
Naujausios
Sukilimo jubiliejui – ekspromtas be pinigų
Tytuvėniškiai paminėjo 1863 metų sukilimo 150 -ąsias metines. Nors projektas nefinansuotas, surėmę pečius, miesto kultūros žmonės surengė gražią šventę su eisena ir vaidinimu. Prisiminė sukilėlius ir jų vadą Zigmantą Citavičių.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Sukilėliai įsirėžę į atmintį
Tytuvėnuose prieš šimtą penkiasdešimt metų vyko sukilimo mūšiai, žuvo vienas sukilėlių vadų – Zigmantas Citavičius. Tytuvėniškiai prižiūri sukilėlių kapus ir paminklinį akmenį, žymintį Z.Citavičiaus žūties vietą.
Tytuvėnų festivalio direktorei Nijolei Saimininkienei kilo mintis paminėti sukilimo jubiliejų. Rašytas projektas, tačiau savivaldybė jo nefinansavo.
Patriotizmo pergalė prieš pinigus
Entuziastų tai neišgąsdino. Patriotiškai nusiteikęs Tytuvėnų jaunimas, kultūros darbuotojai ir iš Kipro trumpų atostogų grįžusi anksčiau Tytuvėnų kultūros centre dirbusi režisierė Andrėja Gričiūtė surengė įspūdingą šventę.
Renginiai prasidėjo Tytuvėnų bažnyčioje iškilmingomis mišiomis, į kurias buvo įneštas septynių metrų ilgio buksmedžio šakų vainikas. Vainiką nešė tautiniais rūbais vilkintys moksleiviai, lydėjo Lietuvos savanoriai.
Po mišių iš bažnyčios Lietuvos vėliava ir vainiku nešina eisena patraukė į Tytuvėnų šilą, prie karių kapų, kur buvo padėtas vainikas ir šūvių salvėmis pagerbti sukilėliai bei jų vadai.
Tytuvėniškė Emilija Rudzevičienė, nupynusi įstabųjį vainiką, po salvių susigraudino: „Pagaliau išsipildė mano svajonė...“.
Žmogus iš kovotojų giminės
Tytuvėniškių dėmesį patraukė garbaus amžiaus vyriškis, nuoširdžiai dalyvavęs Šv. Mišiose, eisenoje ir šventėje. Pasirodo, jis – Eugenijus Šilva iš Žaiginio. Jo prosenelis buvo Šiluvos sukilėlių būrio brigadininkas.
„Manau, kad šiuose kraštuose gyvena daug sukilėlių palikuonių, tik ne visiems prosenelių kovos svarbios. O man tai labai svarbu“, – sakė. E.Šilva. Jis prisimena giminės pasakojimus apie prosenelį, tvirtino visada didžiavęsis, kad yra iš kovotojų giminės.
Vakaras prie laužų
Temstant Tytuvėnų šilo stadione prasidėjo vakaronė prie laužų. „Imituojam vakarą prieš mūšį“,- juokėsi viena iš renginio organizatorių N. Saimininkienė, mosteldama ranka į stadione kūrenamus laužus.
Ji sakė, kad renginys, nors buvo paskelbtas iš anksto, paskutinę savaitę buvo „pakibęs ant plauko“ – rajono savivaldybė nutarė nefinansuoti tytuvėniškių teiktos paraiškos. Jeigu ne gabūs tytuvėniškiai, šauliukai, nieko čia nebūtų buvę. Dėkui Dievui, kaip tik šiuo laikotarpiu iš Graikijos trim savaitėm grįžo režisierė Andrėja Gričiūtė. Ji ir įgyvendino kūrybinį sumanymą, pasitelkusi savo draugus ir ugdytinius.
Visą „performansą“ patys organizatoriai ir dalyviai pamatė tik vyksme. „Visi turėjo visokių reikalų: kam darbas, kam mergvakaris...Repetavo dalimis, o paskui buvo gyvas ekspromtas“, – pasakojo N.Saimininkienė.
Ekspromtas su paskaita ir vaidinimu
Tačiau „ekspromtas“ pavyko. Tytuvėniškius sudomino istorijos mokytojo Roberto Mosiejaus paskaita apie sukilimą Tytuvėnuose. Jaudino spektaklis į žiūrovą prabilęs kunigo Ričardo Mikutavičiaus ir poeto Justino Marcinkevičiaus eilėmis. Jos liejosi iš poezijos spektaklio sukilėlių ir jų baudėjų lūpų.
Šiluvos etnografinis ansamblis atliko dainas. Jiems autentiškomis kanklėmis pritarė kunigas Erastas Murauskas. Tytuvėnų regioniniame parke dirbantys vyrai vaišino ant laužo virta koše.
Viskas atrodė taip tikra, paprasta ir autentiška.
Paviliojo naktis
Po vaidinimo Šilo stadione Sukilimo minėjimo dalyviai patraukė į Tytuvėnų bažnyčią. Ekskursijų vadovė Rūta Krencienė pratęsė pasakojimą apie sukilimą Tytuvėnuose. Sukilimo metinių paminėjimas sutapo su pasauline „Muziejų naktimi“, o Tytuvėnuose tai turėjo ypatingos svarbos: 1863 m.sukilimas turėjo įtakos tolesniam bažnyčios ir vienuolyno gyvenimui. Tuoj po sukilimo, įtarus, kad vienuoliai talkino sukilėliams, bažnyčia ir vienuolynas buvo uždaryti, grėsė nugriovimas.
Tačiau vyskupo Motiejaus Valančiaus rūpesčiu, bažnyčią pavyko išsaugoti. Ir tik iš vieno vienuolyno pastato, jį nugriovus, tiesiai prieš bažnyčią buvo pastatyta cerkvė.
Ekskursijos dalyviai išlaipiojo bažnyčios palubes, išvaikščiojo vienuolyno celes ir net požemius. Gyva Tytuvėnų istorija atsivėrė prieš jų akis.
Sukilimui paminėti skirti renginiai Tytuvėnuose nesibaigė. Bibliotekoje vyksta sukilimo metinėms skirta paroda, gimnazija ir regioninis parkas įgyvendina edukacinę programą moksleiviams.
Česlovo GUDAUSKO nuotr.
EISENA: Per Tytuvėnus nuvingiavo patriotiškai nusiteikusio jaunimo eisena.
PAMINKLAS: Prie paminklo 1863 metų sukilėliams degė žvakutės.
ATMINTIS: Eugenijus Šilva į sukilimo paminėjimą atvažiavo iš Žaiginio. Jo prosenelis buvo sukilėlis. Brangi atmintis.
MIŠIOS: 150 – osios sukilimo metinės pagerbtos Šv.Mišiomis Tytuvėnų bažnyčioje.
EILĖS: Poetinio ekspromto kūrėjai prabilo kunigo Ričardo Mikutavičiaus ir poeto Justino Marcinkevičiaus eilėmis.
VAIDINIMAS: Ekspromto aktoriai kalbėjo sukilėlių ir baudėjų lūpomis.