie liko paskutiniai.
Šiauliečių aktyvumo statistika
Šiauliuose per antrąjį turą Prezidento rinkimuose dalyvavo 47,25 procento rinkėjų, arba 41,7 tūkstančio iš 88,4 tūkstančio.
776 rinkėjai, arba 1,86 procento, atėję į rinkimus nepasirinko nė vieno kandidato ir sugadino biuletenius.
Iš rinkimų apylinkių mažiausias aktyvumas buvo J. Basanavičiaus apylinkėje – čia rinkimuose dalyvavo 38,96 procento rinkėjų, didžiausias Parko apylinkėje – 54,35 procento.
Tai – asmenybių rinkimai
Šiaulių miesto meras socialdemokratas Justinas Sartauskas šiauliečių balsavimo rezultatų nesieja su partijų veiklos mieste vertinimu. Jo nuomone, pastarieji rinkimai buvo ne partijų, o asmenybių rinkimai.
„Dešinysis ir kairysis pusrutuliai turi reikšmės, bet ne lemiamos, – teigia J. Sartauskas. – Kas buvo sąrašo lyderiai – vis centro figūros, o ne šiauliečiai, todėl rinkėjai į jas ir orientavosi. Užteko Liberalų sąjūdžiui pritraukti žinomą krepšinio rėmėją Antaną Guogą, ir gavo rezultatą. O kur jo partinė veikla – jokios nėra.“
Kad Šiauliai respublikos vidurkį pralenkė balsuodami už D. Grybauskaitę, meras taip pat sieja su Prezidentės asmeninėmis savybėmis. Pabrėžia, jog Z. Balčytis pastaruosius penkerius metus buvo mažai Lietuvoje matomas.
J. Sartausko nuomone, kai rinkėjai vis dažniau renkasi iš pirmųjų penkių šešių partijų, tai rodo, kad žmonėms mažai rūpi partijų programos.
„Kuo toliau, tuo labiau lems lyderių žinomumas, partijų veikla, – teigia J. Sartauskas. – Jeigu rinktume į Europos Parlamentą ne partijų sarašus, o penkis pasirinktus kandidatus iš visų partijų, tada matytume tikrąjį vaizdą.“
Redakcijos archyvo nuotr.
VERTINIMAS: Šiaulių meras Justinas Sartauskas mano, jog ir Prezidento, ir EP rinkimuose rinkėjai vertino ne partijų veiklą, o asmenybes.