Lavongėlė pražydo po aštuonerių metų

Lavongėlė pražydo po aštuonerių metų

Lavongėlė pražydo po aštuonerių metų

Skakuose (Joniškio rajonas) gyvenanti Asta Lesauskienė sulaukė aštuonerius metus auginto leopardinio amorfofalo, kitaip vadinamo lavongėle, žiedo. Reta gėlė skleidžia nemalonų gendančios mėsos kvapą.

Loreta RIPSKYTĖ

loretar@skrastas.lt

Dovanojo mama

Leopardinis amorfofalas išskleidė vienintelį didelį žiedą, nuo kurio sklinda nelabai malonus kvapas.

Iš pradžių Asta Lesauskienė pamanė, kad auga lapas, tačiau jo viršūnė buvo neįprastai tamsi, beveik juoda. Netrukus žiedo liežuvis ėmė lįsti laukan ir taurė skleistis.

Lavongėlę moteriai prieš aštuonerius metus padovanojo jos mama Zita Jakovleva iš Bučiūnų kaimo. Kasmet šaltuoju sezonu gėlė „užmigdavo“, nunykdavo jos dideli, karpyti lapai. Tada šeimininkė gėlę nupjaudavo ir palikdavo gumbą ilsėtis. Pavasarį jis vėl pradėdavo leisti daigą, auginti lapus, bet žiedo niekada iki šiol nebuvo sukrovęs.

„Įdomu, kad išaugdavo storas tuščiaviduris stiebas ir išleisdavo 5–6 lapus. Augalas išstypdavo iki metro aukščio. Tuo tarpu, šiais metais jo stiebas kur kas plonesnis ir nėra nė vieno lapo,“ – „Šiaulių kraštui“ pasakojo Skakų kaimo gyventoja.

Svogūnėlis – kaip bulvė

Kai šį augalą gavo dovanų, gumbas buvo tulpės svogūnėlio dydžio. Tačiau po septynerių metų jis išaugo kaip bulvė. Kasmet atsiranda ir po keletą „vaikučių“ – mažų svogūnėlių, kuriuos moteris išdovanoja.

Gėlę ji kas porą metų persodina į didesnį vazoną. Naudoja paprastą daržo žemę, sumaišytą su durpėmis. Netręšia, tik gana gausiai palaisto.

A. Lesauskienė sakė, kad jos mamos auginamas leopardinis amorfofalas žydėjo prieš penkerius metus. Mama žiedą sudžiovino ir tebelaiko atsiminimui.

Leopardinis amorfofalas yra didelė – iki 2–3 metrų aukščio žolė. Žydi pasibaigus ramybės periodui maždaug savaitę.

Autorės nuotr.

DOVANA: Astai Lesauskienei lavongėlę padovanojo mama.

ŽYDĖJIMAS: Lavongėlė pražydo po aštuonerių metų.