
Naujausios
Kražių festivalis baigėsi Sofoklio drama
Praėjusį savaitgalį Kelmės rajone baigėsi Kražių festivalio renginiai. Juos vainikavo savaitę vykusios vasaros teatro stovyklos dalyvių spektaklis „Antigonė“, parodytas penktadienio vakarą ir šeštadienį Kražių kolegijos aikštėje surengtas teatralizuotas G.B. Pergolesi operos „Stabat Mater“ koncertas.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Gimnazistai ir studentai gilinosi į antiką
Penktadienio vakarą į Kražių kolegijos aikštę plūdo miestelio gyventojai ir būriai atvykėlių iš kitų Kelmės rajono bei Lietuvos kampelių.
Atgaivinus senąsias Kražių kolegijos tradicijas, čia jau šeštą kartą veikė vasaros teatro stovykla „Collegium“. Gimnazistai drauge su Vilniaus universiteto studentais stovyklaudami repetuoja spektaklį, kurį baigiantis Kražių festivaliui, parodo žiūrovams.
Šiemet atsigręžta į antiką. Pastatyta Sofoklio tragedija „Antigonė“, pasakojanti jaunos merginos, išdrįsusios pasipriešinti papročiams bei karaliaus įsakymui ir palaidojusios nužudytą savo brolį, tragedija. Už nepaklusnumą Antigonė, karaliaus Kreonto įsakymu, gyva užmūryta oloje. Tačiau nesigaili, nes ji nenusikalto žmoniškumui ir padorumui. Jos sužadėtinis to paties karaliaus Kreonto sūnus, nusižudo, o žmona, neatlaikiusi netekties skausmo, miršta. Palūžta ir pats karalius.
Spektaklyje vaidino 10 Kražių gimnazijos moksleivių ir 4 VU studentai. Spektaklį režisavo ir pagrindinį vaidmenį sukūrė studentė Ramunė Marcinkevičiūtė. Teatro stovyklai vadovavo Kražių gimnazijos lietuvių kalbos mokytoja Emilija Kvietkuvienė.
Kražiškiai susidomėję žiūrėjo žmogiškumo ir demokratijos idėjas propaguojantį kūrinį.
Opera ir filmas apie Kražius
Šeštadienio vakarą kolegijos aikštėje skambėjo opera. „Triumfo arkos – 2009“ konkurso dalyvės sopranas Diana Tiškovaitė ir mecosopranas Renata Dubinskaitė bei styginių kvintetas „Soavita“ parodė Petro Lisausko režisuotą G.B.Pergolesi operos „Stabat Mater“ koncertinį atlikimą.
Po operos kražiškiams ir miestelio svečiams parodytas Agnės Zalanskaitės ir Adomo Jablonskio filmas apie Kražius „Nesunaikinta didybė“. Liepos mėnesį filmuotose kadruose įamžintos abiturientų išleistuvės, Mišios bažnyčioje bei kiti tų dienų miestelio įvykiai. Apie Kražius, jų istoriją ir prikeltą šiandieninę prasmę kalba istorikas Edvardas Dirmeikis, savivaldybės švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjo pavaduotojas Algis Krutkevičius, Kražių M.K.Sarbievijaus kultūros centro direktorė Lina Mikalajūnaitė bei Kražių šviesuolė, tautosakininkė, kelių knygų autorė Juzefa Ramanauskaitė.
Filme daugelis kražiškių pamatė save, pajautė miestelio, kuriame gyvena, vertę.
Festivaliui negailima paramos
Liepos 6 -ąją ant Vytauto kalnelio surengtu M.K. Čiurlionio kvarteto ir I.Milkevičiūtės bei D.Puišio koncertu prasidėjęs Kražių festivalis sutraukė daug atlikėjų ir kultūros puoselėtojų. Surengtos operinio dainavimo, klasikų asociacijos ir vasaros teatro stovyklos, koncertų bei kitų renginių.
Baigiamuosiuose renginiuose koncertavo grupės „Lemon Joy“ ir „Antis“, Natalija Bunkė ir Vitalijus Cololo.
Pasak M.K.Sarbievijaus kultūros centro direktorės Linos Mikalajūnaitės, festivalio biudžetas apie 40 tūkstančių litų. Daugiausia kainuoja lauko scenos nuoma, atlikėjų honorarai, nemažai lėšų prireikia ūkinėms išlaidoms.
Dalį lėšų festivalio renginiams skiria Kultūros rėmimo fondas, rajono savivaldybė. Kitą dalį tenka susirinkti iš rėmėjų. Visuomet festivalio renginius ženkliai paremia iš kražių kilęs verslininkas Vidmantas Fokas, šiemet rėmė „Bernelių užeiga“.
Nuolaidų kražiškiams padarė ir atlikėjai. Iš draugiškumo kražiams nemokamai sukurtas filmas „Nesunaikinta didybė“. nemokamai kražiškių akis džiugino ir fejerverkai.
VAIDMUO: Pagrindinį Antigonės vaidmenį atliko spektaklį režisavusi Ramunė Marcinkevičiūtė (kairėje).
"ANTIGONĖ": Vasaros teatro stovykloje dalyvavę gimnazistai ir studentai pastatė Sofoklio „Antigonę“.
ŽIŪROVAI: Kražių festivalio renginiai į kolegijos aikštę sutraukia daug žiūrovų.
Autorės nuotr.