
Naujausios
Įsivaikinti bus galima tik tradicinėms šeimoms
Seime registruotas siūlymas dar pavasario sesijoje svarstyti Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pataisą, kurios esmė – teisiškai uždrausti vaikus įsivaikinti homoseksualioms poroms. Tam Parlamentas praėjusią savaitę po pateikimo jau pritarė, tačiau svarstymą nusprendė atidėti rudeniui. Bet pateiktas siūlymas paskubėti, kad per tą laiką nebūtų suspėta įteisinti priešingo varianto. O Europos teisės departamentas tvirtina, kad draudimas homoseksualams įsivaikinti prieštarautų Europos teisei.
![]() |
"Respublika" nuotr. |
Vaikus reikia apsaugoti
„Kiekvienas vaikas turi prigimtinę teisę į tėvą ir motiną, kylančią iš lyčių skirtingumo bei motinystės ir tėvystės tarpusavio papildomumo“, – tokiai naujai nuostatai, kurią pasiūlė 18 parlamentarų, Seimas pritarė po pateikimo.
Pasak projekto autorių, tada, kai buvo rašomi tarptautiniai teisės aktai, ES labai aiškiai deklaravo krikščioniškas vertybes, todėl ir Lietuva juos pasirašė. Tada niekam nekilo klausimų, kas yra šeima, nebuvo nė kalbų apie galimybę homoseksualams įsivaikinti. Dabar, kai iškilo tokios idėjos, esą atėjo laikas ir Lietuvoje įtvirtinti tai, kas anksčiau buvo savaime suprantama – kad įsivaikinti du tos pačios lyties asmenys neturi teisės.
„Šiuo metu galiojantys teisės aktai nepakankamai apsaugo vaiko prigimtinę teisę į tėvą ir motiną. Kadangi tėvas ir motina neatsiejamai susiję su lyčių skirtumais, tėvo ir motinos vaidmenis gali prisiimti tik atitinkamos lyties asmenys“, – dėstoma dokumente.
Atkirtis homoseksualų lobistams
Vienas iš projekto autorių Seimo frakcijos „Tvarka ir teisingumas“ seniūnas Petras Gražulis tvirtino, kad tokia formuluotė netrukdytų ir vienam asmeniui, pavyzdžiui, našlei ar našliui, vienam auginti savo vaiką, tačiau užkirstų kelią įsivaikinti homoseksualioms poroms.
„Anksčiau tokio pavojaus nebuvo, tačiau dabar ES vis atkakliau tai stumia, todėl reikia apsidrausti. Džiugu, kad po pateikimo tam didele balsų persvara buvo pritarta. Tik gaila, kad svarstymas atidėtas rudeniui. Tačiau yra registruotas siūlymas svarstymą pagreitinti ir tuo užsiimti dar šios sesijos metu. Šis projektas yra atsakas į visokius Partnerystės įstatymo projektus, siūlymus leisti homoseksualams įsivaikinti. Šiuo metu konkrečiai nėra apibrėžta, kad tos pačios lyties poroms negalima įsivaikinti. Neapibrėžta, nes nebuvo jokio reikalo. Niekam ir į galvą negalėjo ateiti mintis apie tai. O priėmus šį projektą automatiškai bus užkirstas kelias siūlymams leisti įsivaikinti ir homoseksualams. Kai iškilo toks pavojus, reikia apsaugoti vaikus“, – tvirtino P. Gražulis.
Pažeistų Europos teisę
Tačiau Europos teisės departamentas surašė išvadą, kad siūlomas teisinis reguliavimas, ribojantis tos pačios lyties porų galimybę įsivaikinti, prieštarautų Žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių konvencijai. Be to, ir Europos Žmogaus Teisių Teismas, svarstydamas bylą prieš Prancūziją, nusprendė, kad lesbietė, kuriai neleista įsivaikinti, buvo diskriminuojama. Negana to, Europos teisės departamentui kyla klausimas, negi vaikui augti globos namuose geriau nei homoseksualų šeimoje.
Minėtos išvados autorė Europos teisės departamento direktoriaus pavaduotoja Rūta Janeckaitė „Respublikai“ sakė pasielgusi kaip tikra teisininkė: išdėsčiusi teisines išvadas, o ne savo nuomonę.
„Turiu savo asmeninę nuomonę, kur vaikui geriau – vaikų namuose ar homoseksualų šeimose. Bet kaip teisininkė tik pateikiau informaciją, kurią turime, ką įstatymų leidėjas turi žinoti tvirtindamas tokius teisės aktus“, – teigė R. Janeckaitė.
Neseniai Seime lankėsi Europos Parlamento Moterų teisių ir lyčių lygybės komitetas. Jo vadovai seimūnus patikino, kad pagal Lisabonos sutartį ES nieko negali priversti leisti homoseksualams įsivaikinti, nes šeimos santykiai yra nacionalinių valstybių teisinio reguliavimo sritis.
„Taip, įvaikinimui ES teisė nėra taikoma. Tačiau tai yra konvencijos reikalas“, – tvirtino R. Janeckaitė.
Tai – mūsų reikalas
Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, teisininkas Egidijus Bičkauskas mano priešingai – dalykai, susiję su tradicinėmis vertybėmis, neturėtų būtų jokių tarptautinių teisės aktų, o tik pačios šalies apsisprendimo reikalas.
„Tačiau su mūsų įstojimu į ES ir tarptautinių sutarčių pasirašymu pasidarė taip, kad Lietuvos teisė kai kuriais atvejais pasidarė žemiau tarptautinės. Mano nuomone, dėl tokių klausimų kaip įvaikinimas kas jau kas, bet valstybės tikrai turėtų turėti teisę pačios apsispręsti. Turėtų būti žiūrima į šalies tradicijų kontekstą. Tačiau mes kuo toliau, tuo labiau privalome šokti pagal kitų dūdelę. Ir šokame“, – dėstė E. Bičkauskas.
Kuo toliau, tuo baisiau
Prieš kelerius metus niekam net mintis nekilo, kad valstybėms, draudžiančioms homoseksualams įsivaikinti, gali būti taikomos sankcijos. Kodėl situacija taip pasikeitė, jei jokių naujų tarptautinių susitarimų žmogaus teisių srityje Lietuva neratifikavo?
„Prieš kelerius metus daug kas net neateidavo į galvą. Prieš kokius 20 metų buvau Šiaurės tarybos posėdyje, tai pašiurpau: buvo svarstomas klausimas, kaip galima lėktuvu gabenti šunis: bagažo kameroje ar kur kitur. Man tada atrodė, kad absurdiška tokį klausimą svarstyti, lyg niekas neturėtų ką veikti. O jei dabar toks klausimas būtų svarstomas, manau, kad visiems tai atrodytų normalu. Viskas keičiasi, tarp jų ir požiūris į homoseksualus. Manau, kad prieš kelerius metus apie jų įsivaikinimą niekam nebuvo minties ne tik Lietuvoje, bet ir ES. Tačiau homoseksualų lobistai labai aktyviai veikia, ir tai yra to pasekmė“, – tvirtino E. Bičkauskas.
Parengta pagal dienraštį „Respublika“