Universiteto vadovus užkabino Valstybės kontrolė

Universiteto vadovus užkabino Valstybės kontrolė

Universiteto vadovus užkabino Valstybės kontrolė

Šiaulių universitete Valstybės kontrolė nustatė buhalterinės apskaitos ir valstybės turto valdymo pažeidimų. Pavyzdžiui, Botanikos sode vienintelis apskaitytas biologinis turtas — šuniukas, įvertintas 300 litų. Važinėjantiems po užsienius universiteto vadovams buvo mokama už nedirbtą laiką.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Alga — ir komandiruotėje

Paaiškėjo, jog pats universiteto rektorius Vidas Lauruška, praėjusiais metais vykdamas į tarnybines komandiruotes užsienyje, nors tuo laiku universitete nedirbo, gaudavo profesoriaus algą.

Tarnybinių komandiruočių išlaidų apmokėjimo Šiaulių universitete tvarka nustatyta tokia, kad, jei darbuotojas universitete dirba pagal kelias darbo sutartis, tai padalinio, iš kurio darbuotojas nėra siunčiamas į tarnybinę komandiruotę, vadovas pasirašo leidimą neatvykti į darbą, paliekant darbo užmokestį.

Todėl vien universiteto rektoriui ir prorektoriui, vykusiems į užsienio komandiruotes, už faktiškai nedirbtą laiką buvo išmokėta 24,1 tūkstančio litų darbo užmokesčio ir beveik 7,5 tūkstančio litų socialinio draudimo įmokų.

Tokios tarnybinių komandiruočių išlaidų apmokėjimo tvarkos teisės aktai nedraudžia, tačiau auditorių teigimu, reikia vadovautis teisingumo, protingumo ir sąžiningumo principais — taupyti valstybės lėšas. Pasiūlyta universitetui tikslinti tvarką, kuri neužtikrina taupaus valstybės lėšų naudojimo.

„Tikslinsime darbo apskaitą, — sako ŠU vyriausioji finansininkė Viktorija Ivanovienė. — Nors mes nieko nepažeidėme, nes dėstytojai realiai atidirba už komandiruotėse būtą laiką, sugrįžę skaito paskaitas.“

V. Lauruška ir dabar yra išvykęs į tarnybinę komandiruotę užsienyje. V. Ivanovienė neneigia, jog už tą laiką jis gaus ir profesoriaus atlyginimą.

Etikos sargams perduotas prorektorius

Nustatyta, kad universitetui perkant autorinius kūrinius galėjo būti pažeistas Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymas.

Šešėlis krito ant studijų prorektoriaus Juozo Pabrėžos. Auditoriai nustatė, kad prorektorius dalyvavo priimant sprendimus ir pats priėmė sprendimus, susijusius su jo privačiais interesais, kuriant autorinius kūrinius ir gaunant autorinį atlyginimą.

Vyriausioji tarnybinės etikos komisija jau pradėjo tyrimą dėl J. Pabrėžos veiklos.

Pats J. Pabrėža „Šiaulių kraštui“ aiškino, jog “sutarties su savimi tikrai nepasirašė“. Rektoriaus įsakymu jis yra paskirtas vadovauti keturių narių komisijai, kuriai teikiamos paraiškos dėl autorinių darbų. Komisijos rekomendavimu, sutartis dėl jų atlikimo pasirašo rektorius.

Prorektorius neneigė, jog buvo atvejų, kai komisija svarstė ir jo asmeninę paraišką. Ant jos uždėjęs savo parašą, kaip autorinių darbų priežiūros komisijos pirmininkas.

Tik dabar rektorius išleidęs įsakymą, jog tokiais atvejais J. Pabrėža turi nusišalinti.

„Apskaitytas“ — tik šuo

Auditoriai nustatė, jog universitetas tinkamai neapskaitė viso valdomo turto. Pirmiausia Botanikos sodo medžių ir augalų. V. Ivanovienė sako, jog Botanikos sodo augalus įvertinti sudėtinga, bet bandys juos inventorizuoti.

„Dabar vienintelis mūsų apskaitytas biologinis turtas yra šuniukas, įvertintas 300 litų“, — sako V. Ivanovienė.

Botanikos sodo sargas apskaitytas, nes jam reikia pirkti pašaro.

Teisės aktus universitetas pažeidęs ir išnuomodamas valstybei priklausančias patalpas, nes nebuvo gavęs tam Aplinkos ministerijos sutikimo.

Išvykusį rektorių pavaduojantis infrastruktūros prorektorius Donatas Jurgaitis „Šiaulių kraštui“ sakė, jog universitetas pats be ekspertų negali turto įvertinti rinkos kaina. Tik dabar pasikeitus universiteto statusui, tapus viešąja įstaiga, perkama ši ekspertų paslauga.

Auditoriai taip pat nustatė, jog universitetas neįvertinęs ir neapskaitęs tikrąja verte kultūros paveldo statinio — Zubovo rūmų. Universitetas šį turtą apskaitė tik 724 322 litų pastatų įsigijimo verte.

INTERESAI: Šiaulių universiteto studijų prorektorius Juozas Pabrėža po valstybės audito atsidūrė etikos sargų akiratyje, nes gali būti įsivėlęs į privačių ir viešų interesų konfliktą.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.