
Naujausios
Jaunieji konstruktoriai stebino šmaikštumu
Šiauliuose penktadienį vyko 17-asis tarptautinis elektronikos konstruktorių konkursas, organizuojamas „Aušros“ muziejaus kartu su Lietuvos mokinių informavimo ir techninės kūrybos centru. Ch. Frenkelio viloje buvo galima žavėtis jaunuolių išradingumu ir šypsotis, išgirdus, kam gali būti pritaikyti jų sukurti prietaisai ir įrenginiai.
Janina VANSAUSKIENĖ
janinaV@skrastas.lt
„Tiuningas“ dviračiui — optinė apgaulė
Šiaulių Romuvos pagrindinės mokyklos septintokas Valentinas Turčak į konkursą atvyko mindamas eksponuoti paruošto dviračio pedalus. Tą dieną tryliktąjį gimtadienį šventęs berniukas konkurso vertinimo komisijai pristatė savo dviračio „tiuningą“.
„Šio berniuko dviratis galėtų pretenduoti į geriausiai matomą dviratį tamsoje“, — komentavo parodos lankytojai.
Ant galinio rato žvaigždės V.Turčak pritvirtino mini akumuliatorių, o ant stipinų — plokštelę su diodais. Minant pedalus, diodai šviečia, o sukdamiesi aplink ašį, dar ir sukuria optinę apgaulę — švytintį ornamentą ant viso rato.
„Idėją radau internete. Man beliko tik sugalvoti, kaip ją įgyvendinti,“ — Šiaulių universiteto profesoriams aiškino trylikametis.
Berniukas lanko jaunųjų Šiaulių jaunųjų technikų centrą, konkurse dalyvavo antrąjį kartą. Ir sėkmingai — V. Turčak tapo jauniausių dalyvių grupės nugalėtoju.
Iš Žemaitijos — žvalgymo įrenginys
Iš Telšių Žemaitės gimnazijos atvykęs Elijus Gustys ir jo radijo bangomis valdomas visureigis su tiesioginio vaizdo perdavimu pelnė pirmąją vietą savo amžiaus grupėje.
Žiūrovai šmaikštavo, kad žemaičio įrenginys tinka šnipinėti: paleidi radijo bangomis valdomą įrenginį į kitą patalpą, atsidarai lagaminą su monitoriumi ir matai, kas dedasi už uždarų durų.
Šešiolikmetis gimnazistas sakė, kad šį įrenginį galima paleisti į vamzdyną surasti jo įtrūkimo vietą arba ten, kur žmogui įeiti yra pavojinga — padidėjusi radiacija ar siautėja piktas šuo.
Radijo bangomis valdoma kamera gali vaizdą priartinti ir atitolinti.
Mobilusis ryšys iš senovinio telefono
Kokį pokštą iškrėtė savo istorijos mokytojai pasakojo iš Rygos (Latvija) atvykęs Nikita Martovas.
Moksleivis, rodydamas senovinį laidinį telefoną pasakojo, kad tai — dovana jo istorijos mokytojai. Ji telefoną apžiūrinėjo prieš klasę ir, nieko neįtardama, pasakė, jog tokia dovana geriausiai tiktų senienų muziejui.
„Tada paskambinau į šį telefoną iš savo mobiliojo. Mokytoja net aiktelėjo: skambėjo neprijungtas laidinis telefonas. Nustebusi ji pakėlė ragelį ir išgirdo mano sveikinimą su balandžio pirmąja“, — linksmą istoriją papasakojo jaunasis konstruktorius iš Latvijos.
Svečo įrenginys įvertintas kaip geriausias jo amžiaus konstruktorių grupėje.
OPTIKA: Dėl to, kad žmogaus akis nespėja fiksuoti greitai judančių diodų švieselių, sukantis Valentino Turčak dviračio ratui atrodo, kad šis išmargintais šviečiančiu raštu.
ŽVALGYBA: Autoritetinga komisija domėjosi, kokiu principu veikia žvalgybai tinkantis telšiškio Elijaus Gusčio (kairėje) prietaisas.
RYŠYS: Rygos moksleivis Nikita Martovas demonstravo, kaip senovinį telefoną perdirbo į mobiliojo ryšio aparatą.
Jono TAMULIO nuotr.