
Naujausios
Jubiliejinėje šiauliečių parodoje — ir lenkų darbai
Šiaulių dailės galerijoje penktadienį atidaryta 50-oji jubiliejinė Šiaulių dailininkų paroda, jungianti net kelias menininkų kartas. „Mes esame gera trąša šiuolaikiniams kūrėjams“,— sakė vienas iš “dinozaurų“ akvarelininkas Antanas Visockis.
Irena BUDRIENĖ
Lengvumas ir tvarka
Organizatorių nuomone, jubiliejinė paroda atrodė nešiaulietiškai — parodyta daugiau nei įprasta. Anot Dailininkų sąjungos Šiaulių skyriaus pirmininko Ričardo Garbačiausko, parodą pagyvino menininkų iš Lenkijos Liublino miesto darbai. Dailininkas Bronius Rudys akcentavo, kad dominuojančios šviesios spalvos parodai suteikė lengvumo, o atskirose salėse rodoma tapyba, grafika, taikomoji dailė — tvarkos ir aiškumo.
Žmogaus ir visuomenės santykius, egzistencinius dalykus gvildenantys šiauliečių menininkų darbai artimi Vakarų Europos dvasiai, nes ten vyrauja panašios tendencijos. „Ne veltui daugelis iš čia esančių autorių dalyvauja tarptautinėse parodose ir bienalėse“,— sakė dailininkas Arūnas Uogintas.
Apdovanojimai
Gražus sutapimas — 50-oji Šiaulių dailininkų paroda atidaryta gegužės 27 dieną — tą pačią, kai 1962 metais švęsta pirmoji šiauliečių dailininkų parodos atidarymo šventė.
Šiaulių dailės galerijos nominacija už konceptualaus minimalizmo kupinus kūrinius ir šiuolaikinio meno idėjų sklaidą atiteko Broniui Rudžiui. „Gal galerija papokštavo, nepasižymėjau šiemet su konceptualiai stipriais darbais. Matyt, papirko ciklo pavadinimas REINKARNACIJA“,— sakė maloniai nustebintas menininkas.
Skulptorius Jonas Vaitkevičius apdovanotas už aukštą skulptūrinį meistriškumą ir savitą braižą. „Teisingai, nes tikrai mano skulptūra “Kokonas“ grindis braižė“,— šypsojosi skulptorius.
Esą „Kokonas“ jam priminė vaikystę, kai iš upelio ištraukdavo į kokonus susisukusius kirmėliukus ir žvejodavo. “Man įdomi buvo pati forma, siluetas, socialinių asociaciją neturėjau, nors kartais žiūrovai įdomiau perskaito mano darbus nei aš pats“,— sakė autorius.
70-mečius švenčiančių menininkų porą Kazį ir Birutę Kasperavičius apdovanojo Šiaulių miesto savivaldybė, nors jie parodoje ir nedalyvauja. Tokia buvo Dailininkų sąjungos valia. Per „Šiaulių dienas 2011“ abu menininkai žada pristatyti autorinę parodą.
Antanas Visockis pagerbtas už aktyvų dalyvavimą parodose ir kultūrinę veiklą.
„Esu vienas iš tų dinozaurų“,— kalbėjo menininkas apie pirmąją šiauliečių dailininkų kartą. Jis paminėjo monumentalistą Vitolį Trušį, skulptorių Aloyzą Toleikį, menotyrininką Vytenį Rimkų, Gerardą Bagdonavičių.
„Kita banga:1967— 1968 metais atvyko Kazys ir Birutė Kasperavičiai, Tribandžiai, Visockiai, Raimundas Trušys, Eduardas Juchnevičius. Postūmį padarėme visapusišką — visi jauni iš Dailės akademijos atvažiavę, su polėkiu. Mes esam gera trąša šiuolaikinei menininkų bangai“,— sakė A. Visockis.
Dailininko nuomone, Šiauliai turi tokią aurą, kuri išliks labai ilgai.
„Filosofinis klausimas, ar reikia tokių susibūrimų ir koncentracijos metinėje parodoje? Manau, reikia bendrauti, jungtis. Juk menas turi jungimosi funkciją, o ne destrukcijos — geros auros, įvairių formų“, — apibendrino A. Visockis.
KŪRINYS: Žanetos Jasaitytės — Bessonovos kūrinys „Wake up and play“.
ATIDARYMAS: Į jubiliejinę parodą susirinko gausus būrys kūrėjų ir jų gerbėjų.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.