Kapai skęsta, bet kapinėse vandens nėra

Kapai skęsta, bet kapinėse vandens nėra

SKAITYTOJAI KREIPĖSI

Kapai skęsta, bet kapinėse vandens nėra

Vanduo Ginkūnų (Šiaulių) kapinėse tapo ir prabanga, ir prakeiksmu. Vakar nuo ryto „Šiaulių krašto“ redakciją užplūdo gyventojų skambučiai — kapinėse net ir per Tėvo dieną trūko vandens kapams palaistyti, nors neseniai rašėme, kad iš kapų duobių semiamas vanduo.

Petras BALČIŪNAS

petras@skrastas.lt

Priekaištai

Tai, ką teko išklausyti telefonu, tebuvo lankeliai, o pačios rogelės laukė kapinėse.

Kai kurie kapų lankytojai žurnalistus palaikė kapininkais ir negailėjo „švelnių“ žodžių. Ne mažiau jų būtų kliuvę merui Justinui Sartauskui už tokį nejautrumą. Bet mero kapinėse nebuvo. Žmonės tiesiog įsakmiai reikalavo klausti mero, o ne užsisėdėjusio valdininkėlio, kodėl daugybę metų neišsprendžiama problema dėl vandens.

Vakar rytą vanduo buvo vežamas, bet ne visos statinės dar buvo pripildytos. Močiutėms teko eiti kelis šimtus metrų ir tikrinti cisternas, kur gaus puskibirį vandens, nes daugiau ir panešti negali.

Kiti ėjo prie šulinio, nors ištraukti pilną kibirą iš jo irgi ne kiekvieno jėgoms. Kapinių darbuotojos pasakojo, jog tenka leisti į kapines automobilius, nes žmonės vežasi vandenį bidonais, kurių tikrai nepatemps.

Šeštadienį — nė lašo, sekmadienį — lašai

Kapinių viršininkė Genovaitė Mineikaitė „Šiaulių kraštui“ sakė, jog kapinėse yra 20 cisternų, kuriose telpa nuo 5 iki 10 kubų vandens, o kapinių plotas per 30 hektarų.

Penktadienį į kapines buvo atvežta 11 cisternų, šeštadienį nieko nevežta, sekmadienį, kilus žmonių nepasitenkinimui, atvežtos 7 cisternos.

Karštomis dienomis, Motinos, Tėvo dienų išvakarėse vandens pritrūksta. Skelbimas ant kontorėlės durų praneša, kad vanduo vežamas antradieniais ir penktadieniais. Lyg ir žadama šį grafiką tobulinti.

G. Mineikaitė sakė, kad nuo 1972 metų, kai įkurtos kapinės, vis žadama ir žadama įrengti vandentiekį: „Nesuprantu, ar nebuvo galimybės per šitiek metų tai padaryti. Kokių tik matavimų, kokių braižymų čia nebuvo...“

Lankytojai netaupūs

Kapinių viršininkė pasakojo, jog ir lankytojai kartais palieka neužsuktus čiaupus, kai kada juos sudaužo, pavagia kibirus. Kiti naudoja vandenį ne gėlėms laistyti, bet paminklų pamatams lieti, paminklams plauti. „O ir šešių kibirų kapui palaistyti nereikia“, — sako G. Mineikaitė.

Vandens poreikis Ginkūnų kapinėse nuolat didėja. Per metus čia atsiranda nuo 1000 iki 1200 naujų kapų.

Žada vežti dažniau

Nepatenkintų miestiečių priekaištų merui išsakyti nepavyko, nes jis komandiruotėje Vilniuje, o mobiliuoju telefonu neatsiliepia. Teko kreiptis į tiesiogiai už šį darbą atsakingą Miesto infrastruktūros skyrių. Jo vedėjas Arūnas Adomaitis pasakė tai, kas girdėta — varžo pinigai. Vedėjas pažadėjo, kad šią savaitę vandens į kapines bus vežama kasdien, o ne dvi dienas per savaitę: „Tai bus savotiškas tyrimas, kiek vandens reikia iš tikrųjų“.

Buvo planuota į kapines per mėnesį atvežti 600 kubininių metrų vandens. Bendrovė „Šiaulių apželdinimas“, vežantis vandenį, už vieną kubą gauna 10 litų.

TIKRINIMAS: Žmonės eina nuo vienos cisternos prie kitos, kol aptinka vandens.

VEŽIMAS: Pirmadienio rytą į Ginkūnų kapines pradėtas vežti vanduo.

 

PLALYGINIMAS: Kapus palaisčiusi Genovaitė sakė, jog prieš savaitę čia buvo kaip Sacharoje.

CISTERNA: Zinaida iš apytuštės cisternos dar spėjo prisileisti dvi talpas vandens. Savaitgalį moteris negalėjo palaistyti artimųjų kapų.

ŠULINYS: Pasisemti vandens iš šulinio ne kiekvienam pagal jėgas.

Jono TAMULIO nuotr.