
Naujausios
Ministras pritaria decentralizuotai kultūrai
Vakar Šiauliuose viešėjęs Kultūros ministras Arūnas Gelūnas vardijo savo politikos prioritetus: remti regioninę kultūros politiką ir padidinti atlyginimus kultūros darbuotojams.
Nijolė KOSKIENĖ
nikos@skrastas.lt
Ministras sužavėtas
Savo darbotvarkę pradėjęs vizitu Ch. Frenkelio viloje, ministras neslėpė susižavėjimo ir rūmais, ir Šiauliais.
— Tai pirmasis jūsų darbinis vizitas į Šiaulius. Kokie jums pasirodė kultūriniai Šiauliai?
— Mano pažintis su Šiaulių kultūros gyvenimu prasidėjo 1997 metais, kai „Laiptų“ galerijoje buvo atidaryta mano personalinė paroda. Šiauliai man visada asocijavosi su dinamišku kultūriniu gyvenimu, kur vyko festivaliai, “Virus“, aktyviai veikė galerijos, bet tai, ką pamačiau šiandien CH. Frenkelio rūmuose, pranoko lūkesčius. Tai vieta, kurioje gali pamatyti Van Deiko ir Franco Halso originalus.
Savo darbe per nepilnus metus dažniau girdėjau, kad trūksta pinigų ir stringa projektai, o čia pamačiau sėkmės istoriją.
Bet kam rekomenduočiau pradėti Šiaulius apžiūrėti nuo šio objekto, kurį man rekomendavo kolega teisingumo ministras Remigijus Šimašius. Pritariu jam — tai yra vienas gražiausių mažųjų muziejų ne tik Lietuvoje, bet ir visame Šiaurės regione.
Patrauklus itališkas-vokiškas modelis
— Kokia ministerijos pozicija dėl regioninės kultūros?
— Šiuo metu ministerijoje darbo grupė dirba su regioninės politikos programa, bet kad tai nebūtų tik tušti žodžiai, pasakysiu, kad iš karto planuodami 2011 metų biudžetą, sudarėme jungtinį ministerijos ir Sorošo iniciatyvų suneštinį kultūrinių projektų fondą, skirtą socialinės atskirties mažinimui regionuose. Iš jo jau paskirtas 1 milijonas litų 44-iems projektams (iš 350 dalyvavusių konkurse). Tikimės, kad regionų kultūra praturtėjo naujomis iniciatyvomis, bet tuo neapsiribosime.
Jau vien statybų mastas milžiniškas — šiemet Lietuvoje atsidarys apie 12 naujų kultūros objektų: kultūros centrų, bibliotekų. Štai Naujojoje Akmenėje atsidarė fantastiški renovuoti stalininiai Kultūros rūmai.
Neseniai mačiau Šarūno Saukos parodos atidarymą Dusetų galerijoje. Kai jo paklausė, kodėl atidaro parodą ne Vilniuje, dailininkas sakė, kad jis paremia Kultūros ministerijos regioninę politiką. Nors jis tai pasakė ironiškai, aš sveikinu tokią iniciatyvą. Man patrauklus itališkas— vokiškas decentralizuotos kultūros modelis. Šios idėjos esmė — žmonės vietoje susikuria tokią kultūrinę terpę, kad jiems nebereikia važinėti į didžiuosius miestus ar sostinę.
Beje, Šiauliai — vienas didžiausių Lietuvos miestų, regionu aš vadinu mažesnius miestelius.
Žada didinti atlyginimus
— Ši savaitė skelbiama bibliotekų savaite. Kokias bibliotekų problemas matote, ir kaip ketinate spęsti?
— Bibliotekos turi įsigyti naujų knygų. Aš atėjau į ministrus gerokai įsibėgėjus šnekoms dėl biudžeto, tačiau pavyko nors nežymiai — 800000 litų — padidinti lėšas naujoms knygoms. Šiemet sieksime, kad būtų skirta nepalyginamai daugiau.
Bibliotekų ateitis — daugiafunkciniai kultūros, jaunimo centrai. Vykdant projektą „Bibliotekos pažangai“ pasiekėme, kad jau turime interneto prieigą 9-iose iš 10-ties bibliotekų. Tai — ne tik knygos, bet ir galimybė susimokėti mokesčius, pasklaidyti internetinę žiniasklaidą.
— Ar ketinama didinti bibliotekininkų ir kitų kultūros darbuotojų algas?
— Bibliotekininkų, muziejininkų ir kultūros darbuotojų atlyginimai yra katastrofiškai menki. Kol kas kalbos apie atlyginimų padidinimus Vyriausybėje nesuranda labai didelės paramos, bet šalia regioninės politikos mano pirmas prioritetas — pagerinti materialinę padėtį šių trijų minėtų grupių — ypač muziejininkų, kurie uždirba mažiausiai. 800 litų — tai yra nesuvokiama suma šiais laikais, mokama žmonėms su aukštuoju mokslu.
Centras — kalėjimui ne vieta
— Kokia jūsų nuomonė apie kultūros įstaigų vadovų rotaciją?
— Viena vertus, tai labai geras dalykas, kita vertus — kvalifikuotų kultūros darbuotojų nėra labai daug. Sutikčiau su Prezidente, kad dvi kadencijos galėtų būti ta riba, po kurios vadovas rotuojasi į kitą poziciją.
— Šiaulių „Aušros“ muziejus norėtų savo reikmėms pritaikyti miesto centre esantį izoliatorių. Kokia jūsų nuomonė?
— Kadangi esu kaunietis, prisimenu ilgą Kauno psichiatrijos ligoninės iškeldinimo iš miesto centro istoriją — dabar ten įsikūręs Vilniaus dailės akademijos filialas. Manau, kad kalėjimui irgi ne vieta miesto centre ir kad būtų idealu turėti šioje miesto dalyje muziejaus erdvę.
Ministras sutrikęs
— Kaip vertinate dabartinę padėtį dėl sustabdytų Valdovų rūmų statybos?
— Penktadienį įvyko esminis posėdis premjero kabinete, kuriame buvo paskelbta vienareikšmiška Viešųjų pirkimų tarnybos teisininkų išvada, kad sutarties tęsimas su Panevėžio statybos trestu būtų prieš įstatymą.
Kita vertus, visi nori, kad tie rūmai greičiau atsivertų: kad į juos galėtų patekti visuomenė ir kad Lietuvos pirmininkavimo Europos sąjungoje metu būtų galima ten rengti renginius. Dabar iškyla klaustukas, ar tai bus galima daryti.
Aš šiuo atveju esu sutrikęs ir atsidūręs tam tikroje aklavietėje, bet iš dviejų blogybių renkuosi mažesnę — nesielgti prieš įstatymus.
Padėtis iš tiesų beprecedentė — nėra buvę kito tokio brangaus ir kontraversiško kultūros objekto. Tai atstatymas, tiriant archeologinius sluoksnius, kurio metu atrastos naujausios žinios apie mūrinę architektūrą Lietuvoje. Tai nėra tik grandiozinis kamufliažinis, butaforinis namas.
„Žmonės vietoje susikuria tokią kultūrinę terpę, kad jiems nebereikia važinėti į didžiuosius miestus ar sostinę.
VIZITAS: Kultūros ministras Arūnas Gelūnas aplankė ir rekonstruojamą Fotografijos muziejų. Po pietų jis lankėsi Dramos teatre.
ŽVILGSNIS: Į regioninę politiką Kultūras ministras galėjo pažvelgti nuo rekonstruojamo Fotografijos muziejaus stogo.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.