
Naujausios
Muziejų naktį paminėtos dvi svarbios sukaktys
Visoje Lietuvoje nuaidėję Muziejų nakties renginiai vyko ir Joniškyje. Kartu paminėtos dvi svarbios sukaktys: 25-eri metai, kai pirmąsyk duris atvėrė Joniškio istorijos ir kultūros muziejus, ir 125 metai nuo draugijos „Atgaja“ įkūrimo.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Ekskursija po rajono muziejus
Tarptautinė akcija „Muziejų naktis“ Joniškio rajone prasidėjo kelione po rajono muziejus. Grupė joniškiečių, besidominčių krašto istorija ir kultūra, aplankė aštuonis muziejus: teniso, krepšinio, Gasčiūnų etnografinį, Istorijos ir kultūros, jo filialus Rudiškiuose bei Reibiniuose, Žagarės senovinių daiktų ekspoziciją ir Aušros Petrauskienės lėlių muziejėlį.
Lankytojams muziejų įkūrėjai pasakojo apie eksponatus, rengė mini viktorinas, už teisingus atsakymus apdovanodami, vaišino sūriu ir medumi, Žagarėje atvykusieji pasitikti kapelos „Švėtė“ muzika.
Įdomūs eksponatai
Istorijos ir kultūros muziejuje visi susirinkusieji turėjo progos pamatyti ką tik įrengtas dvi ekspozicijas: etnografinę ir archeologinę. Pastarojoje eksponuojami ir ypač didelio susidomėjimo sulaukę prieš dvejus metus Žagarės miesto aikštėje kasinėjimų metu archeologo Ernesto Vasiliausko rasti šeši XVII amžiaus batai, iš kurių vienas – vaikiškas ir trys odinės šlepetės, vadinamosios klepės.
Batai, taip pat rasta XVII–XVIII amžių keramika, buvo restauruoti Prano Gudyno restauravimo centre ir dabar ją galima pamatyti Istorijos ir kultūros muziejuje.
Taip pat ekspoziciją papildė seniausias Švedijos archyvuose aptiktas 1703 metų Joniškio miesto piešinys, glazūruoti kokliai iš Umiastauskų dvaro ir kiti vertingi daiktai.
Skaitymai ir sukaktys
Vakare prie žibalinės lempos muziejuje vyko Mato Slančiausko kūrybos skaitymai. M. Slančiausko žodyno ypatumus aptarė Šiaulių Universiteto dėstytoja Janina Švambarytė–Valužienė.
Prisiminta ir svarbi data – 125-erių metų sukaktis nuo švietėjiškos draugijos „Atgaja“, kuri rūpinosi uždraustos lietuviškos spaudos platinimu, rinko tautosaką, įkūrimo. Šios organizacijos sumanytojas buvo kraštietis Matas Slančiauskas, prie jo entuziastingai prisidėjo draudžiamos spaudos platintojas Jonas Trumpulis. Kaip rašė pats M. Slančiauskas, jie buvę „viens artojas, antras kriaučius“.
„Atgajos“ draugiją žandarai susekė 1895 metais. Matui Slančiauskui net teko sėdėti kelis mėnesius kalėjime Šiauliuose.
Per akciją „Muziejų naktis“ taip pat buvo paminėtas Joniškio istorijos ir kultūros muziejaus 25-metis. Muziejininkus padėkos raštais apdovanojo meras Gediminas Čepulis, padėkos raštą direktorei Rasai Ališauskienei skyrė Seimo narys Vitalijus Gailius.
Renginyje pristatytas dailininkės Jurginos Jankauskienės sukurtas muziejaus logotipas, kuriame panaudota žiemgališko smeigtuko ornamentika.
Muziejaus pradžia ir netikėtos istorijos
Prisiminimais dalinęsis muziejaus įkūrėjas Karolis Bačionis pasakojo, kad jo ištakos siekia 1978 metus, kada jam teko ieškoti karo metais sugriauto Joniškio nuotraukos.
Sovietiniais laikais muziejaus įkūrėjas sulaukdavo ne tik paskatinančių bet ir keistų reakcijų dėl kai kurių eksponatų. Pavyzdžiui, ekspoziciją aplankiusios dvi valdininkės piktinosi, kad vokiškas kario šalmas padėtas lentynoje aukščiau nei rusiškas, o Joniškio bažnyčios nuotrauka, esą, neleistinai propaguoja religiją.
Dabar muziejuje dirbantys specialistai ir direktorė Rasa Ališauskienė taip pat turėjo ką papasakoti. Muziejininkė Vilma Stulgienė prisiminė beveik detektyvinę istoriją. Kartą užsukęs vyriškis pasiteiravo, ar muziejus neturi ginklų. Paklaustas, kam jam reikia, sakė norintis pasigaminti pagal pavyzdį šautuvą.
Dar žmogus teiravosi, ar muziejuje saugomi ginklai yra veikiantys. Pasakius, kad ginklai saugyklose, juos galima apžiūrėti tik iš anksto parašius prašymą, vyras taip ir padarė. Į tariamą ginklų apžiūrą klientui nežinant muziejininkai pasikvietė kriminalistus, kurie vyrą išsivedė.
Renginį vedė rajono vyriausiasis choreografas Vitoldas Krajinas, kuriam ir prieš 25-erius metus teko garbė vesti muziejaus atidarymo šventę.
Muziejaus kolektyvą su sukaktimi sveikino bičiuliai, įstaigų, su kuriomis bendradarbiauja, kaimų bendruomenių, kitų nevyriausybinių organizacijų, valdžios atstovai.
Nuotraukos iš istorijos ir kultūros muziejaus archyvo
LOGOTIPAS: Dailininkė Jurgina Jankauskienė pristatė savo sukurtą Joniškio istorijos ir kultūros muziejaus logotipą.
ETNOGRAFINIS: Rajono muziejų kelio stotelė Gasčiūnų etnografiniame muziejuje.
ĮKŪRĖJAS: Prisiminimais dalinosi muziejaus įkūrėjas Karolis Bačionis.
BATAI: Archeologinėje ekspozicijoje susidomėjimo sulaukė prieš dvejus metus Žagarės miesto aikštėje kasinėjimų metu rasti šeši XVII amžiaus batai bei keramika.
SKAITYMAI: Vakare muziejuje vyko Mato Slančiausko kūrybos skaitymai.
Autorės nuotr.
MOLINUKAI: Molinių indų įvairovė ką tik įrengtoje Joniškio istorijos ir kultūros muziejaus etnografinėje ekspozicijoje.