Teatrų festivalis moko uždegti jausmus

Teatrų festivalis moko uždegti jausmus

Teatrų festivalis moko uždegti jausmus

8-ajame Tarptautiniame Šiaulių universiteto studentų teatrų festivalyje „Po saule“ žiūrovams per dvi dienas bus parodyti devyni spektakliai. Festivalio dalyviai turi galimybę dalyvauti kūrybinėse dirbtuvėse, bendrauti su teatro grandais.

Simona PUŽAITĖ

simona@skrastas.lt

Teatras – kultūrinio gyvenimo dalis

Vakar kūrybinėse dirbtuvėse amerikietis dėstytojas Scott Glasser mokė studentus naudoti įvairias charakterio kūrimo, formavimo priemones. Trečią kartą į Šiaulius atvykęs profesorius iš Nebraskos universiteto Omahoje (JAV), sako esąs vienas iš tų, kuris mano, jog teatras yra atsakymas visoms pasaulio problemoms. „Teatras negali egzistuoti atskirai – jis turi būti gyvenimo dalimi“, – sakė S. Glasser.

Pasak profesoriaus, Lietuvoje teatras priimamas kaip natūrali bendruomenės kultūrinio gyvenimo dalis, o Amerikoje vienas iš didžiausių iššūkių – sugrąžinti teatro populiarumą.

„JAV teatras – žemiausias meno lygis. Labai mažai žiūrovų eina į teatrą. Manau, žmonės pagaliau pamatė, kiek prarandama, kai teatras dingo iš kultūrinio akiračio. Dabar bandoma jį sugrąžinti į mokyklas“, – pasakojo S. Glasser.

Svarbu uždegti jausmus

Vienas iš festivalio svečių – pasaulyje žymios Sankt Peterburgo Valstybinės teatro meno akademijos profesorius Jurijus A. Vasiljevas. Prieš 25 metus jis kūrė kino filmus, tačiau nutarė visą dėmesį skirti svarbiausiai savo aistrai – teatrui.

J. Vasiljevo teigimu, iš senojo teatro galima pasisemti idėjų, bet joks teatras negali egzistuoti be modernumo. „Jeigu nėra avangardo – teatras miršta. Avangardas duoda impulsų, kurie gal dar nepanašūs į teatrą, bet tai – ateities teatras“, – sakė režisierius.

Teatru jis niekada nepersisotina. „Dirbti su studentais man labai patinka – jaučiuosi lyg sėdėčiau ant vulkano. Jei kelias dienas su jais nebūnu, jaučiuosi kaip miręs“, – tvirtina profesorius. Apsirengęs treningais jis kartu su studentais paskaitose daro tą patį, ką ir jie.

Statydamas vieną spektaklį J. Vasiljevas mintyse jau dėlioja būsimus darbus. „Galbūt aš pamišėlis. Manau, jog visą laiką reikia pirmyn“, – šypteli. J. Vasiljevas yra parašęs 25 knygas apie teatrą. Keletą jų atvežė dovanų universiteto Teatro katedrai.

Pasak profesoriaus, svarbiausia studentus išmokyti matyti teatrą, save ir suprasti, dėl ko tai darai. „Tai įmanoma tik tada, kada jų jausmai verda. Profesionalumą jie gaus. Svarbiau atverti sielą ir uždegti jausmus“, – pabrėžė režisierius.

Futurizmas artimas šiandienai

Šiandien vienas paskutiniųjų festivalyje vaidins J. Vasiljevo auklėtinis, Sankt Peterburgo Valstybinės teatro meno akademijos ketvirtakursis Eugenijus A. Kychalovas. Aktorius sakė, jog rusų poeto, dramaturgo Vladimiro Majakovskio kūryboje labiausiai jį sudomino futuristiniai motyvai – noras sugriauti senąjį mąstymą.

„Man atrodo, kad tai, kas dabar vyksta Rusijoje ir visame pasaulyje, labai panašu į laikmetį, kada kūrėsi futuristai. Todėl Majakovskio poezija, tai, apie ką jis kalba, mane užkabino“, – sakė E. Kychalovas.

Pasiruošti spektakliui, susikoncentruoti į vaidmenį jam trunka 2-3 dienas. Aktorius sakė, jog spektaklio metu jaučiasi kaip sapne, o jam pasibaigus tenka pabusti, pasijunta kitu žmogumi.

Jono TAMULIO nuotr.

SPEKTAKLIS: Sankt Peterburgo Valstybinės teatro meno akademijos profesorius Jurijus A. Vasiljevas padėjo studentui Eugenijui A. Kychalovui pastatyti monospektaklį „Tryliktasis apaštalas“.

CHOREOGRAFIJA: Pirmąją festivalio dieną Latvijos kultūros akademijos studentai parodė choreografinį spektaklį „Aš kalbėsiu apie...“ (choreografas Dmitrijs Gaitjukevcs).

DIRBTUVĖS: Profesorius Scott Glasser iš Nebraskos universiteto kūrybinėse dirbtuvėse mokė studentus naudoti įvairias charakterio kūrimo, formavimo priemones.